Kadınlar Ne Diyor?

Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır ve Neden Önemlidir?

01.06.2021
100
Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır ve Neden Önemlidir?

Bazen hayat istediğimiz düzende ilerlemez ve insan aniden değişik bir durumla karşı karşıya kalabilir. Tam da bu gibi durumlarda başvurduğumuz haplardan biridir ertesi gün hapı… İstenmeyen gebeliği önlemek için çiftlerin korunmasız cinsel ilişkide bulundukları durumlarda başvurdukları bir yöntemdir. Fakat yine de ertesi gün hapı kesin bir doğum kontrol yöntemi olarak görülmemelidir. Şüphe duyulan bir cinsel ilişki sonrasında belirtilen şekilde kullanılabilir. Gebelik ihtimalini en aza indirmek için kullanılan bir haptır.

Ertesi Gün Hapı Kullanırken Bunlara Dikkat Edin

  • Cinsel ilişki yaşandıktan sonraki süreçte 72 saat içerisinde kullanılan hap; gebelik ihtimalini büyük oranda engeller. Süreye dikkat edilmelidir; çünkü süre geçtikten sonra gebeliği önleme ihtimali azalabilir.
  • Bununla birlikte ilişki yaşandıktan sonraki 12 saat içerisinde kullanıldığında koruyuculuğu daha da artar.
  • 3 günden sonra alındığında etkisinin olmayacağı bilinmektedir.
  • Bu nedenle ertesi gün hapının kullanımında en önemli nokta, ilacın ne zaman kullanılacağıdır.
  • Ayrıca gebelik oluştuktan sonra kullanıldığında asla etkili değildir. Yani düşük yaptırıcı herhangi bir etkisi yoktur.

Doğum Kontrol Yöntemi Değildir!

Sadece kaza sonucunda oluşan hamilelik riskini ortadan kaldıran ertesi gün hapı sürekli doğum kontrol yöntemi olarak görülmemelidir. Ayda yalnızca bir kez kullanılmalıdır; çünkü sık sık kullanılması hem istenmeyen etkilere neden olur hem ilacın etkisini azaltır. Bilinen kullanım şekli ise şöyledir: kutuda bulunan iki hap aynı anda alınır. Etkisi 3 saatte oluşur. İlaç aldıktan 3 saat sonra kusma ya da ishal gibi sağlık sorunları oluşursa ilaç tekrardan kullanılmalıdır.

Dikkatli ve Kontrollü Kullanım Önemli

Sağlık sorunlarına yol açmaması için yanlış ya da eksik kullanılmaması önerilir. Bu yüzden ertesi gün hapı dikkatli ve kontrollü bir şekilde kullanılmalıdır. Farklı ilaç markaları mevcuttur ve ilacın markasına göre kullanım dozu değişmektedir. Kullanmadan önce prospektüsünü okumak ve prospektüste belirtildiği şekilde kullanmak gerekmektedir. Çünkü bazı ertesi gün haplarının tek doz kullanırken bazılarının ise çift doz alınması uygun görülür.

Kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise çok nadir durumlarda acilen kullanılması gerektiğidir. Bilinenin aksine düzenli ya da sürekli olarak kullanılmamalıdır. Ayrıca acil kontrasepsiyon ilaçları bitkisel ilaçlar ya da diğer ilaçlar ile etkileşebilmektedir. Örneğin sarı kantaron kullanımı ertesi gün hapının etkisini azaltabileceği için birlikte kullanılmaması önerilir. Daha önce ertesi gün hapı ile benzer etken maddeye sahip bir ilaçlara alerjisi olan kişilerin ilacı kullanmasında sakınca görülmektedir. Emzirme döneminde olan annelerin de ilacın etken maddesinin süte geçme olasılığı bulunduğu için dikkatli kullanması tavsiye edilir.

İstenmeyen Gebelikler İçin Önleminizi Alın

Ülkemizde çeşitli sebeplerden dolayı modern koruma yöntemlerinin istenilen düzeyde uygulanmaması nedeniyle doğumların çoğu istenmeden ve plansız bir şekilde gerçekleşmektedir. Maalesef ki istenmeyen gebeliklerin çoğu kürtajla sonlanmaktadır. İstenmeyen gebelik oluşumunun yanı sıra kadınların güvenli koşullar sağlanmadan gerçekleştirilen düşük nedeniyle hayatını kaybetmesi de olumsuz yanlarından bir diğeridir. Bu yüzden son zamanlarda kürtaj konusundaki tartışmaların da artması nedeniyle ertesi gün hapı kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır.

Alışkanlık Haline Getirilmemeli!

İstenmeyen gebeliğin önlenmesi için ertesi gün haplarının kullanımı etkili ve güvenli bir yöntem olarak kabul edilmiştir. Yine de bir metot olarak görülmemelidir. Sürekli olarak kullanılmaması ve alışkanlık haline getirilmemesi gerekir. Tehlikeli ya da kalıcı bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte %80 civarında koruyuculuk sağlar. Fakat bireylerin yine de bireylerin istenmeyen gebelikleri ya da hayati tehlike ile sonuçlanabilen kürtajları önlemek için aile planlamasını önemsemeleri ve ciddiye almaları tavsiye edilir. En önemlisi ise; özellikle bazı durumlarda doktora danışılarak kullanılması gereken bir ilaçtır.

 

 

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.