Kadınlar Ne Diyor?

Vücut Peelingi Nedir? Ne İşe Yarar?

23.05.2021
91

Son zamanlarda bakım ve güzellik yöntemlerinde oluşan artışla birçok seçenek arasında kişinin kendi vücuduna uygun olanı bulması zorlaşmaya başladı. Ama bazı klasik yöntemlerin her zaman etkili ve alışılmış olması sebebiyle hala sıkça tercih edilmeye devam etmektedir. Bunlardan biri de peelingdir. Peki, peeling nedir? Cildi ölü derilerden arındırmak için yapılan peeling uygulaması cildi tazeleyerek, temizlemektedir. Uygulanma şekillerine göre ayrılan peeling cildi derinlemesine temizleme konusunda en iyi seçenektir. Peeling, her vücut tipine uygun seçenekleriyle herkesin kolayca uygulayabileceği bir yöntemdir.

Vücut Peelingi Nedir? Ne İşe Yarar?

Peeling Ne İşe Yarar?

Birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilen bir bakım türü olan peeling, yüz ve vücut için iki seçeneğe ayrılmaktadır. Peeling ne işe yarar sorusunun cevabı ise cildi ölü derilerden arındırarak, ufak taneciklerle temizlenmesini ve cildin havalanmasını sağlamasıdır.

peeling ne ise yarar

Peeling uygulama şekline göre üç gruba ayrılmaktadır. Bunlardan ilki olan yüzeysel peeling, herkesin uygun malzemeleri alarak kendi başına yapabileceği bir uygulamadır. Özel peeling için jeller, yüze veya vücuda uygulanıp, uygun işlemler yapıldığında cilt temizlenir. Orta ve derin peeling olarak adlandırılan uygulamalar daha çok uzmanlar tarafından yapılmalıdır.

Peeling uygulaması yapan merkezlerden özel uygulamalarla vücut ve yüz için uygun temizlik sağlanarak, cildin nefes alınmasına yardımcı olunur. Asıl amacı ciltte zaman içerisinde biriken kirleri temizlenmesidir. Cildin gözenekli yapıda olması dış etkenlerle kir birikmesini kolaylaştırır. Peeling temizliği, bu kirleri ortadan kaldırarak cilde nefes aldırır.

Vücut peelingi, siyah nokta ve sivilce oluşumunu engellemek için kullanılan bir yöntemdir. Düzenli vücut peeling temizliği yaptıranlar zaman içerisinde ciltlerindeki değişimleri gözlemlemektedir. Vücut peelingi zaman içerisinde cilt tonunu bile açmaya başlamaktadır.

vucut peelingi nasil uygulanir

Bakım Kategorisinde onlarca ipucu seni bekliyor!

Vücut Peelingi Nasıl Uygulanır?

Peeling ürünleri özel içerikleriyle herkesin kendi kendine yapabilecekleri formda üretilmektedir. Vücut peelingi nasıl yapılır sorusunun cevabı şu şekildedir:

  • İlk olarak kişinin kendi cilt tipine uygun peeling ürünü seçimini yapması gerekmektedir. Yağlı ve kuru ciltler için farklı içeriklerde ürünler olduğu için bu seçimi iyi yapmak önemlidir. Hassas ciltler için de ayrı ürünler bulunabilir.
  • Vücut peelingi işlemi duştan sonra çok daha etkili olacaktır. Duş alındıktan sonra açılan gözenekler, temizlenmeye ve peelinge daha müsait olur. Vücudun diğer bölgelere göre daha kuru yerlerinden başlanması da daha kolay ve etkili olacaktır.
  • Önemli noktalardan birisi de uygulamanın yapılacağı bölgenin ıslak olmasıdır. Kuru bölgelere yapılan peeling, zarar verebileceğinden duş sonrası için yapılması daha uygun bir uygulamadır.
  • Her ne kadar etkili bir temizlik aracı da olsa fazla yapılması cilde zarar verecektir. Haftada en fazla 2 defa yapılması yeterli olacak ve derin temizlik işleminin sonucu fazlasıyla alınacaktır.
  • Peeling uygulanırken, masaj yapar hareketler ile yapılması hem kan dolaşımını arttırır hem de daha etkili bir temizlik sonucu elde edilmesini sağlayacaktır.
evde peeling uygulama

evde peeling uygulama

Evde Vücut Peelingi

Vücut peelingi uygulamaları özel merkezlerde yaptırılabileceği gibi evde de yapılması mümkündür. Bunun için oldukça basit tarifler vardır. Evde vücut peelingi için belli başlı uygulanan ve yaygın kullanımı olan tarifler mevcuttur.

En çok kullanılan yöntemlerden biri bal ve şeker peelingidir. Bir miktar bal ve şekerin karıştırılmasıyla yapılan bu peeling tarifi vücudun uygun bölgelerine kolaylıkla uygulanarak temizlik işlemi yapılabilir.

Bir diğer çok popüler tarif olan türk kahvesi ise oldukça kolaydır. Türk kahvesi içildikten sonra kalan telve soğuyunca, cilde iyice yedirilerek, sürülüp, iyice yıkanarak temizlenmesiyle peeling uygulanmış olur.

peeling yapmis kadin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.