Kadınlar Ne Diyor?

Saç Tararken Sık Sık Yaptığımız 7 Hata

30.04.2021
199

Saç Tararken Sık Sık Yaptığımız 7 HataSaçlar belki de en çok dikkat çeken bölgedir. Çok fazla bakım gerektiren saç tipleri olduğu gibi pek ilgi görmese de canlılığını yitirmeyen saçlar da vardır. Fakat yine de saç taramak önemli bir konudur. Saçları düzenli olarak taramak hem saç derisindeki, saçlara iyi gelen yağların saç uçlarına da ulaşmasını sağlar hem de düzgün bir görüntü elde edilir. Her saç tipinde farklı bakım gerektiği gibi her durum ve saçta farklı tarama yöntemi ve tarak gerekmektedir. Fakat saçlara ne kadar bakım yapılırsa yapılsın tarama kısmına çoğu kişi pek dikkat etmez. Bu durum saçlara yapılan bakımı da boşa çıkaracaktır. Bu sebeple saç tararken yapılan hatalar dikkat edilerek düzeltilmelidir.

Saç Tararken Sık Sık Yaptığımız 7 Hata

Saç Tararken Sık Sık Yaptığımız 7 Hata

1-Saçınızı Doğru Yönde Tarayın

Saçları tararken, özellikle duştan sonra, çok fazla karışmışsa ve düğüm olmuşsa zorlamak saçların kopmasına ve dökülmesine sebep olur. Bu karışmış saçlarda yapılması gereken önce uç kısımları taramaktır. Uçları karışık saçları kökten itibaren taramak dökülmeyi hızlandırır. Saç tarama yöntemleri içerisinde en kullanışlısı bölümlere ayırıp önce, gerekirse elle, uçlarındaki karışıklıkları açıp sonra taramaktır. Tabi bu saçın sadece uçlarını taramak anlamına gelmez. Saç tamamen açılınca kökten itibaren nazikçe taramak kafaya masaj yapmak gibi olacağından kan dolaşımını arttırır ve saçlara iyi gelir.

2-Saçlar Çok Fazla Taranmamalı

Her ne kadar saçlara bakım yapmak gibi gelse de saç tarama işleminin fazlası zararlıdır. Düzenli bir tarama işlemi gerektiren saçlar, bu işlem fazla yapıldığı taktirde zarar görmeye başlar. Saçlar fazla taranırsa canlılığını kaybetmek gibi bir sorunla karşılaşılabilir. Fazla müdahale saçların doğallığını bozacağından bir süre sonra yıpranmalar meydana gelir. Aynı zamanda çok tarandığı zaman dökülme hızı ve miktarı da fazlasıyla artış gösterir.

Saç Tararken Sık Sık Yaptığımız 7 Hata

3-Duştan Önce Taramak Daha Kolay

Saçlar duş alındıktan sonra fazlasıyla karışıp birbirine dolanabiliyor ve bu durum taramayı bir hayli zorlaştırıyor. Dolanmış saçlar ne kadar ıslak da olsa hem can acıtabiliyor hem de çok dökülme ve kopma yapabilir. Bunu engellemenin en iyi yolu ise saçı duştan önce taramaktır. Saçı duştan önce bir kere taramak duştayken fazla karışıp dolanmasını engeller. Saç bakımı için önemli bir detay olan bu yöntem uygulandığında saçlar daha rahat taranır.

4-En Önemlisi Tarak Seçimi

Tarak seçimi saç bakımı konusunda en önemli noktadır. Her saç tipi için farklı tarak gerekmektedir. Kıvırcık ve gür saçların taranması zor olacağından geniş dişli taraklar tercih edilmelidir. Bu taraklar hem saça takılmayacaktır hem de acısız bir tarama işlemi gerçekleştirecektir. İnce ve hacimsiz saçlarda ise daha sık dişli taraklar kullanılmalıdır. Geniş dişli taraklar bu tipteki saçları iyi taramayacağı için sık dişler daha iyi bir tarama sonucu verecektir.

Saç Tararken Sık Sık Yaptığımız 7 Hata

5-Tarağın Temizliği

Kullanılan tarakların temizliği en az saçların temizliği kadar büyük önem taşımaktadır. Saçlar ne kadar temizlenirse temizlensin kullanılan tarak temiz olmadığında bir anlamı kalmaz. Saç Tararken Sık Sık Yaptığımız 7 Hata Düzenli olarak tarakta biriken saçlar, tozları ve kirleri iyice temizlemek gereklidir. Bu daha sağlıklı saçlar için basit ama etkili bir yöntemdir.

sac taranirken yapilan hatalar

6-Islak ve Kuru Saçlara Farklı Tarak

Saç tipine göre tarak seçimi ne kadar önemliyse kuru ve ıslak saçlar için farklı taraklar kullanmak o kadar önemlidir. Saçlar ıslak olduğu zaman normalden daha da hassas olur ve kırılmaya çok müsait hale gelir. Saç Tararken Sık Sık Yaptığımız 7 Hata Bu sebeple kuru saçları tararken, kullanılan tarak zarar verebilir. Eğer normalde sık dişli ince taraklar kullanılıyorsa bu ıslak saça uygulanmamalıdır. Geniş dişli taraklar ıslak saçın hassasiyeti için daha iyi hale gelecek ve saç taramak daha rahat olacaktır.

Bakım kategorimizdeki diğer içeriklerimiz baktınız mı?

7-Kıvırcık Saçlar

Kıvırcık saçlar diğer saç tiplerine göre daha gürdür. Bu sebeple kıvırcık saçı taramak daha zor olur. Bunu engellemek ve taramayı kolaylaştırmak için kıvırcık saçlar ıslakken taranmalıdır. Geniş dişli taraklarla bile olsa kuruyken taramak elektriklenmelere yol açacaktır. Saçın yapısını bozmadan taramak için ıslatılmalıdır. Kolay tarama için saç tarama spreyi de tercih edilebilir.

islak saci taramak

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.