Kadınlar Ne Diyor?

Kadın Sünneti Nedir Hangi Ülkelerde Yaygın?

Dünyada insan hakları konusunda büyük eksikliklerin yer aldığı ve insanlara inanılmaz acımasızlıkların yapıldığı ülkeler maalesef hâlâ mevcuttur. Bu durum birçok insan haklarıyla ilgilenen kuruluş ve topluluk tarafından engellenmeye çalışılsa da önünün alınması henüz mümkün olamamıştır. Bunlardan biri olan kadın sünneti de kadınlara karşı yapılan büyük bir insan hakkı ihlalidir. Gelenek adı altında yürütülen bu işlem, kadın genital organına müdahale ile gerçekleşmektedir ve sonuçları oldukça acı verici ve psikolojik olarak sarsıcıdır.

Kadın Sünneti Nedir Hangi Ülkelerde Yaygın?

Kadın Sünneti Nedir?

Özellikle Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde sıklıkla karşılaşılan bu uygulamaya karşı dünya çapında açılan savaş henüz bir sonuç vermese de farkındalık yaratma çalışmaları hala devam etmektedir. Kadınların genital sakatlanması olarak da adlandırılan bu insanlık ayıbının daha fazla duyulması ve farkındalık oluşturulması için 6 Şubat kadın sünnetine karşı sıfır tolerans günü ilan edilmiştir.

Erkelerde sünnet işlemi dini açıdan gerekli görülen bir işlemdir ve dünya çapında sağlık açısından da bazı bilim insanları tarafından faydalı görünür. Fakat kadın sünneti bütün bilim insanları tarafından kesinlikle yapılmaması gereken bir uygulama olduğunu devamlı olarak belirtmektedir. Kadın üreme organının kısmen vücuttan çıkarılması işlemi olan kadın sünneti uygulaması oldukça zararlıdır. Hem fiziksel hem de manevi açıdan çok sayıda olumsuz sonuca sebep olmaktadır.

Büyük çoğunluğu kadınların rızası dışında yapılmakta olup, kadınlar üzerindeki baskıların bir başka boyutudur. Bu işlem için özel sünnetçi isimli kadınlar bulunmaktadır. Genital bölgeye uygulanan anestezi işlemi sonrası bu genital sakatlama gerçekleştirilmektedir. Bazı toplumlarda kadın sünneti işlemi için sağlık kuruluşları bile bulunmaktadır.

Kadın Sünneti Nedir Hangi Ülkelerde Yaygın?

Kadın Sünneti Neden ve Nasıl Yapılıyor?

Cinsel bölgelerin sakatlanması olarak nitelendirilen ve kadın genital organı mutasyonu adı ile de bilinen bu uygulama bazı bölgelerde kadınların evlenmeden önce yaptırması gereken bir işlem olarak görülmektedir. Birçok kültüre göre ise kadınların cinsel olarak bastırılması için ve bakireliğin korunması için gerekli görüldüğü dolasıyla yapılır. Kadın Sünneti Nedir Hangi Ülkelerde Yaygın? İle Hijyenik koşullara dikkat edilmeyen bu uygulamada araştırmalara göre birçok kadında aynı alet kullanılmaktadır. Kadın sünneti operasyonu için 4 farklı yöntem bulunmaktadır.

  • Klitoridektomi denilen yöntemde klitoris bölgesi ve çevresini saran derinin alınmasıyla uygulanmaktadır. Bu yöntem sonucunda kadınlar hassasiyet kaybedeceği için cinsel ilişkiye girdiklerinde herhangi bir şey hissetmemektedirler.
  • Klitorisle birlikte vajinaın iç dudaklarının da kesilmesiyle yapılan eksizyon işlemi bir diğer yöntemdir.
  • İnfibülasyon denilen diğer yöntemde ise vajinanın yapısı tamamen değiştirilerek, hem iç hem de dış dudaklar tamamen alınır. Vücut sıvılarının çıkışı için küçük bir delik açılan bu işlem çok fazla ağrıya ve tehlikeli sonuçlara sebep olmaktadır.
  • Diğer işlem ise en ilkel olan bölgenin kazınması ya da delinmesi ile yapılmaktadır. Bu işlem de oldukça tehlikeli sonuçlar doğurmaktadır.

 

Kadın Sünneti Hangi Ülkelerde Yaygındır?

kadin-sunneti-nedir

Kadın genital sakatlanması olarak geçen kadın sünneti işlemi özellikle Afrika ve Orta Doğu ülkelerinde yaygındır. Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler, bu acımasız ve insan haklarını ihlal eden uygulama için önemli çalışmalar yürütmektedir. Kadın Sünneti Nedir Hangi Ülkelerde Yaygın? Fakat çalışmalarda yapılan araştırmalar çoğunlukla bilgi eksikliklerinden oluşmaktadır. Bu sebeple net verilere ulaşılamayıp, çalışmaların etkin olmasının sağlanması da mümkün olamamaktadır.

Sağlık kategorimize göz attın mı?

Çoğunlukla tahminlere dayanan kadın sünneti araştırmaları için en net sonuçlar paylaşılmaktadır. Bilinen kadın sünnetinin yapıldığı ülkeler Mısır, Endonezya, Gambiya ve Etiyopya’dır. Bu ülkelerde yaşayan insanları gelenek adı altında yaptığı bu uygulama maalesef ülke sınırları içerisinde kalmaz. Göçmen olarak farklı ülkelere giden bu insanların o ülkelerde de kadın sünneti ameliyatı yaptırdıkları bilinmektedir. Birçok bölgeden bu işleme maruz kalan kadınların bunu açıklaması, konunun dikkat çekmesi ve farkındalık yaratması açısından büyük önem taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.