Kadınlar Ne Diyor?

Bacaklarınıza İyi Bakmak İçin 5 Tavsiye: Varis Önleyici Yöntemler

12.06.2021
59
Bacaklarınıza İyi Bakmak İçin 5 Tavsiye: Varis Önleyici Yöntemler

Varis önleyici yöntemlerden önce varis  nedir sorusunu yanıtlayarak başlayalım. Vücuttaki toplardamarların derinin altında genişlemiş bir şekilde mavi yeşil olarak gözükmesi varis olarak bilinmektedir. İlk zamanlarda kişiyi yalnızca görüntü olarak rahatsız ederken tedavi edilmezse ağrılara neden olabilir.

Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Başlıca nedenleri ise: gebelik, şişmanlık, uzun süre ayakta durmak, hormon tedavisi, doğum kontrol ilaçları kullanmak, dar kıyafetler giymek olarak sıralanabilir. Kişinin hayat kalitesini dahi olumsuz yönde etkileyen bu problem için varis önleyici yöntemler mevcuttur. Varis oluşumu gerçekleşmeden önce alınacak yöntemler varis oluşumunu önler ve en iyi yöntem de önlem almaktır.

1.    Topuklu ve Babet Ayakkabılarınızı Sık Kullanmaktan Kaçının

Topuklu ve babet ayakkabıları kadınların vazgeçilmezidir. Fakat bu tarz ayakkabıları sık sık kullanmak varis problemlerine yol açabilir. Çünkü babet ve topuklu ayakkabılar, yürürken bacak kaslarınızın tam olarak çalışmasına engel olur. Bu da bacak bölgesindeki toplardamarların bacak kasları tarafından yeterince kan toplayamamasına neden olur. Toplardamar akımı yavaşlar ve varis ortaya çıkar. Dolayısıyla sık sık babet ya da topuklu ayakkabı kullanmamak, kullanıldığında da uzun süre ayakta kalmamak gereklidir.

2.    Egzersiz Yapın

Bacak kaslarınızı düzenli olarak çalıştırmak varis önleyici yöntemler arasında en önemlisidir. Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme gibi aktiviteler bacak kaslarınızı çalıştıracak en iyi egzersizlerdir. Böylece bacaklardaki kan akışı kalbe doğru hızlanacağı için fayda sağlar ve varis oluşumunu önler. Bununla birlikte uzun süre bacak bacak üstene atıp oturmak da kan akışını yavaşlatacağı varis oluşumu hızlandırır. Dolayısıyla bu da dikkat edilmesi gereken diğer bir husustur.

varis önleyici yöntemler

3.    Varis Çorapları Kullanın

Özellikle sürekli ayakta ya da masa başında çalışan kadınlar için kullanılması önerilen varis çorabı yardımcı tedavi araçlarından biridir.  Varis çorabı bacaklardaki toplardamarlarda kan toplanmasını önleyerek uzun sürede oluşacak varis oluşumunun önüne geçer.  Varis çorabı kişinin yaşadığı sağlık sorunlarını en aza indirmekle birlikte, varis oluşumunun ilerlemesini de yavaşlatır. Fakat unutulmaması gereken şey varis önleyici yöntemler arasında olan varis çorabı da geçici bir çözümdür ve tedavi edici özelliği yoktur.

varis önleyici yöntemler

4.    Fazla Kilolarınızdan Kurtulun

Kilo, tüm hastalıklarda olduğu gibi varis oluşumuna da yol açan sağlık problemlerinden biridir. Bu yüzden fazla kilolarınızdan kurtulun ve sağlıklı bir şekilde beslenin. Bu hem diğer hastalıkların hem de varis probleminin önüne geçecektir.

Fazla kilo karın içinde oluşan yağ miktarının artmasına neden olur. Bu da karın içi basıncınızın artmasına neden olacaktır. Karın içi basıncının artması bacaklarınızdaki toplardamar akımının bozulmasına sebebiyet verir.

Kilo aldıkça hareketsiz bir yaşamla karşı karşıya kalırsınız. Hareketsiz bir yaşam varis oluşumunun en önemli nedenlerinden biri olarak görülür. Dolayısıyla varis önleyici yöntemler arasında en önemli faktör olan kilo alımına dikkat edin.  Az miktarlarda sık beslenin.  Öğünlerinizde sebze ve lifli yiyecekler yemeye özen gösterin. Bol su tüketin. Sigara ve alkol kullanma alışkanlığınız varsa bırakın. Çünkü sigara ve alkol damar hastalıklarının oluşmasında en önemli faktörler arasında sayılmaktadır.

varis önleyici yöntemler

5.    Sıcak Ortamlarda Uzun Süre Kalmamaya Dikkat Edin

Damarlar sıcak ortamda genişleme eğilimi gösterir. Bu yüzden varis önleyici yöntemler için hamam, kaplıca ya da sauna gibi ortamlarda uzun süre kalmamanız önerilir. Güneş altında uzun süre kalmamaya dikkat edin. Çok sıcak su ile banyo yapmak da varis oluşumunu hızlandıracaktır. Özellikle yaz aylarında denize girdikten sonra sıcak su ile banyo yapmamaya, yaparsanız da 5 dakika ara ile soğuk su masajı yapmaya özen gösterin. Bu sayede bacaklarınıza en iyi şekilde bakmış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.