Kadınlar Ne Diyor?

Çocuklarda Masturbasyon

Çocuklarda Masturbasyon

Çocuklarda mastürbasyon, cinsel bölgelerinin uyarılmasıyla keşfedilen rahatlamanın oluşması durumudur. Her çocuk cinsel bölgelerine mastürbasyon için dokunmaz. Çocuğun yaptığı eylemi, mastürbasyon olarak tanımlamadan önce çocuğa dikkat kesilmesi lazımdır. Bazı çocuklar cinsel bölgelerinde oluşan rahatsızlıklardan dolayı, rahatsızlık oluşan bölgeye dokunma ihtiyacı hissedebilir. Böyle durumlarda çocuğun yaptığı davranışın iyi bir analizi yapılmalıdır. Eğer fiziksel bir sorun varsa, örneğin bölgede oluşan kaşınma ve tahriş, çocuk için rahatsızlık edici bir durum oluşturur. Böyle durumlarda ilerideki büyük rahatsızlardan engellemek ve çocuğun sağlığını korumak için uzmana başvurulmalıdır. Fiziksel bir rahatsızlık söz konusu değilse, çocuğun rahatlama hissiyatı için mastürbasyona başvurduğu tespit edilebilir.

çocuklarda mastürbasyon

Çocuklarda mastürbasyon çoğunlukla 2-6 yaş aralığında meydana gelir. Bu yaş aralığında bir çocuk için mastürbasyon olası bir durumdur. Bu olası durumu da normal olmayan bir durum olarak karşılamamak gerekir. Bu zaman aralığında çocuklar kendi bedenlerini tanımaktadırlar. 2-6 yaş arası çocuklar artık kendi bedenlerini tanıyarak, cinsiyet kimliklerini oluşturmaya başlarlar. Çocuğun gelişimi için önemli bir dönemdir. Her çocuk bedenini keşfetmeye çalışır. Bedenini keşfeden bir çocuk mastürbasyona başvurabilir.

Çocuklarda  Mastürbasyon, Bildiğiniz Mastürbasyon Değildir!

Mastürbasyonu keşfeden çocuk, gün içerisinde belli zamanlarda, mastürbasyon eylemini gerçekleştirir. Mastürbasyon çoğu zaman ortaya çıktığı zamandan sonra kendiliğinden sonlanabilir. Ebeveynlerin tutumu bu noktada aşırı önemlidir. Şayet bakımını üstlendiğiniz çocuk mastürbasyon yapıyorsa, çocuğa karşı sakin olmalısınız. Gerektiğinden fazla çocukla ilgilenmemelisiniz. Çocuğu ayıplamamalı ve ona kızmamalısınız. Çocuğun üstüne fazla düşerseniz, çocuk bu mesajı farklı algılayabilir. Böylelikle bu eylemi ilgi çekici olarak kodlayıp, ilgi istediği tüm zamanlar mastürbasyona başvurabilir. Böylelikle çocuk için mastürbasyon algısı bir çeşit oyun olarak öğrenilir. Böylelikle cinsel gelişimi etkilenmiş olur ve bu durum ileride farklı sonuçlar doğurtabilir.

çocuklarda mastürbasyon

Çocuklarda mastürbasyon yapması, rahatlama ihtiyacıyla birlikte başlar. Çocuğa rahatlık verecek en önemli şey, çocuğun sevildiğini hissetmesidir. Çocuk sevildiğini hissedip, güven duygusunu geliştirirse, rahatlama ihtiyacı da karşılanmış olacaktır. Böylelikle mastürbasyon yapmasına ihtiyaç kalmayacaktır ve mastürbasyon eylemlerinde azalma görülecektir.

Çocuklarda mastürbasyon davranışı, çocuğun gün içerisinde fazla zamanını alıyorsa; çevresiyle olan iletişiminin kısıtlanması, başka eylemlere ilginin azalması, sorun çözmede problem yaşaması durumlarında, profesyonel bir yardım almak gerekebilir. Aile ile birlikte gidilen uzman, aileyi tanıyıp, çocuğun hangi durumlar altında mastürbasyona başvurduğunu tespit edebilir. Bu doğrultuda gerekli çözüm yollarını sunabilir.

Çocuklarda Mastürbasyon ile Bağlantılı Neler Olabilir?

 • Çocuk üzerinde yeterli ilgiyi hissetmiyor olabilir.
 • Çocuk çevresinde ilgilenecek bir şey bulamıyor olabilir.
 • Eve katılacak yeni aile üyesi, çocuk için gergin olabilir. Çocuk rahatlama ihtiyacı hissediyor olabilir.
 • Ebeveynler arası kavga ve gerginlikler, çocuğu olumsuz etkiliyor olabilir.
 • Çocuk kendini güvende hissetmiyor olabilir. Kaygı duyan çocuklar, kaygılarını gidermek istiyor olabilir.

çocuklarda mastürbasyon

Aileler Ne Yapabilirler?

 • Çocuğun bu gelişimi normaldir, belli bir süre izin verebilirsiniz.
 • Çocuğa kesinlikle bağırılmamalıdır. Çocuk ayıplanmamalıdır.
 • Çocuk, davranışı sebebiyle korkutulmamalıdır. Ceza verilmemelidir.
 • Çocuğun eylemi üzerine fazla gidip, çocuğun mastürbasyon davranışını, ilgi ile kodlayarak bu davranışı yanlış öğrenmesine yol açmamalısınız.
 • Çocuk ile daha fazla kaliteli vakit geçirip, sevginizi daha fazla belli etmelisiniz.
 • Çocuğun dikkatini oyuncaklara yönlendirebilirsiniz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.