Kadınlar Ne Diyor?

Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

14.04.2021
246

Yeni doğan bir bebek; hassas bir yapıya sahip olur. Bu nedenle de bebek bakımı ve beslenmesi o dönemlerde çok önemlidir. İlk defa anne ve baba olan kişiler ilk tecrübeleri oldukları için çok kaygılanırlar ve yakınlarının yardımlarına ihtiyaç duyarlar. Peki, yeni doğan bir bebek nasıl beslenmelidir?

Yeni Doğan Bebek Bakımı ve Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Yeni doğan bir bebek için anne sütü çok önemlidir. Özellikle ilk 6 ay sadece bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Fakat bazı sebeplere bağlı olarak birçok bebek anne sütü alamaz. Ya da alsa bile bu oran düşük olur. Bu durumda bebeklerin anne sütüne en yakın mamalar ile beslenmesi uygundur.

Yeni Doğan Bebek Kaç Saatte Beslenmelidir?

Yeni doğmuş olan bir bebek ilk zamanlarda  mutlaka  2 saatte bir acıktığı için beslenmesi gerekir. İlk zamanlar gece bebek kendisi uyanmıyor ise ebeveynin mutlaka bebeği uyandırarak beslenmesini gerçekleştirmesi lazımdır. Bebek büyüdükçe beslenme  miktarı kısalacaktır. Yani 1 aylık bir bebek 2 saatte bir acıkıyorsa, 2 aylık bebek gün içerisinde toplamda 6-7 kere acıkır.

yeni dogan bebek giydirme

Yeni Doğan Bebek Banyosu Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni doğan bir bebeğin göbek bağı vardır ve göbek bağı düştükten sonra banyosu yapılmalıdır. Göbek bağı düşmeden ise düzenli bir şekilde vücudun nemli bir bez ile silinir. Göbek bağı düşen bebek ılık su, bebeğe uygun şampuan ile yıkanır. İlk olarak yıkamaya bebeğin vücudundan başlanılması ve daha sonra baş bölgesine girilmesi gerekir. Hassas bir yapıya sahip olan bebekler banyo sonrasında hemen kurulanmalı ve üzeri giydirilmelidir.

Yeni Doğan Bebeğe Su Gerekir mi?

Yeni doğan bir bebek genel olarak sadece anne sütü ile beslenir. Sadece anne sütü alan bir bebeğin suya ihtiyacı yoktur. Çünkü anne sütünün yüzde altmışı sudur ve bebek su ihtiyacını anne sütünden karşılar. Fakat anne sütünün yanında ek olarak mama alan bebeklere bir miktar su verilmesi gerekir.

yeni dogan bebekte uykunun onemi

Yeni Doğan Bebekte Uykunun Önemi

Yeni doğan bir bebeğin büyüyüp gelişmesi için uyku çok önemlidir. Biliyorsunuz ki bebeklerde uyku düzeninin oluşması için bebeğin biraz büyümesi gerekir. İlk zamanlar uyku sürelerinin arası kısa olur fakat bebek 1 aylık olduğunda bu süre uzar. Yeni doğan bir bebek toplamda 18-20 saat uyuyabilir  ve bu son derece normaldir.

Yeni Doğan Bebeğin Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yeni doğan bir bebeğin tırnağının yapısı çok yumuşaktır fakat keskindir. Bu sebeple de bebek kendi yüzünü yırtabilir. Banyodan sonra  tırnağın yapısı yumuşadığı için; tırnak kesimi banyodan sonra yapılmalıdır. Tırnak kesimine bebek izin vermiyorsa uykudayken kesme işlemi gerçekleştirilebilir.

Bebekler Nasıl Giydirilmelidir?

Bebeğin bulunduğu ortamın sıcaklık oranı 23-24 derece olmalıdır. Bebek yeni doğduğu zamanlar biraz kilo kaybedebilir. Bu da onların vücut ısısında azalma görülmesini sağlar. Bebekler ebeveynlerden 1 kat daha fazla giyinmelidir. İlk zamanlar mutlaka şapka ve eldiven giydirilmelidir.

yeni dogan bebek tirnak kesimi

 Bebeğin Başında Bulunan Kabuk Nasıl Yok Olur?

Yeni doğan bir bebeğin kafasında kabuklanmalar meydana gelir. Bu uzun bir süre kaybolmaya bilir ve bakımı mutlaka düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Bebek banyo yaptırmadan evvel kabuklar temizlenmelidir. Öncelikle kabukların olduğu bölgeye zeytinyağı sürülmeli ve ardından yumuşak bebek tarakları ile o bölge taranmalıdır. Kabuklar temizlendikten sonra tekrar oluşabilir. Tekrar oluşsa bile; düzenli bir şekilde bakımı mutlaka gerçekleştirilmeli ve kafa derisi kabuktan arındırılmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.