Kadınlar Ne Diyor?

Hastalıklara İyi Gelen Bitkiler

Hastalıklara İyi Gelen Bitkiler

Bitkilerin hastalıklara iyi geldiği uzun yıllardır bilinen bir gerçektir. Bitkilerin tarihi insanların tarihi kadar eskiye dayanmaktadır. Tıbbın tam olarak gelişmediği zamanlar insanlar evlerindeki, bahçelerindeki, tarlalarındaki ürünleri şifalanmak için kullanmaktaydı. İçlerinde bulunanlar ise kimi hastalıklar için bulunmaz bir nimettir. Hastalıklara iyi gelen bitkiler konusunda Diyetisyen Emre Uzun ise, kimi reçeteler verdi. İşte hangi hastalığa hangi şifalı bitki iyi geliyor? sorusunun yanıtları:

bitki

Kanserle Mücadele Eden Bitkiler

 

Çörek Otu: Vitamin ve mineral deposudur. İçerdiği vitaminler: A, B1, B2, B6 ve C. Aynı zamanda çeşitli mineralleri ise içerisinde barındırır, bunlar: selenyum, çinko ve magnezyumdur. Çörek otunun içerisinde çok önemli bir bileşen olan thymoquinon bulunmaktadır. Bu bileşenin; lösemi, lenfoma, meme, pankreas, akciğer, baş-boyun, kalınbağırsak, karaciğer, prostat kanserlerine iyi geldiği bilinmektedir. Günlük olarak bir tatlı kaşığı tüketebilirsiniz.

 

Nar: Bağışıklık sistemine harika bir destekçidir. Bu desteğini ise içerdiği C vitamini, polyphenol, demir ve potasyumdan alır. Kanser hücrelerini engelleme özelliğine sahiptir. Özellikle etkili olduğu prostat kanseridir. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki; nar, kanser hücrelerinin çoğalma hızını yavaşlatmaktadır.

 

Brokoli: Kükürt, selenyum, potasyum ve diyet lifi yönünden fazlaca zengindir. Kansere neden olan hücrelerle savaşmakta adeta asker vazifesi görmektedir. Özellikle etkili olduğu kanser tipleri ise; kalın bağırsak, idrar yolları ve memedir.

bitki

Kalp ve Damar Rahatsızlıklarıyla Mücadele Eden Bitkiler

 

Keten Tohumu: İçerdiği vitaminler: C, E ve K’dir. Mineraller söz konusu olduğunda ise keten tohumunun içerisinde; kalsiyum, bakır ve demir bulunmaktadır. Keten tohumunun en önemli özelliği içerisinde bulunan omega-3 yağ asididir. Antioksidan özelliği bulunan omega-3 kolesterolü de dengeler. Aynı zamanda kan şekeri konusunda da dengeleme yaparak kalp-damar ilişkisini düzenler. Kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltebilir. Bu sebepten ötürü günde bir kaşık tüketebilirsiniz.

Aspir: Antioksidan ve anti bakteriyel özelliklerine sahip bir bitkidir. Kanı düzenleyip pıhtılaşmasını sağlamaktadır. Kan sulandırıcı kullanıyorsanız, kullanmanız önerilmez. Bir tutam aspir çiçeğini bir bardak sıcak suda demlemeniz yeterli olacaktır.

Soğan: Kanı temizleyerek damar sertleşmesini engeller. Kötü kolesterolü düşürürken, iyi kolesterolü ise yükseltir. Soğan doğal bir antibiyotiktir. Potasyum minerali ile B, C vitamini içerir.

bitki

Diyabet ile Mücadele Eden Bitkiler

Pırasa: İçerdiği vitaminler şu şekilde sıralanır: A, B6, C ve K. Araştırmalar sonucunda kan şekerini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Badem: Yüksek lif deposudur. Aynı zamanda içerdiği zengin doymamış yağ ile düşük karbonhidrat barındırır böylelikle düşük glisemik endekse sahiptir. Kan şekerinin yükselmesini önleyerek, uzun süre tokluk hissiyatı sağlar.

Tarçın: Lif zengini olduğundan ötürü sindirimi kolay bir bitkidir. Kan şekerini dengeler. Günlük olarak yarım çay kaşığı ya da bir adet çubuk şeklinde tüketebilirsiniz.

bitki,

Alzheimer ile Mücadele Eden Bitkiler

Zerdeçal: Hastalığı önlediği gibi ilerlemesini de engeller. Yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Kan sulandırıcı ilaç kullanan birinin kullanmaması önerilir.

Badem: E vitamini yönünden oldukça zengindir. Günde 5-6 adet tüketilirse, hastalığın ilerlemesi önlenebilir.

Tarçın: Kokusunun hafızayla ilişkisi vardır. Tarçın kokusu hafızayı güçlendirici bir etkiye sahiptir. Günlük olarak önerilen miktarlar; toz tarçın için yarım çay kaşığı, çubuk tarçın için ise bir adettir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.