Kadınlar Ne Diyor?

Karma Ciltlere Nasıl Bakım Yapılır?

Karma Ciltlere Nasıl Bakım Yapılır?

Karma ciltler için yapılabilecek pek çok bakım kürü, bakım kremleri, bakım losyonları bulunmaktadır. Bakım yaparken cilt tipinize uygun olarak hareket etmeniz oldukça önemli bir mevzudur. Cilt tipinize uygun bir bakım yapmazsanız istediğiniz sonucu elde edemezsiniz. Bu yüzden sağlıklı, canlı, parlak ve bakımlı bir cilde sahip olmak için öncelikle cildinizi iyi tanımalısınız.

Karma cilt tipine sahip olan kişiler hem yağlı hem kuru cilt tipi özelliklerini taşımaktadır. Bu yüzden bu tip cilde sahip olanlar cilt bakımı yaparken oldukça zorlanırlar.

Karma Cildin Özellikleri

Karma ciltler normalden yağlıya ve normalden kuruya olmak üzere iki ayrı başlık olarak incelenmektedir. Karma ciltler genel olarak yüzlerinin T bölgesinde yağlanma hissederken kalan bölümlerinde ise gerginlik ve kuruluk hissederler. Cildimizin T kısmı ise çene, burun ve alından oluşmaktadır. Karma ciltler bu kısımlarda yağlanma sorunu yaşarken yanak gibi diğer kısımlarda ise kuruluk sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Karma cilde doğru bakımı uygulamak için öncelikle iyi tanımak gerekir. Karma cildin genel özellikleri ise şunlardır;

  • T bölgesinde yağlanma sıklıkla görülür.
  • T bölgesi dışında kalan kısımda kuruluk, gerginlik mevcuttur.
  • Karma ciltler için bakım ürünleri seçilirken T bölgesine uygun ürünler tercih edilmeli, kalan bölge ise doğru bir nemlendirici ile günlük olarak nemlendirilmelidir.
  • Hem sıcak hem de soğuk havalara karşı hassas bir cilt tipidir. Özellikle soğuk havalardan T bölgesinde kalan kısım etkilenmektedir. Soğuk hava cildin daha fazla kuruyup, gerginleşmesine zemin hazırlamaktadır.
  • Doğru bakım yapılarak karma cilde sahip olanlarda oldukça sağlıklı, parlak bir cilde sahip olabilirler.

Karma Ciltler İçin Cilt Bakımı

Kullandığınız cilt bakım ürünleri cilt tipinizi kesinlikle değiştirmeye etkili değildir. Ancak doğru ve etkili cilt bakım ürünleri ile cildinizi daha sağlıklı, bakımlı ve kusurlarından arınmış bir hale getirebilirsiniz. Karma cilde sahip olan kişilerin T bölgesinde yağlanma sorunu olduğu için cilt temizliği oldukça önem taşır. Cildin özellikle T kısmı düzenli ve yeterli miktarda doğru ürünler kullanarak temizlenmelidir.

Karma cilde sahip kişiler ciltlerini düzenli olarak temizleyerek ciltte biriken ölü hücreleri temizleyebilir, gözenekleri açabilirler. Günlük olarak cilt temizliğinin yanı sıra aylık veya haftalık olarak tekrarlayabileceğiniz cilt maskeleri, peelingler sayesinde derinlemesine bir cilt temizliği yapabilirsiniz. Hem günlük rutin cilt temizliği hem de haftalık derinlemesine cilt temizliği sonrasında ise doğru nemlendirici kullanarak cilt beslenmelidir. Nemlendirici kullanımı canlı, parlak ve sağlıklı cilde sahip olmak için oldukça önemlidir.

Karma Ciltler İçin Bakım Rutini

Karma ciltler için yağlı ciltlere özel olarak hazırlanmış bakım kürleri, kremleri, bakım ürünlerini kullanmak oldukça yanlıştır. Yağlı cilde özel üretilen bu ürünler karma ciltlerin gergin ve kuru olan bölgeleri için olumsuz durum teşkil edebilir. Bu nedenle kullanacağınız tüm bakım ürünlerinin karma ciltlere uygun olduğundan emin olunuz. Cilt bakım rutinler her cilt tipine göre benzerlik gösterse de kullanılan ürünler birbirinden farklıdır. Karma ciltlerin cilt bakım rutini ise şu şekilde olmalıdır;

  1. Karma ciltler için cilt bakım rutini elbette ki derinlemesine temizlik, makyaj temizleme adımı ile başlamaktadır. Bunun için karma ciltler için üretilmiş cilt temizleme jellerinden veya cilt temizleme köpüklerinden yardım alabilirsiniz. Cildinizi temizlemek için sabun tercih edecekseniz de yine cilt tipinize uygun olmasına dikkat etmelisiniz.
  2. Cildinizin nefes alması, ferahlaması için ise temizleme sonrası tonik uygulayabilirsiniz. Bu işlem sayesinde temizleme esnasında açılan, temizlenen gözenekleriniz nefes alacaktır.
  3. Karma ciltler için üretilmiş olan peelingleri kullanarak cildinizin daha parlak, sağlıklı görünmesin sağlayabilirsiniz. Doğru peeling uygulaması ile hücreleriniz yenilenir ve kan dolaşımı hızlanır. Bu sayede cildiniz daha canlı görünmeye başlar.
  4. Karma cilde sahip kişilerin T bölgesinde genellikle yağlanma sorunu olduğu için bu bölgeyi sadece tonikle silebilir, kalan bölgeyi ise uygun bir nemlendirici yardımıyla düzenli olarak nemlendirmelisiniz.
  5. Sağlıklı bir karma ciltler için kesinlikle makyajla uyumak gibi bir hata yapmamalısınız. Kullandığınız tüm tonikler, temizleme jelleri, temizleme suları, peelingler, maskeler, nemlendiriciler karma cilt tipine uygun olarak seçilmelidir. Doğru ürün seçimi ve doğru bir uygulama ile istediğiniz sonuçları elde edebilir, daha sağlıklı, canlı, duru ve kusurlarından arınmış bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.