Kadınlar Ne Diyor?

Yurt Dışı Uçuşları Ne Zaman Başlayacak?

30.04.2021
168
Yurt Dışı Uçuşları Ne Zaman Başlayacak?

“Yurt dışı uçuşları ne zaman başlayacak? Bu soru herkesin aklını karıştırıyor. Tüm dünyadaki hareketlilik, koronavirüs salgınıyla birlikte sekteye uğradı. Koronavirüsün yaydığı Covid-19 hastalığı, tüm ülkelerin politikalarında değişikliğe gitmesini zorunlu hale getirdi. Böylelikle ülkelerin yeni kararlar alması gerekti. Bu kararlar ise her geçen gün virüs salgının ilerlemesiyle güncellenmektedir. Ülkelerin eğitim, ekonomi, sağlık gibi konuları etkilendiği gibi turizm sektöründe de aksaklıklar yaşanması kaçınılmaz hale geldi. Dünyadaki hareketliliğin azalmasıyla, yurt dışı uçuşları ile seyahat edecek insanların aklında da tek bir soru oluşuyor: “Yurt dışı uçuşları ne zaman başlayacak?”

yurt dışı uçuşları

Yurt Dışı Uçuşları Hakkında  Detaylar

Kısıtlamalar zamanla tekrar gündeme gelirken, gözler yurt dışı uçak seferlerine çevrildi. Bu dönem içerisinde uçak bileti bulunan kişiler, uçuşlarının iptal olup olmadığını merak eder oldu. Türk Hava Yolları, Pegasus gibi çok kullanılan firmalardan uçak bileti satın alan insanlar, uçuşlarının gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ile ilgili açıklama beklemektedir.

 

Son kabine toplantısının ardından uçak seferleri tekrar gündeme geldi. Güncel olarak mevcut olan seyahat yasakları, yurt dışı uçuşlarını da kapsıyor mu sorusu vatandaşların gündeminde. Türk Hava Yolları’ndan gelen açıklamalar ile birlikte, uçak bileti olan yolcuların seyahat edecekleri havalimanından uçuşunu gerçekleştirebilecek. Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Yahya Üstün kendi sosyal medya hesabından şu açıklamayı gerçekleştirdi: “Değerli misafirlerimiz, sizi, sağlığınızı koruyarak bulutların üzerine taşımaya devam ediyoruz.”

Bu ifadeyle, seyahat edecek vatandaşların gerekli tedbirler koşuluyla seyahat bilgileriyle birlikte ilgili havalimanına gidebilecekleri belirtilmiş oldu. Söz konusu uçuş firmalarının internet sitelerine göz atılarak uçuş planlamalarına bakılabilir.

 

Ramazan Bayramı’na kadar sürecek olan kısıtlamaların ardından, yapılacak olan yeni kabine toplantısından seyahatler ile ilgili yeni bilgiler gelecektir. Geçen seneki kademeli normalleşme sürecinde de bunun emsalleri görülebilir.

Yurt Dışı Uçuşları Ne Olmuştu?

yurt dışı uçuşları

2020 Normalleşme süreci haziran ayında başlamıştı. Yurt içinde uçak seferleri, yurt dışına olanlardan erken bir sürede başlamıştı. Yurt dışı uçuşları için 10 Haziran tarihi belirlenmişti. Konu ile ilgili, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu açıklaması ise şu şekildeydi: “10 Haziran’dan itibaren 40 ülkeye uçak seferleri başlatmayı planlıyoruz.”

Bu açıklamanın ardından kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferleri başlamıştı. Uçak seferleri, salgınla mücadelede üst düzey tedbirler alınarak gerçekleşmişti. Diğer ülkelerde kendi uçak seferlerini düzenleyerek, seyahat planlarına yeni düzenlemeler getirmişti.

Dış hat yurt dışı uçuşları, ülkelerin karşılıklı olarak anlaşmasıyla mümkün olmaktadır. Karaismailoğlu ise 15 ülkeyle anlaşma sağlandığını belirterek şunları aktarmıştı:

yurt dışı uçuşları

“Kuruluşlar ve muhatap ülkelerle uçuşların emniyetli bir şekilde yapılması noktasında görüşüyoruz. Halihazırda dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile mutabakat sağladık.”

Türk Hava Yolları (THY) ise, seyahat kısıtlamaları ile birlikte anlık değişikliklerin oluşanileceğini, planlamaların aksayabileceğini belirtmişti. THY’nin resmi sosyal medya hesaplarından gerekli duyurular şu şekilde yapılmıştı:

“Ülkelerin uluslararası seyahat kısıtlamalarındaki anlık değişiklikler, pandemi öncesi planlanmış seferlerin güncel durumda gerçekleştirilememesine ve uçuş planlamalarımızda zorunlu olarak son dakika değişikliklerine veya uçuş iptallerine sebebiyet vermektedir. Değişiklik veya iptali gerçekleşen uçuşlarla ilgili bilgilendirmeler, iletişim kanallarımızdan ve SMS yoluyla yapılacak olup yeni planlamalar en kısa sürede açıklanacaktır. Bilet değişim işlemlerinizi ücretsiz olarak web sitemiz, mobil uygulamamız ve çağrı merkezimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.”

 

Böylelikle şu anda da bu tarz açıklamaların, Ramazan Bayramı sonrasında alabileceği tahmin edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.