Kadınlar Ne Diyor?

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Nasıl Önlenir?

Diş Sıkma Ve Gıcırdatma Nasıl Önlenir?

Diş sıkma sorunu pek çok kişide görülen ve ciddi sonuçlar doğuran bir durumdur. Özellikle uyurken farkında olmadan dişlerin istemsizce sıkılması başta diş ağrıları olmak üzere pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Diş sıkma ve gıcırdatma sorunu genç, yaşlı, kadın, erkek pek çok kişide sıklıkla görülen bir sorundur.

Uyandığınızda baş ağrısı, yüz kaslarında gerginlik ve yorgunluk, çenede ağrı hissediyorsanız muhtemelen uyurken dişlerinizi sıkıyorsunuz demektir. Yaşam kalitesini oldukça derinden etkileyen bir sorunun pek çok nedeni olduğu gibi aynı zamanda tedavi edilmesi içinde pek çok alternatif yol bulunmaktadır.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Belirtileri

Diş sıkma veya gıcırdatmanın tıp dilindeki adı bruksizm rahatsızlığıdır. Bu hastalığa sahip olan kişiler gündüz veya gece uykudayken istemsizce dişlerini sıkar veya gıcırdatırlar. Bu sorunun pek çok nedeni bulunmaktadır. Diş sıkma ve gıcırdatma sorunun belirtileri arasından en bilinenleri ise şunlardır;

 1. Özellikle sabah uykudan uyanıldığında ortaya çıkan çene ağrıları
 2. Diş hassasiyeti sorunu
 3. Aşınmış diş minesi
 4. Yanınızda uyuyan kişinin duyabileceği kadar yüksek ses gıcırdatma veya dişleri kenetleme
 5. Gevşemiş ve düzleşmiş dişler
 6. Şakak bölgesinden başlayan düzenli olarak her gün devam eden baş ağrısı sorunu
 7. Dişlerde meydana gelen sallanma ve ağrı durumu
 8. Boyun ağrısı

Bu belirtiler sizlerde görülüyorsa bruksizm rahatsızlığı ile karşı karşıyasınız demektir. Bu durumda yaşam kalitesini oldukça fazla etkileyen bu sorunu tedavi etmek için en kısa sürede bir hekime başvurmalısınız.

Diş Sıkma ve Gıcırdatmanın Nedenleri

Diş sıkma ve gıcırdatmanın hem fiziksel hem de psikolojik pek çok nedeni bulunmaktadır. Diş sıkma sorunun nedenleri arasından bazıları ise şu şekilde sıralanır;

 • Uyku apnesi, horlama, uykuda konuşma gibi uyku bozukluğu durumları diş sıkma ve gıcırdatma gibi sorunları tetikleyebilmektedir.
 • Stres, sinir, hayal kırıklığı, anksiyete gibi duygu sorunları da yine bruksizm sorununa neden olmaktadır.
 • Alt ve üst çene bozuklukları da yine diş sıkma sorununa neden olabilir.
 • Diş hizalama sorunları
 • Tütün, alkol kullanımı, sağlıksız beslenme nedenleri arasında yer alır.
 • Antidepresan gibi bir takım ilaçlar da yine bu sorunu neden olabilecek yapıya sahiptir.

Diş Sıkma Ve Gıcırdatmayı Önlemenin Yolları

Diş sıkma sorunu baş ağrısı, boyun ağrısı, diş ve çene ağrıları gibi hayatı olumsuz yönde etkileyen pek çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Ancak bu sorunu yaşıyorsanız kısa sürede gerekli adımları takip ederek, tedavi alarak kısa sürede rahatsızlıktan kurtulabilir veya etkilerini aza indirebilirsiniz. Diş sıkma ve gıcırdatmayı önlemenin yollarından bazıları ise şu şekilde sıralanır;

 • İşe öncelikle stresi azaltarak başlayabilirsiniz. Sinir, stres, anksiyete gibi sorunlar diş sıkmanın en belirgin nedenleri arasında yer almaktadır. Negatif düşünceleri hayatınızdan çıkarın, hayata olumlu bakmaya çalışın. Hayatınızda var olan olumsuz düşünceleri bir kağıda yatmadan hemen önce yazarak rahatlama sağlayabilirsiniz. Özellikle yatmadan önce yapacağınız çene egzersizleri rahatlama ve gevşeme sağlayacaktır. Eğer gece diş gıcırdatma veya dişlerinizi kenetlediğinizi partneriniz fark ederse öncesinde sizin onu uyandırması için tembihleyin. Uyandığınızda ise çene rahatlatma egzersizini yenileyin.
 • Dişlerinizin diş sıkama ve gıcırdatma sorunundan etkilenmemesi için diş koruyucu kullanabilirsiniz. Diş koruyucu plaklar kişiye özel olarak üretilmektedir. Bu konuda diş hekiminizden destek ve yardım alabilir, sizin için en uygun olanı satın alarak kullanabilirsiniz. Ancak diş koruyucu plaklar diş sıkma sorununu ortadan kaldırmamaktadır. Yalnızca bu sorunun neden olduğu diş ağrısı, diş minesine verilen zararların önüne geçmektedir.
 • Dişlerinizin sıralanışından, hizalanmasında birtakım sorunlar varsa hekiminiz ile görüşerek diş teli tedavisi alabilirsiniz. Aynı zamanda çene yapısındaki bozulmalar içinde uygulanan pek çok ortodonti tedavileri bulunmaktadır.
 • Alkol, kafein içeren gıdalar, sağlıksız ve dengesiz beslenme, tütün kullanımı gibi durumlar diş sıkmayı tetiklemektedir. Bu sorunları ortadan kaldırarak diş sıkma sorununu azaltabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Sıkma Nedir?

Diş sıkma sorunu sadece yetişkin kişilerde görülen bir problem değildir. Çocuklarda da stres, diş ve çene bozuklukları gibi nedenlerden dolayı diş sıkma ve gıcırdatma sorunları meydana gelebilmektedir. Çocuğunuzun dişlerini sıktığını görürseniz veya sabahları çene, baş, boyun ağrısı işe uyandığını fark ederseniz vakit kaybetmeden çocuk diş hekiminden randevu alarak gerekli tedaviye başlayınız. Ayrıca bu aşamada tedavinin aksatılmaması özellikle çocuklarda diş sağlığı açısından fazlasıyla önem taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.