Kadınlar Ne Diyor?

Kendinize Yeni Bir Hobi Edinin; 6 Adımda Fotoğrafçılık İpuçları

Kendinize Yeni Bir Hobi Edinin; 6 Adımda Fotoğrafçılık İpuçları

Günlük hayatın stresini üzerimizden atabilmek için sadece kendimize ayırdığımız zamanlara ihtiyacımız var. Hobi edinmek, kendimize zaman ayırmanın en keyifli yollarından biri. Hobimiz yapmaktan zevk aldığımız eylemlerdir. Hobi edinirken ilk dikkat edeceğimiz şey bu olmalıdır. Fotoğrafçılık ipuçları ile yeni bir  hobi ile tanışacaksınız.

1.    İyi Bir Kompozisyon Yaratın

Yeni bir yer keşfederken fotoğraf çekmeye bayılıyorsanız, fotoğrafçılık sizin için uygun bir hobi olabilir. Yeni başlayan fotoğrafçılar için fotoğrafçılık ipuçları verirken konuşmamız gereken ilk şey, kompozisyon. Çünkü profesyonel görünen fotoğrafların altın kuralı iyi bir kompozisyon.

Kompozisyon aslında her nesnesin fotoğrafta yer almasına denir. Çekimin kalitesini etkileyen bir unsurdur. En kolay kompozisyonu 1/3 kuralıyla sağlayabilirsiniz. Çekeceğiniz kareyi yatay ve dikey iki çizgi ile üçe bölün. Fotoğrafta öne çıkmasını istediğiniz nesneyi ise seçtiğiniz dört küçük kare içerisine konumlandırın. İşte bu kadar!

Kompozisyonu yaratmak için yeterli ekipmanınızın olmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Fotoğrafçılık ipuçları içeriğimizde ekipmanın öneminden de konuşacağız.

 

2.    Ekipmanın Önemi

Çekim kalitesi için ekipmanınızın iyi olması elbette önemlidir. Ancak bundan daha önemli olan gözünüzün gördüğünü en iyi şekilde yansıtma becerisidir. Yeni başlayan bir fotoğrafçı telefon kamerasıyla dahi harikalar yaratabilir. Eğer bu beceriye sahipse!

Teknik bilgi her zaman ekipmandan çok daha değerlidir. Yatırımlarını bu konuda eğitim almaya yapabilirsiniz. Kısa bir internet araması yaparak ücretsiz eğitimlere de ulaşabilirsiniz.

Yetersiz ekipmanlar ilerleme kaydettikçe sizi zorlayabilir. Bu noktada kısıtlı bütçe ile hareket ediyorsanız yatırımınızı kameraya değil lense yapmanızı tavsiye ederiz. Doğru fotoğrafçılık ipuçları ile birleştiğinde lensler mükemmel sonuçlar almanızı sağlar.

En iyi ekipmanlarla çalışıyor olsanız dahi birkaç noktaya dikkat etmezseniz sonuç hüsran olacak.

 

3.    Doğru Işığı Yakalamak

fotoğrafçılık ipuçları

Fotoğrafçılık ipuçları içerisinde oldukça önemli olan bir başka konu da ışıktır. İyi ışık alan bir alanda çekim yapmak en kötü fotoğrafı bile biraz olsun güzelleştirecektir. Çekmek istediğiniz fotoğrafa uygun ışığı bulmak zamanla geliştirebileceğiniz bir beceridir. Ancak yeni başlıyorsanız birkaç noktaya dikkat ederek doğru ışığı yakalayabilirsiniz.

 

4.    Kontrast, Parlaklık, Sıcaklık

 

Öncelikle ışığın özelliklerini anlayarak başlayalım. Şiddeti, kontrastı, parlaklığı, sıcaklığı gibi özellikleri ışığın türünü değiştirir.

  • Kısaca bahsetmek gerekirse kontrast, fotoğrafta ışıklı ve gölgeli bölgeler arasındaki zıtlıktır. Açık ve koyu tonların geçiş bölgesinde kontrasttan bahsedebiliriz. Yüksek kontrast ile ani ve keskin geçişler sağlanabilir. Ancak fazla kontrast fotoğrafınızda karmaşaya sebep olabilir. Doğru kontrasta güneşli bir öğle vaktinde ulaşabilirsiniz.

 

  • Kırmızı, sarı, turuncu tonları baskın bir ışık fotoğrafa sıcaklık katar. Işığın sıcaklığı tam anlamıyla havadan bağımsız bir özellik değildir. Özellikle güneşin battığı saatlerde yüksek sıcaklıklı fotoğraflar çekebilirsiniz.

 

  • Işığın yoğunluğunu ve aydınlatma gücünü parlaklık değeri ile ölçebiliriz. Parlaklığın az olması görüntüyü donuklaştırır. Çok fazla olması ise fotoğrafın belirli bölgelerinde ışık patlamalarına sebep olabilir. Denge önemli!

 

  • Yoğun ve sert ışığa şiddetli ışık denir. Açık alanlarda tepeden vuran güneş ışığı sert olarak tanımlanabilir.

Işığın özelliklerini kavradığımıza göre doğru ışığı yakalamak için fotoğrafçılık ipuçları kaydedelim.

fotoğrafçılık ipuçları

5.    Farklı Açılardan Yararlanın

 

Işık kaynağı deyince aklımızda canlanan ilk şey güneş oluyor. Yakalamak istediğimiz kareye göre farklı hava durumu, mevsim ve saatlerde güneşi gözlemleyelim. Aynı gün ve saat içinde farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarda ışık farklılıkları olacaktır. Bu yüzden ışığı hangi açıdan kullandığınız da önemlidir. İlk etapta gözlem ve deneme yoluyla bulabileceksiniz. Deneyiminiz arttıkça sadece bakarak bile anlayabileceksiniz.

 

6.    Kalabalık Sokaklarda Gezinmek

 

Yeni bir yeri keşfederken fotoğraflanacak nesne ve alanları bulmak kolay olmayabilir. En güzel kareleri yakalamak için bölgenin kalabalık ara sokaklarına dalın. Bu sayede çok sayıda insan manzarası fotoğraflayabilirsiniz. Fotoğrafçılık ipuçları için Değişik nesneler, farklı kapılar, değişik mimariler ara sokaklarda karşınıza çıkar.

Keşfetmekten çekinmeyin. Fotoğrafçılık sadece güzel bir manzarayı resmeder gibi çekmekten ibaret değildir. Gündelik hayatta gözümüzden kaçan anları durdurmaktır aynı zamanda. Bir fotoğrafçılık ipuçları listesinin içeriğinin en değerli tavsiyesi bu olabilir.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.