Kadınlar Ne Diyor?

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

19.11.2021
6
Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Yağlı ciltler için bakım yapmak bazı durumlarda daha zor olabilir. Bunun sebebi yağlı ciltlerin daha fazla cilt problemiyle karşılaşmasının mümkün olmasıdır. Bu problemlerden ilki de sivilcedir. Yağlı ciltlerde sivilce ve akne problemi daha fazla meydana gelebilmektedir.

Bu sebeple yağlı ciltlere sahip olan kadınların, farklı bakım uygulamaları da yapmaları gerekebilir. Bu aşamada öncelik olarak cilt türü kadınlar tarafından tespit edilmeli ve yağlı bir cilde sahipse buna göre bakım yapılmalıdır.

Peki yağlı ciltlere bakım nasıl yapılır? Yağlı ciltler için kullanılabilir bakım ürünleri nelerdir? Yağlı ciltler için bakım önerileri nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık. Siz de bu sorulara ve daha fazlasına ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Yağlı Ciltlere Bakım Nasıl Yapılır?

Günümüzde hem kadınların hem de erkeklerin sahip olabileceği çok sayıda cilt türü vardır. Her cilt çeşidinin sahip olduğu özellikler de birbirinden farklıdır. Bunlardan biri de yağlı ciltlerdir. Yağlı ciltler yapısı gereği farklı bakım uygulamalarına ihtiyaç duyabilir.

Öncelik olarak bu aşamada yağlı ciltler için yanlış bakım uygulamalarından vazgeçmek gerekir. Bunların başında nemlendirici kullanmamak yer alır. Bu durum yağlı ciltlerin daha fazla yağlanmasına sebep olabilir. Bu da sivilce ve benzer problemlerin daha kolay bir şekilde meydana gelmesine olanak sağlar. Bununla birlikte yağlı ciltler için bakım uygulamalarının her birinin de doğru bir şekilde yapılması fazlasıyla önem taşır.

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı ciltlere nasıl bakım yapılacağı konusunda bazı durumlarda kararsız kalınabilir. Bu sebeple sizlere yağlı ciltler için bakım önerileri sunuyoruz. Siz de bu önerileri takip ederek cildinize nasıl bakım yapmanız gerektiğini takip edebilirsiniz. İşte bakım önerileri

 1. Temizleyici Kullanın

Yağlı ciltlerde en önemli nokta temizliktir. Özellikle bu cilt tipinin sürekli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu sebeple cildi temizlemeye özen gösterilmelidir. Ayrıca cilt temizleme sırasında doğru temizleyici kullanılmalıdır. Kullanılacak olan temizleyiciler cilt üzerindeki yağı, teri ve kiri daha kolay bir şekilde atarak gözeneklerin tıkanmasını engelleyecektir.

 1. Tonik kullanın

Tonikler ciltteki nem dengesini sağlamaya yardımcı olur. Bu sebeple sık sık tonik kullanmak fazlasıyla önemlidir. Bu durum yağlı ciltler için de fazlasıyla önem taşımaktadır. Bu sebeple yağlı ciltler için bakım önerileri arasında tonik kullanmak da yer alır.

 1. Serum tercih edin

Serumlar cilt bakımı açısından fazlasıyla önem taşır. Bu sebeple haftada minimum bir veya iki kez cilt bakım serumu kullanmakta fayda vardır. Bu hem yüzün daha pürüzsüz olmasını sağlarken aynı zamanda yağlarla ve tıkalı gözeneklerle mücadele etmeye olanak sağlar. Bu sebeple yağlı ciltler için kullanılması gereken en önemli bakım malzemeleri arasında serumlar da yer alır.

 1. Kil maskesi yapın

Kil maskesi ciltteki yağı büyük oranda azaltır. Bu sebeple yağlı ciltlere sahip olan kişilerin öncelik olarak kil maskesi yapması gerekmektedir. Ayrıca maske uygulamasını haftada bir veya iki kez yapmak fazlasıyla fayda sağlamaktadır. Bu aşamada maskeyi doğru bir şekilde uygulamaya özen gösterilmelidir.

 1. Nemlendiricileri unutmayın

Cilt çok fazla yağ ürettiğinde nem kaybolur. Bu sebeple yağlı ciltlerin de sık sık nemlendirici kullanması gerekebilir. Ayrıca yüzdeki yağlı görünümü ortadan kaldırmak için de nemlendirici kullanmanın faydası vardır. Ancak bu aşamada da yağ oranı düşük olan nemlendiricilerin tercih edilmesi önemlidir.

 1. Makyajınızı temizlemeyi ihmal etmeyin

Makyaj her cilt türünde olduğu gibi yağlı ciltlere de zarar verir. Günlük olarak yaptığınız makyajı mutlaka gece yatmadan önce temizleyin. Ayrıca makyajı temizlerken tonik ve cilt temizleyici kullanmayı unutmayın.

Yağlı Ciltler İçin Kullanılması Gereken Bakım Ürünleri Nelerdir?

Yağlı ciltler için bakım amaçlı kullanılması gereken birçok ürün vardır. Bu ürünlerin her biri doğu kullanımla birlikte oldukça fayda sağlamaktadır. Yağlı ciltler için kullanılması gereken ürünler genel olarak şu şekildedir;

 • Nemlendirici
 • Yüz maskesi (kil)
 • Losyonlar
 • Yağ dengeleyici ürünler
 • Cilt temizleyici

Yukarıdaki ürünlerin her birinin düzenli cilt bakımı sırasında kullanılması önemlidir. Ancak genel olarak en önemli nokta cildin temiz tutulmasıdır. Temiz bir ciltteki yağ miktarı düşürülmekte ve bu sayede gözenekler açılmaktadır. Bu da yağlı ciltlerde meydana gelen problemlerin büyük oranda azalmasına ve cilt problemlerinin çözülmesine olanak sağlar.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.