Kadınlar Ne Diyor?

Sofralarınız Tatlansın: Evde Turşu Yapımı İçin Tüyolar

Sofralarınız Tatlansın: Evde Turşu Yapımı İçin Tüyolar

Limonla mı olur sirkeyle mi tartışmalarına konu olan lezzetli turşular için evde turşu yapımı hakkında birçok püf nokta mevcut. Sofralarımızın vazgeçilmezi turşu yapımının sırrı aslında tuz oranını ve açma süresini doğru ayarlamakta gizlidir.

Farklı sebzeler kullanarak kurduğunuz turşular yemeklerinizin lezzetine lezzet katmasıyla yüzyıllardır bilinen bir gelenek haline geldi.  Yemeklerimizin vazgeçilmezi ağzımızı sulandıran turşuların yapımında da tabii ki dikkat edilmesi gereken püf noktalar var.

evde turşu yapımı

Kullanacağınız Malzeme Seçimine Dikkat Edin

Dikkat etmeniz gereken ilk şey turşunuzu kuracağınız kabın seçimidir. Kalabalık bir aile iseniz büyük kavanozlara ihtiyacınız var. Ayrıca bu noktada pet şişe kullanmamaya dikkat etmeniz gerekir. Çünkü pet şişe sirke ya da kaya tuzu gibi ürünlerle kimyasal reaksiyona geçer ve bu da sağlık açısından sizi olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden kullandığınız kabın cam olmasına dikkat edin. Kullanacağınız cam kavanozların kapaklarının tam kapanmasına da özen gösterin aksi halde turşunuz kısa sürede bozulabilir.

Bununla birlikte evde turşu yapımı için dikkat edilmesi gereken diğer malzeme ise sebzelerinizdir. Sebzelerinizi taze ve mevsiminde seçmeye dikkat edin. Ufak çekirdeksiz patlıcanları, olmamış kavun ve karpuzları, diri kırmızı biberleri seçebilirsiniz.

Kullanacağınız tuzun da iri olmasına dikkat etmelisiniz. İnce tuz turşu yapımında kullanmak için uygun değildir. İri tuzlar turşunun dayanıklılığını ve lezzetini arttıracaktır. Ayrıca turşunuzda oluşabilecek kararmaların önüne de geçecektir. Kullanacağınız tuz miktarı da büyük önem taşır. 1 litre su için yarım su bardağı kaya tuzu kullanabilirsiniz.

En Çok Tartışılan Konu Sirke Mi Limon Mu

Hepimiz biliyoruz ki sirke ve limon Yeşilçam’a konu olmuş bir tartışmadır. Fakat seçiminizi sirkeden yana kullanmanız önerilir. Çünkü turşunuz için kullanacağınız üzüm sirkesi turşunuza ayrı bir aroma verecektir. Bununla birlikte turşunuzun daha taze kalması ve uzun süre dayanması için yardımcı olur.

Kullanacağınız Malzemeleri Kavanoza Yerleştirirken Dikkat Edin

Basit gibi görünen fakat evde turşu yapımı esnasında dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Öncelikle doğradığınız sebzeleri alt tarafa koymalısınız. Üste doğru da bütün halde olan ya da haşlamış olduğunuz sebzeleri koymanız gerekir.

Sebzeleri bastırıp kavanozda biraz daha yer açabilirsiniz. Daha sonra ek malzemeler ve baharatlar karıştırarak hazırladığınız karışımı ekleyin. Karışım kavanozun en üstüne çıkana kadar dolmasına dikkat edin.

Diğer bir yöntem ise karışımı önce kavanoza boşaltıp sebzeleri de tek tek fakat sıkı bir biçimde yerleştirmektir. Ardından kavanozun ağız kısmına dereotu ya da maydanoz gibi sebzelerin saplarını yerleştirin. Böylece oluşabilecek hava boşluklarının önüne geçmiş olursunuz.

Turşunuzu Hazırlarken İçme Suyu Kullanın

 

Turşunuzu hazırlarken tuz kullanarak oluşturduğunuz salamura karışımında kullanacağınız suyun içme suyu olmasına dikkat edin. Beklemiş ya da güvenli olmayan herhangi bir kaynaktan alınan su evde turşu yapımı için uygun değildir. Temiz olmayan su ile hazırlanan turşuda çeşitli bakteri oluşumu gerçekleşir. Bu da sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.

Karanlık Bir Ortamda Bekletin ve Süreye Dikkat Edin

Turşunuzun istenilen lezzette oluşması için gereken belirli bir ortam ve belirli bir süre vardır. Turşunuzu kurarken kullanacağınız sebze ve meyvelerin karanlık ve serin bir ortamda yaklaşık 18-20 derece ısıda bekletilmesi tavsiye edilir.

Evde turşu yapımı için dikkat edilmesi gereken derece aşılırsa turşuda oluşabilecek zararlı bakterilerin sayısı hızla artar. Belirlenen dereceden düşük olması ise turşunuzun lezzetli olmasını engelleyecektir. Bununla birlikte iyi ve lezzetli bir turşunun oluşması için yaklaşık 2- 3 hafta yeterlidir.

Bu süre sonunda lezzetli turşularınızı afiyetle tüketebilir, misafirlerinize ikram edebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.