Kadınlar Ne Diyor?

Güçlü Hissedin: Kadın Savunma Eğitimi ve Kadınlar İçin Uygun Dövüş Sanatları

Güçlü Hissedin: Kadın Savunma Eğitimi ve Kadınlar İçin Uygun Dövüş Sanatları

Biz kadınlar güçlü olduğumuza, kendimizi savunabileceğimize inanmakta çok zorlanırız. Çünkü ailemiz, akrabalarımız ve tanıdığımız birçok kişi tarafından çoğunlukla tersine inandırılırız. Ancak maalesef kendimize inanmaya her zamankinden çok ihtiyacımız var.

Bir kadını tehlikeye karşı koyabileceğine inandırmak için ilk olarak kendi bedeninin potansiyeline inandırmak gerekir. Kadın savunma eğitimi bize bu inancı kazandırmak için en etkili yöntemleri sunuyor. Eğitim içeriğinin genel başlığı öz-savunma.

Öz-Savunmanın Önemi

Öz-savunma hakkında yasal çekinceleriniz olabilir. Ancak tehlike altındayken tehlikeye sebep olan kişi üzerinde ölümcül güç kullanma hakkınız vardır. Buna meşru müdafaa denir. Kendinizi müdafaa etmiş olmak için öncelikle kişinin size zarar verme niyeti olduğunu göstermiştir olması gerekir.

Kişinin cezai ehliyeti olmalıdır. Yani fiziksel ve mental olarak size zarar verme gücü bulunmalıdır. Kişi konum olarak özel alanınızda olmalıdır. Eviniz, arabanız bu durumlara örnek oluşturur.

Kadın Savunma Eğitimi Nedir?

Kadın savunma eğitimi sadece fiziksel tekniklere odaklanmaz. Kadınların tehlikede olduklarını hissetmeleri ve şiddete karşı stratejiler geliştirmelerini de sağlamaya çalışır. Aynı zamanda istemedikleri durumları ses ve beden dili ile de belli etmeyi öğretir. Tüm bu öğretiler kadınların günlük hayatlarında daha az tedirgin ve kendilerine daha güvenli olmalarını sağlar.

Güç, bedene ait bir parça değil. Geliştirilebilir bir kapasitedir. Kadın savunma eğitimi odak noktası olarak bunu belirliyor.

Sesinizi Yükseltmekten Korkmayın

Kadın savunma eğitimi, sesi en etkili yöntemlerden biri olarak tanıtıyor. Korku karşısında kullandığımız ilk sesli uyaran çığlık atmak oluyor. Ancak çığlık atmak karşımızdakine bir dur ihtarı değil. Amacımız etrafımızdakilerin yardımı almak ise çığlık atmak yerine talebimizi belli edecek biçimde bağırmalıyız. Bu bağırış hem saldırgana hem de etrafımızdakilere karşı net bir mesaj verir.

  • Çantamı bırak diye bağırdık çünkü şu anda bir gaspa maruz kalıyoruz.

 

  • Kolumu bırak diye bağırdık çünkü istemediğimiz bir eylemi yapmaya zorlanıyoruz.

 

Örnekler düşünüldüğünde çevrede yardımını alabileceğimiz insanlara gerekli mesajları ilettik. Peki, bu eylemin saldırgana nasıl bir yaptırımı olur?

Ses ve fiziksel teknikler birleştiğinde saldırgana verilecek karşılık daha etkili olur. Aynı zamanda bu sesli tepkilerle istemediğinizi açıkça belli edersiniz. Bu saldırgana sorumluluk yükler. Sesli şekilde kendinizi savunmanız çoğu zaman saldırganın beklemediği bir durumdur. Akıl karıştırıcı olabilir ve bu anlardan faydalanabilirsiniz.

Beden Dili

Kadın savunma eğitimi ile bedenimiz üzerindeki kontrolümüzü geri kazanmamız mümkün. İçgüdülerimize güvenerek istemediğimiz durumları belirtebilmemiz için bu kontrol önemlidir.

Beden dilimiz bu durumlarda tepkimizi açıkça belli eder. Korkan, yalvaran bir tavırda olmak, saldırganda üstümüzde daha fazla güç kullanabileceği algısı yaratır. Ancak kendinden emin bir duruş tehlike içeren durumlarda sandığımızdan daha etkilidir. Beden dilimizi sesli uyarılarla birleştirerek saldırgana savunmasız olmadığımızın mesajını verebiliriz.

Fiziksel teknikler son çare olarak görülmelidir. Kullanmak zorunda kaldığımızda sesimiz ve beden dilimizle daha etkili hale getirebiliriz. Dilerseniz kullanabileceğimiz bir savunma sanatından bahsedelim.

Krav Maga

 

Krav Maga, bir yakın savunma sistemidir. Kolay uygulanabilir tekniklerini hızlıca öğrenip uygulanabilir. Kadın savunma eğitimi içerisinde Krav Maga daha çok refleksleri geliştirmek amacıyla kullanılır. Aynı zamanda vücudun en savunmasız bölgelerini öğretir. Fiziksel etkiyi o bölgelerde yoğunlaştırmayı anlatır. Kişiyi uyanık tutar ve özgüven sağlar.

kadın savunma sanatları

Başlangıç Seviyesinde Kullanabileceğiniz Teknikler

 

Birazdan bahsedeceğimiz teknikler saldırgana geçici olarak zarar verir. Ancak uygulayabilmeniz için ciddi bir güç ya da eğitim gerektirmez. Vücudun en savunmasız noktaları gözler, boğaz, burun, göğüs, kasıklar ve dizlerdir.

  • Saldırganın eline ulaşamıyorsanız köprücük kemiklerinin ortasındaki noktaya vurun.
  • Kasık bölgesine dizinizle tekme atarak saldırganı geçici olarak durdurabilirsiniz. Bunu yaparken elinizle çenesinden geriye doğru ittirmeniz daha etkili olmasını sağlar.
  • Eğer arkanızdan saldırıya uğrarsanız kafanızla geriye doğru bir yumruk atın. Bu saldırganın dengesini bozarken dizlerinden tutarak yere düşürebilirsiniz.
  • Dirseklerinizi savunmasız bölgelere vurmak veya bastırmak için kullanabilirsiniz. Saldırgan sizi duvar gibi bir yüzeye sıkıştırdıysa eğilip hızlıca kalkarak kafanızla çenesine vurun.

Umarım bu içerikteki hiçbir bilgiyi kullanmak zorunda kalmazsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.