Kadınlar Ne Diyor?

Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek

Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek Çoğu zaman dur durak bilmeyen ve halden anlamayan çocuklarınız varsa hayat sizin için zorlu bir sürece girmiş olabilir. İlerleyen süreçte bilinçli bir yetişkin olması için de bu anlamda önce sizden bazı şeyler konusunda hayır denilebildiğini öğrenmesi gerekir. Bu şekilde sizi rol model olarak alacak ve yetişkin olduğu süreçte o da hayır diyebilmesini öğrenerek gerekli konularda bunu uygulayabilecektir.

Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek

Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek için doğru şekli nedir?

Onu kırıp incitmeden, ancak istediği şeyin şu durumda mümkün olmadığını anlatabilmenin farklı yolları vardır. Bu yollar içerisinden en uygun şekilde üslup kullanarak istediğinizi seçmek ise size kalır.

Çocuğunuza “Hayır” Diyebilmenin Doğru Yolu Nedir?

Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek

Çocuk gelişiminde fiziksel sürecin yanında kişisel gelişimin de önemi büyüktür. Bu anlamda da çocuklarınızın kişisel olarak başarılı bireyler haline gelmesi ve topluma faydalı olması bakımından sizlerden alacağı eğitim son derece önemlidir.

Çocuklarınıza her istediği şeyin her istediği anda ve yerde olamayacağını doğru bir şekilde hayır diyerek kolaylıkla öğretebilirsiniz. Bundan dolayı ileride olabilecek potansiyel güven kırıklıklarının önüne de başlangıcından itibaren hayır diyebilmeyi ona kazandırarak geçmiş olursunuz.

Sert Bir Şekilde Hayır Demeyin

Ebeveynler genelde çocuklarının isteklerini hırçın bir şekilde bulduklarından dolayı sertçe reddedebilirler. Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek Bu durum ileride özgüven kaybı yaşayacak olan bireyler yaratma konusunda oldukça riskli bir konudur.

Bundan dolayı çocuklarınıza hayır derken bunun neden mümkün olmadığını açıklayacak şekilde bir üslup benimsemenizde yarar vardır.

Hayır Derken de Çocuğunuzu Umursayın

Yanlışların düzeltilmesi için erken yaşlar oldukça kritik yaşlardır. Bu bakımdan çocuklarınızın nasıl alışırsa davranışlarına bu şekilde devam edeceklerini bilmeniz önemlidir. Bir konuda ya da durumda çocuğunuzun yapmaması ya da dememesi gereken bir şey varsa bu konuda ona hayır diyebilmek önemlidir.

Ancak bunu yaparken onun isteklerini gözetmek ve onun penceresinden bakabilmek de en az onu uyarmak kadar üzerinde durulması gereken bir konudur.

“Hayır” Diyebilen Ebeveynler Disiplinli midir?

Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek

Çocuklarınız sizlerin dünyaya baktığı açıdan bir bakış açısı sergilemezler. Bundan dolayı da onlara yetişkinlere verilen eğitimler gibi net ve sıkı kuralları olan eğitimler üzerinden bir şeyler öğretmen çok da doğru olmayabilir.

Bu konuyu disiplin penceresinden ele alınca çocuklarınıza gerektiği konularda “hayır” diyebilmek elbette sizi disiplinli ebeveynler yapar. Ancak bu konuda sizin hayır deme şekliniz de disiplin kavramının altını nasıl dolduracağınız konusunda önemlidir.

Çocuklarınız yetişkin bireylerin küçük versiyonları değildir. Bundan dolayı da bir yetişkin mantığında değil, kendi istekleri doğrultusunda çeşitli hareketler ve fiillerde bulunurlar. Onların kişisel gelişimleri konusunda da sizlerin yönlendirmesi bu bakımdan önemli bir konudur.

Çocuğunuzu katı bir şekilde reddetmek, onu kıracak ve öz güvenini sarsacak bir eylemdir. Bunun yerine neden hayır dediğinizi açıklamak önemlidir. Bazı konularda daha önce hayır dediğiniz şartları esnetebilirsiniz. Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek Ancak bunu da açıklayarak söz konusu esnekliğe izin vermeniz çocuğunuz bakımından önem taşıyacaktır.

Bir şeye bir kez izin verip bir kez vermediğiniz zamanlarda onların hırçın ve istediklerini ağlayacak şekilde almalarına yol açmamak adına bu durum önemlidir.

Çocuk gelişimi kategorimiz

“Hayır” derken, çocuklarınızın sizin hemfikir olduğunuzu da görmesi önemlidir. Çocuklarınıza Hayır Diyebilmek Anne hayır diyor baba evet diyorsa çocuk bu konudaki isteklerini babaya ileterek yine yapılmaması gereken konuda bir harekette bulunabilir.

Bu da hem bir tutarsızlık hem de güven eksikliği doğurabilir. Bu bakımdan disiplin kavramını katı kurallarla değil de çocuğunuzun istek ve eylemlerini anlayarak, onun hayatını daha iyi şekilde kurgulama üzerine değerlendirmeniz önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.