Kadınlar Ne Diyor?

Rezene Çayının Faydaları

Gerek kokusu ve gerekse tadı ile mutfağımızda her zaman bir yeri olan rezene çayının faydaları nelerdir?

Rezene Çayının Faydaları

İçerisinde çok fazla demir, fosfor, kalsiyum, D vitamini, B vitamini, A vitamini ve C vitamini bulunduran rezene çayının faydalarını biliyor musunuz? Özellikle kullanımına son zamanlarda daha fazla ağırlık verilmiştir. Zengin içeriği bakımından vücuda olan faydaları bilimsel oralar kanıtlanmıştır. Düzenli kullanımda; doğal bir şekilde kilo vermeye sebep olur. Mide hazımsızlığına ve aynı zamanda kramplarına ne iyi gelir. Kış hastalıklarına şifa olur, bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Balgam söktürür ve aynı zamanda öksürüğü tedavi eder. Yüksek olan tansiyonu düşürerek,  tansiyonun dengelenmesini sağlar. Doğal bir ağrı kesicidir ve ağrı kesici niyetine kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken aşırıya kaçmadan bilinçli ve ölçülü bir şekilde kullanmaktır.

Rezene Nedir?

Rezene çok eski dönemlerden kullanımına başlanmış olan bir bitkidir. Maydanozgiller familyasına ait olduğu bilinmektedir. Kendine has ve birçok kişinin beğendiği bir kokusu mevcuttur. Bu bitkinin boyu en fazla bir buçuk metre kadar uzayabilir. Çayı yapıp kullanılabilir ve aynı zamanda bazı yemeklerin içerisinde lezzet katması amacı ile eklenebilir.

rezene ve sifa

Rezene Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Her derde şifa olarak bilinen rezene çayının hangi hastalıklara iyi geldiğini biliyor musunuz? Aslında rezenenin faydasından birçok kişi habersizdir. Eski dönemlerden beri kullanılan rezene düzenli kullanıldığında çok faydalıdır. İşte rezenenin yararları şu şekildedir:

 • İçerisinde lif bulunur ve bu nedenle de kalp sağlığını korur ve kolesterolü normal seviyeye getirir.
 • Tansiyon dengeleyici bir yapısı vardır. Bu sebeple de hipertansiyonu olanlar tüketebilir.
 • Kan basıncını düşürür.
 • içerisinde bulunan antimikrobiyal ve antiviral özelliği sayesinde bağışıklık oranında güçlenme meydana getirir.
 • Metabolizmayı çalıştırarak zayıflamaya yardımcı olur.
 • Diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir ve iltihabı kurutur.
 • Stresin azalmasına ve vücudun rahatlamasına yardımcı olur.
 • Hazımsızlık şişkinlik ve gaz sorununu giderir.
 • Kalp sağlığını korur ve kalbin güçlenmesini sağlar.
 • İçerdiği maddeler sebebiyle doğal ağrı kesicidir. Vücutta bulunan ağrıların yok olmasını sağlar.
 • Midede meydana gelen ağrı kramp tarzı sorunları giderir.

Rezene Çayı Zayıflatır mı?

Rezene çayı rezene tohumlarından elde edilir. Peki, rezene çayı zayıflatır mı? İçerisinde bulunan maddeler sebebiyle metabolizmayı çalıştırır. Vücutta bulunan yağların yakılmasına olanak sağlar. Bu nedenden dolayı da düzenli kullanımda zayıflamaya yardımcı olur. Bunun yanında spor, diyet ve egzersiz mutlaka yapılmalıdır.

rezene cayi zayiflatir

Rezene Çayı Günde Kaç Bardak İçilir?

Rezene çayını ölçülü tüketmek son derece önemlidir. Çünkü vücuda alınan fazla rezene çayının da zararı olabilir. Bu nedenle de gün içerisinde en fazla 2 fincan tüketimi tercih edilmelidir.

 Rezenenin Besin Değeri

Şifa dağıtan bir bitki olarak bilinen rezene çok besleyicidir. Çeşitli ilaçların içerisine eklenir. Bol oranda vitamin ve mineral içerir. 100 gram rezenenin içerisinde bulunan besin değeri aşağıdaki gibidir.

Terim Birim
Kalori 31 kcal
Magnezyum 17 mg.
Demir 0,7 mg.
C Vitamini 12 mg.
Kalsiyum 49 mg.
A Vitamini 134 IU
Diyet lifi 3,1 Gram
Karbonhidrat 7 Gram
Potasyum 414 mg.
Sodyum 52 mg.
Kolesterol 0 mg.
Toplam yağ 0,2 Gram

rezene cayi icen kadin

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Rezene çayı aktardan kolay bir şekilde temin edilen bir bitki çayıdır. Aynı zamanda marketlerde poşet halinde bulunmaktadır. Tavsiye edilen aktardan taze bir şekilde almak ve demlemektir. Kaynamış bir bardak suyun içerisine bir çay kaşığı kadar rezene koyup 5 dakika demlemek yeterlidir. Daha sonra ılık bir şekilde bu çay tüketilebilir. Kokusunu ve tadını beğenmeyenler; içerisinde tarçın karanfil gibi baharat ekleyip tadının değişmesini sağlayarak tüketebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.