Kadınlar Ne Diyor?

Yağ Lekesi Çıkartmak İçin Bilmediğiniz 7 Yöntem

Yağ Lekesi Çıkartmak İçin Bilmediğiniz 7 Yöntem

Yağ lekesi, en çok karşılaşılan; can sıkıcı ve uğraştırıcı olduğu düşünülen lekelerden biridir. Hatta bazen kıyafetlerinizden vazgeçmenize bile neden olabilir. Fakat bu inatçı lekelerden kurtulmak imkansız değil.

Hemen müdahale edilirse yağ lekesi çıkartmak oldukça basittir. Halınızı, en sevdiğiniz kıyafetlerinizi, mobilyalarınızı, pantolonlarınızı yağ lekesinden kurtarmak için birçok yöntem mevcut.

1.Karbonat ile Yağ Lekesi Çıkartma

yağ lekesi çıkartmak

Bilindiği üzere karbonat, temizlikte kullanılan en etkili malzemelerden biridir. Aynı zamanda yağ lekesi çıkartmak için de oldukça başarılıdır. Bunun için yağ lekesi olan yüzeye karbonat serpiştirip diş fırçası yardımıyla temizlemeniz yeterlidir. Bu işlemi yaparken kumaşlara zarar vermemesi için nazik olmanız gerekir. Eğer yağ lekesi salçalı ise hem bulaşık deterjanı hem de karbonattan yararlanmanız gerekebilir.

2.Nişasta Yöntemi

Bu yöntem özellikle yünlü kumaşlarınıza dökülen yağ lekeleri için uygulanabilir. Yağ dökülen bölgeye bir yemek kaşığı nişasta dökerek ovalayabilirsiniz. Bunu yaparken yağ lekesinin üzerine döktüğünüz nişastanın üzerini ılık suya batırdığınız bezle bastırıp lekenin beze gelmesini sağlayabilirsiniz.

3.İpek Kumaşlar İçin Bebek Pudrası

 

Kimse ipek ve saten kıyafetlerini çöpe atmak istemez. Yağ dökülen bu narin kumaşlarınızdan yağ lekesi çıkartmak için bebek pudrası kullanabilirsiniz. Bunun için bebek pudrasını kumaşın üzerine döküp 10 dakika bekleyin ve pamuklu bir bez yardımıyla leke beze gelene kadar bastırın. Leke çıktıktan sonra kıyafetinizi makineye atıp düşük derecede yıkayın. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

4.Motor Yağı Lekesi İçin Nişasta, Un, Tuz

Motor yağı lekesi diğer yağ lekelerine göre biraz daha zor görünse de bu yöntem ile oldukça basittir. Kumaştaki motor yağı lekesini çıkartmak için nişasta, tuz ve un karıştırılır. Elde edilen karışım 15 dakika bekletilir. Nişasta motor yağını emerek lekeden kurtulmanızı sağlayacaktır.

5.Koltuğunuzdaki Yağ Lekesi İçin Tuz, Karbonat ve Amonyak

 

Evinizin en kıymetli eşyası koltuklarınıza bulaşan yağ lekesi canınızı sıkabilir. Fakat bu yöntemle yağ lekesi çıkartmak oldukça basittir. Koltuktaki yağ lekesi için koltuğun türüne göre müdahale etmemiz daha doğru olacaktır. Eğer koltuğunuz deri ise yöntem çok basittir.

Sabun yardımı ile deri koltuğunuzdaki yağ lekesinden kurtulabilirsiniz. Koltuğunuz kumaş ise amonyak ve karbonat karışımını kullanabilirsiniz. Tuz amonyak ve karbonatı karıştırıp yağ lekesinin olduğu yüzeyi ovalayarak çıkartabilirsiniz.

6.Duvardaki Yağ Lekesini Çıkartmak İçin Muhteşem Yöntem

 

Duvarınıza bulaşan yağ lekesini çıkartmak için farklı yöntemler mevcuttur. Bunun için gerekli olan malzemeler: amonyaklı yüzey temizleyici, sıcak su ve sprey şişedir. Öncelikle malzemeleri karıştırın ve oluşan karışımı iyice çalkalayın ve yağ lekesi çıkartmak için lekenin üzerine püskürtün.  Daha sonra birkaç dakika bekleyin, silin ve aynı işlemi tekrar uygulayın.

İkinci bir yöntem olarak; beyaz sirke, sprey şişesi ve temiz bezden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde hazırlamış olduğunuz karışımı lekenin üzerine püskürtün, birkaç dakika bekleyip silin ve son olarak beklemeye bırakın.

Son yöntem olarak verebileceğimiz diğer bir yöntem ise karbonat yöntemidir. Ilık su ve karbonat ile hazırlayabileceğiniz basit bir yöntemdir. Temiz bir bulaşık süngerinin arka kısmı ile leke olan bölgeyi, leke kaybolana kadar ovalayın. En son bölgeyi temiz bir bez yardımı ile silin. Lekenin kaybolduğunu göreceksiniz.

7.Soğan Yöntemi

Bu yöntem daha çok kadife tür kumaşlar için uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Kadife kumaşlarınızdan yağ lekesi çıkartmak biraz zor görülebilir. Soğan yardımı ile can sıkıcı bu lekelerden kurtulmanız mümkündür. Öncelikle soğanı ikiye bölün. Daha sonra lekeli olan bölgeyi ovalayın. Yöntem bu kadar basit.

Yukarıda sizinle paylaştığımız yöntemlerini uygulayarak yağ lekeleri karşısında sıkıntı çekmeden onlardan kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.