Kadınlar Ne Diyor?

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermenin Yolları

14.04.2021
263

Kilo vermek ve aynı zamanda kilo kontrolünü sağlamak çok önemlidir. Çünkü birçok kişi verdiği kiloları zayıfladıktan sonra kısa zaman içerisinde geri alır. Peki, verilen kiloların geri alınmaması için neler yapılabilir? Şimdi sizlere sağlıklı bir şekilde kilo vermenin yollarından bahsedeceğiz. O halde yazımızın devamına okumaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Vermenin Yolları

Düzenli ve Dengeli Beslenme

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için dengeli ve düzenli beslenmek çok önemlidir. Dengeli beslenmenin yanında mutlaka fiziksel aktivite yapılmalıdır. Yapılan fiziksel aktivite; vücutta bulunan yağların yakılmasını sağlayacak ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandıracaktır. Bu sebeple de sağlıklı bir şekilde kilo verilebilecektir. Önemli olan günlük bu işlemi aksatmadan gerçekleştirmektir. Fiziksel aktiviteye başladığınız ilk zaman yarım saat, bir sonraki günler bu süreci bir saate çıkarabilirsiniz.

Hedefinizdeki Kiloyu Belirleyin

Diyete başlamadan evvel; hedefinizdeki kiloyu belirleyin ve buna ulaşmak için kendinizi sürekli motive edin. Çünkü birçok kişi diyete başladıktan kısa süre içerisinde farklı diyet programı yapıyor. Ya da tamamen diyeti bozuyor. Önemli olan kişinin kendine uygun bir diyet listesini uygulamaktır. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları edildiğinde mucizevî sonuçlar ortaya çıkabilir.

fazla kilolardan kurtulmak

Kilo Vermek İçin Uzman Yardımı Alın

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uzman yardımına ihtiyaç duyulur. Bir diyetisyene giderek onun önereceği diyet programları ile kısa zaman içerisinde kilo vermek mümkündür. Bu dönemde kızartma, tatlı, tuzlu, hamur işi gibi besinlerden uzak durulmalıdır. Kan şekerini dengelemek için şerbetli tatlı yerine; sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Aynı zamanda birçok kişi meyvenin kilo aldırmayacağını söyler. Bu sebeple de tatlı yemediği için çok fazla meyve tüketimi gerçekleştirir. Fakat unutulmamalıdır ki meyvelerin içerisinde meyve şekeri ve aynı zamanda fruktoz bulunur. Bu sebeple de fazla tüketildiğinde tıpkı bir şerbetli tatlı gibi vücuda zararı bulunur.

Bol Miktarda Su Tüketin

Özellikle yaz mevsiminde vücudun daha fazla suya ihtiyacı bulunur. Zayıflamak için ve kişinin enerji kaybetmemesi için mutlaka gün içerisinde 3 litre su tüketilmelidir. Bol miktarda su tüketmek; kişinin daha az yemek yemesini sağlar ve tokluk hissi verir. Özellikle kahvaltılardan ve yemeklerden yarım saat önce 2 bardak su tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Sürekli Tartılmayın

Zayıflamak isteyen kişilerin yaptığı bir yanlış ise sürekli olarak tartılmaktır. Sağlıklı bir şekilde kilo verenler ayda en fazla 6 kilo verebilir. Haftalık olarak söyleyecek olur isek haftada en fazla bir buçuk kilo verilir. Bu sebeple de her gün tartılmak yerine haftada veya iki haftada bir defa tartılmak daha mantıklıdır.

kontrollu kilo vermek

Motivasyonu Yüksek Tutun

Hedeflenen kiloya kısa zamanda ulaşmak için motivasyon önemlidir. Kilo veremem gibi düşünceler olmamalıdır ve kişi 1 kilo verse bile kendini ödüllendirmelidir.

Küçük Tabaklarda Yemek Yemek

Zayıflamak isteyen kişiler tabaklarını küçültürse; daha az yemek yer. Bu sebeple de her zaman tercih edilen tabak yerine, bir ufak boyu tercih edilmelidir.

Ayda Kaç Kilo Verilebilir?

Düzenli bir şekilde egzersiz yapan, diyetine uyan bir kişi ayda en fazla 6-7 kilo verebilir. Bu son derece normaldir. Çünkü daha hızlı verilen kilolar kısa süre içerisinde tekrardan alınır.

Verilen Kilonun Geri Alınmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Verilen kilonun geri alınmaması için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmeli ve fiziksel aktivite mutlaka yapılmalıdır. Kilo verdiren besinler mevcuttur ve bu besinler tüketilmelidir. Sabah kahvaltıdan önce bir bardak suyun içerisine bir kaç damla limon suyu tüketerek içilebilir. Bu vücutta bulunan yağların yakılmasını sağlayacak ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandıracaktır.

kilo vermek icin az yemek

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.