Kadınlar Ne Diyor?

İzmir’de Gitmeniz Gereken 5 Güzel Yer Önerisi

29.06.2021
43
İzmir’de Gitmeniz Gereken 5 Güzel Yer Önerisi

Tatil planlarına İzmir’i dahil edenler için İzmir’de gitmeniz gereken 5 güzel yer derlemesini sizler için bu yazımızda bir araya getirdik. Mutlaka görmeniz gereken 5 güzel yer olmadan İzmir’e gitmiş sayılmazsınız bizden demesi!

İzmir’de Gitmeniz Gereken 5 Güzel Yer

izmir

İzmir’de gitmeniz gereken 5 güzel yer

İzmir masmavi denizi ve eşsiz koylarının yanında şehrin göbeğinde de eski yerleşim yerlerinin yer aldığı, pek çok tarihi binaya ev sahipliği eden bir şehir. Çeşitli kültürel yapısını, insanların sıcaklığında ve farklı mimari eserlerinde kolaylıkla bulabileceğiniz bu güzel şehir, sizlere gezip görebileceğiniz çeşitli güzellikler de sunuyor.

Ege’nin sıcak kültürünü ve insanlarını bulabileceğiniz ve sokakları sahile çıkan bu şehir, yaz aylarında bir başka güzel oluyor. Tüm kış boyunca tatil sezonunu bekleyip, yazın gelmesiyle kendinizin güzel yerlere atmak istiyorsanız işte sizler için 5 öneri!

Birgi Köyü

Birgi

Birgi evleri

Tarihi dokusu ve yaşayan kültürü sayesinde İzmir’e gidip de Birgi Köyü‘nü görmemek olmaz. İmam Birgivi’den ismini alan bu köy, içerisinde halen yaşayanların olduğu canlı bir köy. Ege’nin köyleri içerisinde Selçuklu mimarisinin izlerini görebileceğiniz bu yer Çakırağa Konağı, Yılanlı Kale ve Aydınoğlu Mehmet Camii gibi pek çok esere de sahip.

Günümüzde çeşitli kahvaltı mekanları, butik otelleri ve tarihi yerleri sayesinde köy halkının geçimini sağlaması da mümkün. Hatta pek çok kişi evinin birkaç odasını butik otel ya da motel tarzı bir alana çevirmiş. Kahvaltı için bahçelerine birkaç masa atıp kendi yaptığı reçeller gibi kahvaltılık ürünleri sunan dahi var.

Bunun yanında çeşitli hediyelik eşyalar almak için ya da kurutulmuş meyveler edinmek için de köy halkı açtıkları standlar ve dükkanlarda ürünlerini satışa çıkarıyor. Bu anlamda Birgi çalışan bir nüfusa sahip.

Nasıl giderim diye soranlar için ise Ödemiş’ten 20 25 dakikalık bir dolmuş mesafesi uzaklıkta.

Ayrıca buraya gitmişken Lübbey Köyü efsanesini duyduysanız oraya da uğramanız tavsiyemiz!

Bademli Köyü

Bademli koyları

Bademli koyları

İzmir’de gitmeniz gereken 5 güzel yer listemizin ikinci sırasında Bademli Köyü bulunuyor. Baharın gelmesi ve çiçeklerin açmasıyla birlikte gezi sezonunun başlaması ile hareketlenen bu köy, İzmir’in Dikili ilçesinde yer alıyor. İzmir’de gezilecek yerler içerisinde bulunan Bademli Köyü, denize kıyısı olan bir köy ve bu anlamda da tatil için kamp kurmaya son derece uygun bir sahili bulunuyor. Bunun yanı sıra küçük butik otelleri sayesinde de yaz sezonunu geçirmek için sakin bir tatil isteyenlerin uğrak yeri diyebiliriz.

Bademli, köy merkezine geldiğiniz zaman da sizleri cıvıl cıvıl minik bir meydanla karşılıyor. Bu meydanda her çay bahçesinde sizlere sunulan ve leziz bir içecek arayanlar için tercih edilebilecek bu gibi “koruk suyu” ise favorimiz.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü

Matematik alanında adını duyuran ve kendini her geçen gün geliştiren farklı bir yerden söz edeceğiz size.

İzmir’de Selçuk ilçesinin Şirince Köyü’ne 1 km mesafede bulunan Nesin Matematik Köyü, oldukça farklı bir konsepte sahip bir yer. Aziz Nesin’in anısına oğlu tarafından kurulan bu köy, çeşitli kültürel etkinlikleri sayesinde de yalnızca matematik öğretilen bir yer değil.

Çok farklı alanlardan gelen öğrencilerin işbirliğini de öğrenmesi üzerine kurgulanan bir konsepti var. Gelen öğrenciler koğuşlar denilen alanlarda kalıyor. Çamaşırlarını ve bulaşıklarını burada kendileri yıkıyorlar. Bunun yanında yemek gibi konularda da işbirliği yapılıyor.

Ders çalışma alanı için uygun olan son derece donanımlı bir kütüphanesi ve gözetleme kulesi de olan bu yer, estetik dokusu ile ziyaretçilerini bekliyor. Gezilecek yerler içerisinde Şirince’ye uğradıysanız buraya da muhakkak uğramayı ihmal etmeyin deriz!

Eski Foça

focada-tatil-izmir

Foça sahili

İzmir’de gitmeniz gereken 5 güzel yer içerisinde bir sonraki durak ise Eski Foça.

Adını denizcilik ile ilgilenen bir İyonya şehri olarak alan ve günümüzde de oldukça ziyaretçi toplayan bir yer. İyonlar zamanında denizden çıkan foklardan dolayı adının alan Foça, farklı konaklama seçenekleri ile Ege’ye kıyısı olan temiz bir plaja sahip. Gitmeniz gereken 5 güzel yer içerisine burayı almamızdaki neden ise yalnızca tatil olanakları değil. İyonlardan kalma  bir gelenek sayesinde balıkçılık halen gelişmiş bir şekilde devam ediyor. Öyle ki oturduğunuz kaldırımda bile sizinle balıkçılık hakkında konuşabilecek birine denk gelmek mümkün. Bu bakımdan leziz balıkları tatmak için buraya gelmeniz gerekecek.

Karagöl

karagol-izmir

Karagöl Tabiat Parkı

İzmir’de kamp yapmak istiyorsanız sizin için İzmir’de gezilecek yerler rotasında Karagöl muhakkak olmalıdır. Yıl içerisinde pek çok kamp etkinliğine ev sahipliği yapan Karagöl, Yamanlar’a 1 saatlik yol mesafesinde bulunuyor. Doğa ile iç içe birkaç gün geçirmek isteyenler için aracına atlayıp gitmelik bir yer.

Maalesef ki özel araç dışında herhangi bir ulaşım mevcut değil. Alan içerisine giriş makul bir ücrette. İçerisinde küçük bir işletme ve lavaboların yanı sıra bir de park alanı bulunuyor. Gölün etrafında ise günübirlik piknik yapmaya gelenlerin dışında kamp amacıyla gelen de epey insan oluyor. Bu anlamda çadırınızı kapıp aracınıza atlamak isterseniz son derece uygun bir alan olarak düşünebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.