Kadınlar Ne Diyor?

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

19.04.2021
125

Her sağlıklı kadında görülen doğal bir döngü olan menstrual hareketlerin içerisinde yumurtlama dönemi de vardır. Doğurganlık için en önemli dönem olan yumurtlama, bebek sahibi olmak isteyenlerin özellikle dikkat edip takip ettiği bir dönemdir.

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama döneminde salgılanan hormonlarla vücut hamileliğe hazırlık aşamasına girişir ve en doğurgan olunan dönem başlamış olur. Yumurtlamanın ve bu dönemin neler getirdiğinin iyi bilinmesi önemlidir.

Yumurtlama Dönemi Nedir?

Kadınların üreme sistemi ve hormonal dengesinin sağlandığı yumurtalıklarda her ay düzenli olarak yumurta üretimi gerçekleştirilir. Yumurtlama dönemi nedir sorusunun cevabı ise bu yumurtaların hamilelik için hazırlanmasıdır. Bu dönemde salgılanan hormonlar hazırlık sürecini başlatarak yumurtaların olgunlaşmasını sağlar. Olgunlaşan yumurtalar yumurtalıklarda bulunan ve rahime açılan tüplere bırakılır. Böylece hamileliğe hazırlanan yumurtalar bu yoldan spermle karşılaşır ve hamilelik süreci de başlamış olur.

yumurtalama hakkinda bilgiler

Her kadın için bu döngü süresi vücuduna göre değişse de ortalama 21 gün ila 35 gün arasındadır. Her ay düzenli olarak salınan yumurtalar bir spermle birleşmez yani kullanılmazsa vücuttan atılır. Buna da regl dönemi denmektedir. Yumurtaların tüplere bırakılma süresi ortalama olarak 24 saattir. Bu yüzden yumurtlama dönemi oldukça önemlidir ve iyi takip edilmelidir. Fakat sperm hücresi bir süre canlı kalabileceğinden yumurtlamadan birkaç önce fallop tüpüne giren spermler yumurtlama dönemine giren yumurtalarla birleşecektir.

yumurtalama donemi belirtileri

Yumurtlama Dönemi Belirtileri Nelerdir?

Yumurtlama sadece yumurtalıkların yaptığı düzenli kas hareketlerinden ibaret değildir. Bu dönem beyinde salgılanan hormonlarla harekete geçtiği için yumurtlama dönemi belirtileri de anlaşılırdır. Bu belirtiler yumurtlama dönemi takibi için kolaylık sağlar. Yumurtlama döneminde en belirgin ve sık görülen belirtiler şunlardır:

  • Bu belirtilerden en belirgin olanı akıntıdır. Yumurtlama döneminde akıntı oldukça normal ve olağan bir durumdur. Vajinal akıntı olarak da adlandırılan servikal mukus görüldüğü zaman yumurtlama dönemine girildiği anlaşılır.
  • Tıpkı hamilelik döneminde olduğu gibi yumurtlama döneminde de tat ve koku hassasiyeti oluşmaktadır.
  • Karında şişlik, meme hassasiyeti gibi vücut belirtileri de meydana gelmektedir.
  • Yumurta bulunduğu yerden yani folikül yüzeyden çıkarken bir gerilme meydana geleceğinden bazı kadınlar karınlarında ağrı hissetmektedir.
  • Sabah kalkıldığında ilk iş vücut sıcaklığı ölçümü yapılırsa 0.5 derecelik bir sıcaklık yükselişi görülecektir. Bu da yine yumurtlama dönem belirtileri arasındadır.
  • Yumurtlama döneminde salgılanan hormonlar sebebiyle rahim ağzında genişlik meydana gelir ve cinsel istekte artış oluşur.

yumurtalama donemi hesaplamasi

Yumurtlama Dönemi Nasıl Hesaplanır?

Yumurtanın folikül yüzeyinden ayrılarak fallop tüpü içerisine aktarılması sürecinin tamamı yaklaşık 5-6 gün sürer. Fakat yumurtalama 24 saat sürmektedir. Yumurtlama dönemi hesaplama için adet döngüsünün düzeni belirlenmelidir. Düzenli adet gören kişilerde bu hesaplama daha kolay olacaktır. 28 günde bir adet döngüsü gerçekleşen birinde bir sonraki kanamanın başlayacağı ilk günün 14 gün öncesinde gerçekleşen yumurtlama sıkı takip edilmelidir. Kısaca hesaplamanın yapılma şekli iki adet dönemi arasındaki gün sayısından 14 çıkartmaktır. Yani 30 günde bir adet gören birinin yapacağı işlem 30-14=16 olacaktır ve 16.günde cinsel ilişkiye girilmesi hamile kalma olasılığının en yüksek seviyede olması için gereklidir.

yumurtalama zamanlari

Adet takvimleri ile bu durum daha kolay hale gelmiştir ve bu şekilde de takibi yapılabilir. Bir diğer seçenek de test yaptırmaktır. Hormonal olaylarla harekete geçen yumurtlama dönemi için yapılan testte LH hormonunun düzeyine bakılmaktadır. Uzman bir hekime de bu konuda danışılabilir ve yumurtlama dönemi ve ovülasyon döngüsü ile ilgili detaylı bilgi alınabilir. Unutulmaması gereken en önemli nokta ise her bedenin farklı yapısı ve her kadının adet döngüsü farklı olacağından herkesin kendine göre hesaplama yapması gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.