Kadınlar Ne Diyor?

Vegan Beslenme Hakkında Yanlış Bildiğimiz 7 Gerçek!

20.06.2021
72
Vegan Beslenme Hakkında Yanlış Bildiğimiz 7 Gerçek!

Veganizm, hayvan kaynaklı elde edilen her şeyin reddedildiği bir yaşam tarzıdır. Sadece besinlerin tüketimiyle ilgili değildir. Vegan kişiler, yaşayış biçimlerinde de hayvanlara zarar verilerek üretilen hiçbir ürünü tercih etmezler.

Özel olarak vegan beslenme ise et, süt, yumurta, bal gibi ürünlerin beslenme düzeninden tamamen çıkarılmasıdır. Hepimiz gün içinde en az bir hayvansal ürün tükettiğimizden vegan beslenme bize imkânsız görünebilir. Bu düşüncemiz sebebiyle neden yapamayacağımıza dair sebepler ararız. Bulduğumuz sebepler veganların beslenme alışkanlıkları hakkındaki ön yargılarımızı oluşturur. Bugün birlikte bu konuda doğru bildiğimiz sandıklarımız ve aklımıza takılan sorular üzerine konuşalım.

1.Veganlık ve Vejetaryenlik Arasında Fark Var Mıdır?

 

Veganlık vejetaryenlikle karıştırılabilir. İki kavram da birbirine çok benzer. Ancak bazı temel farklar içerir. Vetejaryenler da et tüketmez. Bunun yanında süt, yumurta gibi besinleri tüketir. Bunları tüketirken hayvanlara zarar verilmeden üretilenleri tercih eder. Eğer vegan beslenme düzenine geçmeyi düşünüyorsanız önce vejetaryen olmayı denemenizi tavsiye ederiz. Bitki bazlı beslenmeye daha kolay bir geçiş olacaktır.

2.Veganlar Aç Kalır Mı? Yiyemedikleri Yiyeceklere Özlem Duyar Mı?

 

Hayır, aç kalmıyorlar. Bir yiyeceğin ya da öğünün doyurucu olması için hayvansal ürün içermesi gibi bir şart yok. Vegan beslenme düzenini tercih edenlerin yiyebilecekleri besinler sanılanın aksine kısıtlı değil. Birçok vegan tarif bizim tükettiğimiz yiyeceklerden çok daha fazla öğe içeriyor.

Ve hayır, veganlar eski günlerine özlem duymuyor. Vegan hamburger, pizza tüketmeleri buna işaret değil. Çocukluktan vegan yaşam stiline geçtikleri güne kadar bu yiyecekleri yediler. Sadece eskiden yedikleri yiyeceklerin alternatiflerini de beslenme düzenlerine ekliyorlar. Bu tarifler, böylesinin de mümkün olduğuna en güzel örnek.

 

3.Veganlar Kalsiyum Eksikliği Çeker Mi?

 

Kalsiyumun sadece süt ve süt ürünlerinde bulunduğu algısı yanlıştır. Birçok bitkisel ürün kalsiyum içerir. Örneğin birçok kuruyemiş, ıspanak, turp, bitkisel sütler, fasulye ve mercimek kalsiyum içerir. Hatta birçoğunda kalsiyum miktarı inek sütünden daha fazladır. Yani hayır, vegan beslenmeyi tercih edenler kalsiyum eksikliği çekmez.

 

4.Veganlar Yetersiz Protein Almıyor Mu?

Kalsiyum algısı burada da geçerli. Proteini sadece et ürünlerinden almayız. Yani protein almak için illa et ürünleri tüketmemize gerek yok. Soya ürünleri, buğday, kinoa, fasülye, mercimek, kenevir tohumu gibi birçok bitkisel ürün yeterli miktarda protein içerir. Veganlık da diğer beslenme şekilleri gibi bütün besin gruplarına kucak açar.

 

5.Vegan Olursam Zayıflar Mıyım?

 

Hayır, vegan tarifler de tıpkı bizim tükettiklerimiz gibi az veya çok kalorili olabiliyor. Dolayısıyla vegan beslenildiği için zayıflamak pek mümkün görünmüyor. Kişi, sağlıklı bir beslenme düzenine geçerse fazla kilolarından kurtulabilir. Sağlıklı alternatifler tüketen ve vegan beslenme düzenindeki bireyler zayıf olabiliyor. Veganlık sadece bir seçim, etkili bir diyet programı değil.

6.Vegan Beslenme Pahalı Mıdır?

Marketlerde satılan vegan yiyeceklerin pahalı olduğu bir gerçek. Ancak vegan beslenme marketlerden paketli hazır gıdalar alıp tüketeceğiniz bir düzen değildir.

Reyonlardan bakliyatlar, kuruyemişler, tohumlar ve daha birçok şeyi satın alabilirsiniz. Bu malzemelerle yapabileceğiniz çok fazla tarif var. Dışarıda tüketilen veganlaştırılmış yiyecekler (vegan pizza gibi) normalden biraz daha pahalı olabiliyor. Bu alternatifi az bulunan ürünler için bir fiyatlandırma stratejisi maalesef. Ancak bu alternatifleri kendiniz yapıp normal beslenme düzeninden daha ucuza getirebilirsiniz.

vegan beslenme

7.Vegan Olursam Vitamin Eksikliği Çeker Miyim?

 

Evet, çekebilirsiniz. Doktorların da önerdiği üzere B12 vitamini eksikliğinde en çok önerilen hayvansal ürünlerdir. Ancak bunun tek yol olduğunu düşünmek yanlış. Kahvaltılık tahıllar, beslenme mayası, bitkisel sütler ve şitaki mayası B12 vitamini içerir.

Bunları tüketmeyi tercih etmezseniz ya da birçoğuna ulaşamazsanız B12 eksikliği çekmeniz olası.  Beslenme düzeniniz sırasında düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyin. Bu eksikliği dışardan vitamin takviyeleri alarak giderebilirsiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.