Kadınlar Ne Diyor?

Kedi Aşıklarının Evde Kedi Beslemek Konusunda Bilmesi Gerekenler

Kedi Aşıklarının Evde Kedi Beslemek Konusunda Bilmesi Gerekenler

Bir evcil hayvana sahip olmak insanın dünyaya ve diğer hayvanlara bakışını değiştiriyor. Sokaktaki her hayvan için üzülmeye başlıyorsunuz. Bu da hepsini evinize götürmek istemenize neden oluyor. Özellikle ayağınıza dolanan sırnaşık kediler, eve yirmi yedinci kediyi aldıracak güçte. Ancak minik dostları eve götürmeden önce bilmeniz gereken bazı şeyler var. Evde kedi beslemek ciddi bir sorumluluk istiyor.

Kedi Bakımı

Evde kedi beslemek hakkında bilinmesi gereken en önemli şey kedinizin bir eşya ya da oyuncak olmadığıdır. Almaya karar verdiğiniz şey bir canlının sorumluluğu. Tıpkı bir bebek gibi birtakım ihtiyaçları ve duyguları var. Bunları sizin karşılamanız gerekiyor.

Böyle bir karar aldığınızda yapmanız gereken ilk şey evinizi bir kedi için uygun hale getirmek. Tehlikeli olabileceğini düşündüğünüz eşyaları düzenlemelisiniz. Cam ve kapıları kapalı tutmaya özen göstermelisiniz. Kediniz düşüp yaralanabilir. Firar olayları ile de karşılaşmayı istemezsiniz. Evde kedi beslemek ev içindeki bazı özgürlüklerinizden feragat etmenizi gerektirir.

Kedi Bakımı İçin Bilmeniz Gerekenler

evde kedi beslemek

Kedinizi düzenli aralıklarla veteriner kontrolüne götürmelisiniz. Aşılarını yaptırmalısınız. Evde yapamıyorsanız tüy ve tırnak bakımları için de veterinerden yardım alabilirsiniz. Kediniz dışarı çıkıyorsa parazit aşıları mutlaka yaptırılmalıdır. Döndüğünde kene ve benzeri sorunlar yaşamamak için kedinizi fırçalayın. Patileri için antiseptik mendiller kullanabilirsiniz.

Kedinizle birlikte yapacağınız bir bakım günü eğlenceli olacaktır. Tüyleri sık sık taranmalıdır. Bu kedinizin tüy dökmesini azaltır. Uyuduğu ve sürekli vakit geçirdiği bölgeler sürekli temiz tutulmalıdır. Aksi takdirde kediniz sağlığını kaybedebilir. Siz de aynı şekilde sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Tuvalet ve Mama Kabını Düzenli Temizleyin

Evde kedi beslemek konusunda en büyük endişelerden biri tuvalet adımı. Kedinizin tuvalet kabını kesinlikle kirli bırakmayın. Yıkadıktan sonra kuruduğundan emin olmadan yeni kum eklemeyin. Kumunu sık sık değiştirin. Bu işlemi evde yapmamaya çalışın.

Kedinizin mama kabı ve su kabını da her gün temizlenmeniz gerekir. Veteriner vasıtasıyla kedinizin yiyebileceği ya da yiyemeyeceği şeyleri detaylı öğrenin. Yediği mama yüzünden hastalanmasını istemezsiniz.

Kedilerin ihtiyaçları

Kedileri bebeklere benzetmiştik. Tıpkı onlar gibi bazı ihtiyaçlarını kendileri karşılayamıyor. Evde kedi beslemek bu ihtiyaçlarını bizim karşılayacağımız anlamına geliyor.

Kedilerin en büyük ihtiyacı ilgi ve sevgidir. Onlarla vakit geçirmeliyiz. Oyunlar oynamalı ve iletişim kurmalıyız. Artık günümüzün nasıl geçtiğini uzun uzun anlatabileceğimiz bir ev arkadaşımız var!

 

Kendi çocuğumuzmuşçasına kedimizi sarıp sarmalayalım. Bazen hoşuna gitmeyecektir. Bazen de küçük tırmalama vakaları gerçekleşecektir. Ama merak etmeyin kediniz de sizi seviyor. Göstermeyi sevmiyor sadece (!) Evde kedi beslemek demek bazen kedinizin sizden nefret ettiğini düşünmek demek.  Bazen de tüm gün yanınızdan ayrılmayan birinin varlığı demek.

 

Kediler İçin Tuvalet Eğitimi

Kedi dostlarımızın ve sizin bu noktada en önemli ihtiyaçlarından biri de tuvalet eğitimidir. Bazı kediler inatçı olabildiğinden eğitim süreci sabır sınavına dönüşebilir. Ancak çok hassas olduklarından sabırlı ve sakin kalmaya çalışarak eğitim verilmesi gerekir.

Düzenli bir eğitimle kısa sürede bu alışkanlık kazandırılabilir. Eğitim verilirken bir tuvalet alanı belirlenmelidir. İmkânınız varsa kapalı bir alan olması tavsiye edilir. Eğitim sonunda kediniz o alana gidemese dahi bir şekilde sizi tuvalet ihtiyacı dolayısıyla uyarmaya başlar.

 

Siz Yokken Kedinizin Sorumluluğunu Alabilecek Birileri Var Mı?

Evde kedi beslemek kararını almadan önce artık kararları tek başınıza almadığınızı bilmeniz gerekir. Olabildiğince evinizde olup kedinizle vakit geçirmeniz gerekiyor. Bir gece önceden planlanan kaçamaklar eski bir rüya artık. Günübirlik tatilleriniz haricinde evden uzun süre ayrı kalmamalısınız.

Tatil süreçleriniz ya da evinizden ayrılmanız gereken günler için kedi otel ve pansiyonları bulunuyor. Ancak kediniz alıştığı evden kolay kolay dışarı çıkmak istemeyecektir. Bu yüzden onu yanınızda gezdirmeniz pek mutlu etmez. Alıştığı evinde bakabilecek birini bulmanız ikiniz için de en sağlıklısı olacaktır. Böyle birinin varlığından emin olmadan bir kedinin sorumluluğunu almayın.

 

Her şeye rağmen artık evinizde size huzur veren ve sevgisiyle ısıtan biri daha var.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.