Kadınlar Ne Diyor?

Neden Her Mevsim Güneş Kremi Kullanmalısınız?

Neden Her Mevsim Güneş Kremi Kullanmalısınız?

Güneş kremi sürmek sadece yaz aylarında değil, her mevsim yapılması gereken önemli bir cilt bakım aşamasıdır. Bu yazımızda her mevsim güneş koruyucu kullanmanın önemlerine değineceğiz.

Özellikle yaz mevsiminde, UV indeksinin yüksek olduğu öğle saatlerinde koruyucu sürmeden evden çıkmamamız gerekir. Ayrıca D vitamini emilimi sağlamak gibi önemli bir görevi olsa da güneş ışınlarını doğrudan almak, cilt için zararlıdır. Bu nedenle D vitamini almak, bronzlaşmak ve yazın tadını çıkarmak için güneşe çıkarken mutlaka koruyucu uygulamak gerekir. Peki güneşten koruyucu bakım ürünlerini doğru bir şekilde uygulamak için hangi tekniği kullanabilirsiniz? Güneş kremi kullanmanın yararları nelerdir? Neden her mevsim güneş koruyucu kullanılmalı? Tüm bu sorular ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Güneş Kremi Kullanmanın Yararları Nelerdir?

Güneş kremi hem cildi koruyan hem de yaşlanma karşıtı bir koruyucudur. İyi bir makyaj bazı olarak da tercih edebileceğiniz bu kremler, direkt olarak cilde gelmesi sakıncalı olan UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma sağlar. Bu nedenle güneşe çıkmadan önce iyi bir koruyucu bakım kremi kullanmanın pek çok yararı vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Güneş ışınları nedeniyle oluşan, erken yaşlanma belirtilerini önler.
 • Kalıcı lekeler oluşmasını önler.
 • Çil oluşumunu ve artışını engeller.
 • Ciltte radyasyon etkisi oluşturan zararlı güneş ışınlarını engelleyerek, cilt kanseri riskini azaltır.
 • Ciltte oluşabilecek güneş yanıklarını önler ve sağlıklı bir bronzlaşma sağlar.
 • Harika bir nemlendiricidir.
 • Daha bakımlı ve ışıltılı bir cilt görünümü katar.
 • Makyaj bazı olarak tercih edilebilir.

Tüm bu faydaları nedeniyle yaz- kış mutlaka güneş kremi kullanılmalıdır. SPF seviyesine göre koruyuculuğu değişiklik gösteren farklı koruyucu çeşitleri arasından, cilt tipinize en uygununu seçebilirsiniz. Günlük cilt bakım rutinine ekleyeceğiniz  kremler sayesinde hem kısa hem uzun vadede cildinizi korumak adına harika bir adım atmış olursunuz.

Güneş Kremi Nasıl Uygulanır?

Güneşe çıkmadan önce her mevsimde güneş koruyucu kullanmak yararlıdır. Cilt uzmanları, en az 50 SPF koruyuculu bu kremleri kullanmayı tavsiye ediyor. Hem yetişkinler hem de çocuklar için, yüksek korumalı kremleri kullanmanın pek çok yararı vardır. Ancak bu yararları hissedebilmek için, koruyucu kremleri doğru bir şekilde kullanmalısınız. İlk kural olarak güneş kremi, güneşe çıkmadan 15- 20 dakika kadar önce sürülmelidir. Cilt yeterince emdikten sonra etkisini göstereceği için, güneşe çıkmadan önce sürmek çok önemlidir. Adım adım etkili koruyucu krem sürme aşamaları şu şekildedir;

 • Güneş koruyucu krem tercihi yaparken cilt tipinize uygun bir tercih yapmalısınız. Özellikle kuru bir cilde sahipseniz, nemlendiriciliği yüksek olan güneş kremini seçmenizde yarar vardır. Güneş kremiyle nemlendirme sizin için yeterli gelmiyorsa, her iki ürünü de bir arada uygulayabilirsiniz.
 • Daha etkili bir şekilde koruyucu krem sürmek için, iki parmak kuralını uygulamalısınız. İki parmak kuralı, güneş kreminin miktarını belirleyen kuraldır. Her iki elinizin işaret parmağını kaplayacak kadar güneş kremi almalısınız. Bu miktar size fazla geliyor olabilir. Ancak bu miktar fazla değil, yeterli olan miktardır. 2 parmağı kaplayan miktarda güneş kremini, yüzünüze ve boyun bölgenize iyice yedirerek uygulayın.
 • Güneş koruyucu kremler sadece yüz bölgesine değil, güneş gören her vücut bölgesine uygulanmalıdır. Bu nedenle yüz bölgesinden sonra omuz, kollar, bacaklar gibi diğer bölgelere de yeterli miktarda koruyucu krem uygulamayı ihmal etmemelisiniz.
 • Cilt bakım kremi, her 2 saatte bir yenileyerek etkisini korumasını sağlayabilirsiniz. Özellikle denize girip çıktıktan sonra, güneş kreminizi yenilemeyi unutmayın.

Güneş Kremi Nasıl Seçilir?

Güneş bakım ürünleri doğru bir teknikle uygulamak kadar, kendinize en uygun olan seçeneği bulmak da önemlidir. Yaz ya da kış fark etmeksizin her mevsim cilt bakım rutininize eklemenizi tavsiye ettiğimiz güneş kremini seçerken, dikkat etmeniz gereken belli başlı kriterler vardır. Örneğin, iyi bir güneş bakım ürünü seçmek için, koruyuculuğu yüksek olan seçenekleri değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Hem UVA hem de UVB koruyuculuğunun yüksek olduğu güneş kremleri kullanmak, etkili bir koruma sağlayacağından beklediğiniz olumlu etkiyi de sağlayacaktır. Ancak seçeceğiniz koruyucu krem için cilt tipinizi de dikkate almanız gerekir. Özellikle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu nem ve vitamin takviyesini yapabilen kremleri kullanmak, kullandığınız güneş koruyucudan daha fazla verim almanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.