Kadınlar Ne Diyor?

Regl Döneminde Hangi Ürünler Ped Yerine Kullanılabilir?

Kadınların menstrual döngüleri sırasında en çok kullandıkları ürünlerin başında pedler gelmektedir. Bu pedler her ne kadar kolay kullanım sağlasa da alerjilere ve tahrişlere yol açabilmektedir. Birçok kişinin cildinde yaralara yol açabilen ve rahat bir kullanım sunmayan pedlerin aynı zamanda plastikten yapılmış olması hem doğaya hem de cilde zararlı etki etmesine neden olur.

Regl Döneminde Hangi Ürünler Ped Yerine Kullanılabilir?

Her ne kadar kullanım sıklığı en çok olan ürün ped de olsa memnuniyet oranı da bir o kadar düşük durumdadır. Kadınların çoğunluğu plastik ped için rahat edemediklerini sızıntı sorunu yaşadıklarını ve alerjiye sebep olduğunu belirtmektedir. Bu sebeple ped yerine olabilecek bazı ürünlerin bilinmesinde fayda var.

1-Yıkanabilir Pedler

yikanabilir ped

Normal pedlerden çok daha ekonomik olan bu ped yıkanabilir olması sebebiyle her seferinde tekrar satın almayı gerektirmiyor. Doğal ve pamuklu yapısıyla rahat bir regl dönemi geçirilmesini sağlayan yıkanabilir pedler, ekoloji için de oldukça faydalıdır. Plastik pedlerin sebep olduğu atık miktarını engellemek için çok iyi bir yöntem olan yıkanabilir ped pratik ve rahat bir üründür. Yıkanabilir pedlerin bambu ve pamuk içerikli olarak çeşitleri bulunmaktadır. Pamuk ve bambu yıkanabilir ped ürünleri normal iç çamaşırı rahatlığı sağlayan dokulara sahiptir ve ped kullanırken oluşan rahatsızlık hissi yaşanmaz.

2-Regl Kabı (Menstruel Cup)

regl kabi

Son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlayan regl kabı çok daha ekonomik ve uzun süreli bir kullanım sunmaktadır. Plastik bir huni şeklinde olan regl kabı başlarda kullanım açısından biraz zorluk yaratsa da alışıldıktan sonra yaşam kalitesini arttıran bir üründür. Adet kabı da denilen bu ürün aynı zamanda 12 saate kadar kullanım sunduğu için gün boyu rahatlık sağlar ve ped yerine kullanıma göre daha az kontrol gerektirir. Her yönüyle yaşam kalitesini arttıran ve bütçeyi olumlu etkileyen regl kabı aynı zamanda doğaya olumlu etkilerinden dolayı birçok kadının kullanmayı tercih ettiği bir ürün haline gelmiştir.

3-Regl Külotu

regl kulotu

Günlük kullanımdan ziyade daha çok, yoğun geçen regl dönemi sürecinde geceleri bir sorun yaşamamak için kullanılmaktadır. Külot gibi giyilen ve emici özelliğe sahip regl külotu, geceleri rahat bir uyku uyuyabilmek için birebirdir. Yoğun geçen regl döneminde en büyük problem olan gece uykuları genelde kişinin kendini kasmasıyla ve rahat bir uyku uyuyamamasıyla geçtiği için rahatlıkla her şekilde yatabilmeyi mümkün kılan regl külotu ped yerine kullanım için iyi bir seçenek olacaktır.

4-Doğal Deniz Süngeri

dogal deniz sungeri

Şimdilik Türkiye’de üretimi olmayan bu doğal deniz süngeri regl dönemi için kolaylık sağlayan bir başka üründür. Ilık suyla genişleyen ve kolayca şekil alan bir forma giren doğal deniz süngeri vajina içerisine yerleştirildiğinde oranın şeklini alıp emici özelliği ile de sızdırmadan rahat bir kullanım sağlamaktadır. Her ne kadar kolay bir kullanımı ve rahatlığı olsa da temizlik işlemi dikkatli yapılmazsa enfeksiyona neden olma riski taşımaktadır. Pedlerden daha çok emici özelliğe sahip olması, ped yerine kullanım olarak büyük avantaj sağlayan bu ürünün henüz Türkiye’ye gelip gelmeyeceği belli değildir.

5-Organik Tamponlar

Tamponlar, pedlerden sonra en sık tercih edilen ürünlerdir. Tampon için regl kabının eski hali demek pek de yanlış olmaz. Aynı kullanım şekline sahip olmaları benzerlik oluştursa da tampon uzun süreli kullanım sağlamaz. Belli bir süre sonra doygunluğa ulaşacağı için emici özelliğini kaybeden tamponu regl yoğunluğuna göre devamlı kontrol ederek değiştirmek gerekmektedir. Tamponlar da enfeksiyona sebep olabilen ürünlerdir. Organik tampon her ne kadar sağlıklı ve kolay bir kullanım sunuyor olsa da değiştirilmesi unutulursa ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Ped  yerine kullanımda  ilk  tercih olmamalıdır.

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.