Kadınlar Ne Diyor?

Sarımsak Ne İşe Yarar?

23.05.2021
68

Sarımsak Ne İşe Yarar?
Sarımsak Ne İşe Yarar? Diye düşünenlerdenseniz o halde buyurun; Faydaları bilimsel olarak kanıtlanan ve günümüzde birçok yemeğin içerisinde yer alır. Birçok kişinin sarımsak görüşü farklıdır. Kimisi sağlığa olan faydalarını bildiği için düzenli bir şekilde tüketmeyi tercih eder. Bazı insanlar ise kokusundan rahatsızlık duyduğu için tüketmez. Peki, sarımsak ne işe yarar? Sağlığa olan faydaları o kadar çok ki kokusundan rahatsızlık duyup tüketmek istemeyenler artık düzenli bir şekilde tüketmeye başlayacaklar.

Sarımsak Ne İşe Yarar?

Sarımsak Ne İşe Yarar?

Doğal bir antibiyotiktir ve her derde devadır. Vücutta bulunan enfeksiyonlara karşı savaşır ve kısa zamanda enfeksiyonları yok eder. Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlayarak hastalıklara yakalanma  ihtimalini engelliler. Kalp sağlığını koruyarak kan dolaşımının normal bir şekilde olmasını sağlar. Bu sayede kalp krizi geçirme ve damarlarda tıkanıklık meydana gelme riski de ortadan kalkmış olur. Kolon kanseri ve pankreas kanserini engelleyici özelliği bulunur.

Vücutta kanserli hücre bulunuyor ise kanserli hücrelerin yok olmasını sağlar. Kötü kolesterolü düşürür. İyi kolesterolün normal düzeye ulaşmasına yardımcı olur. Hipertansiyonu olan kişiler tarafından tüketildiğinde tansiyon kısa zamanda normale döner. Sindirim sistemi problemlerine iyi gelir ve kabızlığı giderir. Sadece vücut sağlığı için değil saç sağlığı için de fayda sağlar. Saçlarda meydana gelen dökülmelerin yavaşlamasını sağlar ve tamamen doldurur. Saçkıran tedavisinde kullanılır.

sarimsak nedir

Sarımsak Nedir?

Dünyaca kullanılan bir sebzedir. Soğansı bitki türüne aittir. İlk defa Mısırlılar zamanında kullanılmaya başlanılmıştır. Mısırlılar zamanında birçok hastalığı tedavi etmek için tercih edilmiştir.

sarimsagin faydalari

Sarımsağın Faydaları

İçeriğinde besleyici birçok vitamin bulunan sarımsağın  ne kadar faydalı olduğunu biliyor muydunuz?  Eğer tam olarak sarımsağın insan vücuduna yararlarından habersizsiniz yazımızın devamını okumalısınız.  Mucizevî etkiler yaratan sarımsağın faydaları aşağıdaki gibidir

 

 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Gaz söktürücü özelliği bulunur.
 • Balgam söktürür ve öksürüğü giderir.
 • Böbreklerde bulunan taş ve kum gibi sorunları çözer.
 • Bronşite çok iyi geldiği bilinmektedir.
 • İştah açıcı özelliği bulunur.
 • Bağırsaklarda bulunan rahatsızlıkları tedavi eder.
 • Mantar tedavisinde kullanılır.
 • Diş ağrısına çok iyi gelir.
 • Sindirim sistemi sorunlarını çözerek kabızlığı engeller.
 • Kalp sağlığını korur
 • Tansiyonu normal düzeye ulaştırır

Sarımsak Ne İşe Yarar?

Genel kategorimizde birçok püf noktası okunmayı bekliyor…

Sarımsak Günde Ne kadar Tüketilmeli?

Sarımsağı birçok şekilde tüketmek mümkündür. Genel olarak yemeklerin içerisine eklenerek tüketilir. Aynı zamanda çayı yapılarak da vücuda alınabilir. Fakat en sağlıklısı günlük bir diş kadar çiğ şekilde tüketmektir. Çünkü pişmiş sarımsak da bulunan vitamin değeri düşük olur.

Sarımsak Ne İşe Yarar?

Sarımsak İçerisinde Bulunan Vitamin Ve Mineraller Ne İşe Yarar?

Çok etkili antibiyotik özelliği ile bilinen sarımsağın içerisinde bol oranda mineral ve vitamin yer alır.  Fakat bu vitaminlerin yok olmaması için sarımsağın çiğ olarak tüketilmesi bilim adamları tarafından tavsiye edilir. Sarımsağın içerisinde; kalsiyum, B1 vitamini, fosfor, selenyum, bakır, C vitamini, B6 vitamini, manganez ve lif bulunur.

Sarımsak Besin Değeri

Sarımsak; şifalı bir bitki olduğu için besin değeri açısından zengindir.   Birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Hastalıkları tedavi etmek için gün içerisinde mutlaka tüketimi gerçekleştirilmelidir. Yemeklerin vazgeçilmezi olan sarımsağın besin değeri şu şekildedir.

 

Kalori: 149 kcal

Demir 1,7 mg

Kalsiyum  181,0 mg

Potasyum 400 1,0 mg

C vitamini 31,2 mg

A vitamini 9,0 IU

Kolesterol 0,0 mg

Yağ 0,5 gram

Protein 6,4 gram

Lif 2,1 gram

Karbonhidrat 33,1 gram

 Sarımsak Zararları

Sarımsak ne işe yarar? Konusundan sonra biliyorsunuz ki her besinin vücuda fazla alınmasının yan etkileri bulunur. Sarımsak da fazla tüketildiğinde mide problemlerine ve alerjiye neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.