Kadınlar Ne Diyor?

Pandemi’de Seyahat Rehberi; 2 Harika İlçe

29.04.2021
80
Pandemi’de Seyahat Rehberi; 2 Harika İlçe

Günümüzde artan nüfus ve kentleşme oranı, daha sakin ve küçük şehirlerin cazibesini arttırmaya başladı. Sessiz ve huzurlu bir şehirde, özellikle içinde bulunduğumuz pandemi dönemi içinde, yaşama isteği hepimizi ele geçirdi. Bu istek ve büyük şehirlerdeki huzursuzluğun artması ile Cittaslow felsefesi ortaya çıkmıştır.  ile Seyahat için de şekil değişmiştir.

Cittaslow felsefesinin temelde amacı, yenilenebilir enerji kaynakları ile teknolojiyi geliştirmek ve  insanların doğa ile barışmasını sağlamaktır. Bu amaçların hayalden öteye geçmesi ve tüm dünyada etkin olabilmesi için çalışmalar yürütülmektedir. Dünyadaki sakin şehirlerin belirlenmesi de bu amaç kapsamında yapılan çalışmalardan sadece biridir. Türkiye’nin en sakin şehrini seçerken de farklı detaylara odaklanılmıştır. Ancak genel olarak doğası ve kültürü bozulmamış kentler dikkat çekmektedir.

Seyahat

Türkiye’nin En Sakin Şehirleri

Ülkemizde sakin şehir olarak seçilen ve bu özelliği ile salyangoz simgesi alan 18 şehir bulunmaktadır. Zamanın hızla tüketildiği şehirlere alternatif oluşturmak için belirlenen bu şehirlerin genel özelliği el değmemiş olmasıdır. Tam anlamıyla kendi kendine yeten ve doğasını koruyan sakin şehirler, ülkemizin farklı bölgelerinde yer almaktadır.

Türkiye için seçilen ilk sakin şehir ünvanı Seferihisar’a aittir. Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesince belirlenen bu şehri Akyaka, Gökçeada, Halfeti, Perşembe, ve Şavşat izlemiştir. Bu şehirlerin yanı sıra Ahlat, Eğirdir, Gerze, Göynük, Köyceğiz, Mudurnu, Taraklı, Uzundere, Vize, Yalvaç ve Yenipazar sakin şehirler arasındadır. Son olarak da Ankara’nın Güdül ilçesi 18. sakin şehir olarak seçilmiştir.

Seyahat

Türkiye’nin Son En Sakin Şehri: Güdül

Türkiye’nin 18. sakin şehri olarak seçilen Güdül, Ankara’nın küçük bir ilçesi. Batı Karadeniz ile sınır komşusu olan şehir, eşsiz doğası ve özgün mimarisi ile dikkat çekiyor. Tarihi ve kültürel dokusunun bozulmamış olması da sakinliği ile birleşince huzurun hissedilebileceği bir yer haline geliyor.

Güdül’de keşfedilebilecek sayısız destinasyon ve cazibe noktası var. Sorgun Göleti ve İnönü Mağaraları bu noktalardan sadece ikisi… Bunun yanında köklü tarihi geçmişi ise ziyaret edenleri büyüleyen bir başka özellik. Şehirde Romalılar, Bizanslılar ve son olarak Anadolu Selçuklular’dan kalma sayısız tarihi eseri gözlemleyebilirsiniz. Öyle ki, ismini de Anadolu Selçuklu dönemindeki Ankara emiri olan Güdül Bey’den almaktadır.

Seyahat

Pandemide Güvenli Seyahat Yolları

Pandemi döneminde seyahat etmek, normalden daha zor bir aktivite haline geldi. Seyahat etmenin bir tutku olduğu ve farklı bir heyecan verdiği tartışılmaz bir gerçek. Ancak pandemi devam ederken eskiye oranla keyif almak ve rahat hissetmek zor olabiliyor. Peki, pandemide güvenli seyahat etmenin yolu yok mu?

Elbette, var. Üstelik Türkiye’nin sakin şehirleri bu dönem için ideal bir seçim olabilir. Kalabalık olmayan, sakin ve sessiz bir şehirde salgının yarattığı stresten uzaklaşabilirsiniz. Kendinize dönmeniz ve koşmadan durmanız için sakin şehirlerden birine rotanızı çevirebilirsiniz.

Tüm bunların yanında pandemi dönemi seyahat içinde dikkat etmeniz gereken temel kuralları da unutmamalısınız. Sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat ederek, sağlıklı ve güvenli bir seyahat tamamlamanız mümkün olacaktır.

 

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.