Kadınlar Ne Diyor?

Çocuklarda Hayali Arkadaş Hastalık Mı?

Çocuklarda Hayali Arkadaş Hastalık Mı?

Çocuklar okul öncesi dönemde, yani 0-6 yaş arasında hayal ile gerçeği keskin bir şekilde ayırt edemezler. Bu dönemlerde bazı çocukların hayali arkadaş edindiğine tanık olabilirsiniz. Üstelik yalnızca hayali arkadaş da değil, hayali evcil hayvanlar, hayali oyuncaklar ve daha birçok hayal ögelerine sahip olabilirler. Çocuklar bu hayal ürünlerinin gerçek olduğu konusunda çok ısrarcı olduğu takdirde ebeveynler endişeye kapılabilirler. Ancak bu yaş grubunda bu durum oldukça doğaldır; sağlıklı zihinsel, psikososyal gelişim süreçlerinin bir parçasıdır ve kesinlikle hastalık değildir. Ailelerin bu konuda endişe etmesine gerek olmamakla beraber çocuklarına da yaşadıkları kaygıdan etkilenilerek baskı yapmamalılardır. Çocuklara bu arkadaşların gerçek olmadığını ısrarla söylemek ve onları engellemeye çalışmak ters tepkiler meydana getirebilir. Yapılması gereken en olumlu davranış çocuklarınızın bu durumunu kabullenmek ve onların ilişkisine uyum sağlamaktır.

Bazı çocuklar hayali arkadaşlarıyla gereğinden fazla vakit geçirebilirler. Bu durum gerçek hayatta arkadaşlık kuramamalarına ve asosyal yetişmelerine zemin hazırlayabilir. Aileler böyle bir şeyle karşılaşırsa normalden daha fazla endişelenip yanlış tepkiler verebilirler. Bu mesele karşısında verilecek en doğru tepki varlığı reddetmeden çocukla açık açık konuşmak ve endişeleri dile getirmektir. Kendinizi açık bir şekilde ifade ettikten sonra çocuğunuzu arkadaş edinmeye teşvik edebilirsiniz.

hayali arkadaş,

Çocuklarda Hayali Arkadaş Edinmenin Faydaları

Çocuklarda ilişkilerin tehlikeli olmadığını kabullenebilmeniz için bu durumun çocukların gelişimlerine sağladığı katkıları bilmeniz gerekir. Bu katkılardan en önemlileri şunlardır:

 • Çocuğunuzun hayal gücü gelişir, yaratıcı bir zihin oluştururlar.
 • Yaşadıkları stresle başa çıkmayı öğrenirler.
 • Paylaşmayı, arkadaşlığı deneyimlerler.
 • Çocuklar hobilerini ve fobilerini ifade ederler.
 • Utangaç çocuklar konuşarak iletişim becerilerini ve kelime haznelerini geliştirir.
 • Sosyal olarak gelişirler ve empati yeteneği kazanırlar.
 • Çevrelerini, insan ilişkilerini anlamalarına yardımcı olurlar.
 • Çocuğunuzun kişisel özelliklerini gözlemenize olanak tanırlar.

hayali arkadaş

Hangi Çocukların Hayali Arkadaşı Olur?

Okul öncesi dönemdeki bütün çocuklardan hayali arkadaşa sahip olması beklenir. Özellikle 3-4 yaşlarında hayalle gerçeği ayırt edememek maksimum düzeyde olur. Ancak bazı durumlarda çocuklar hayali ilişkiler kurmaya daha yatkın olabilir. Bu durumlar çocukların çok arkadaş edinememesi, rahat iletişim kuramaması ve hayal gücünün desteklenmemesi gibi şeylerle karşılaşmalarıyla oluşur. Yani kısaca şu gruplarda yer alan çocuklar daha fazla gerçek olmayan arkadaş edinirler:

 • Tek çocuklar
 • Yetişkinlerle fazla vakit geçiren çocuklar
 • Çok sık oyun oynayamayan çocuklar
 • Arkadaş grubuna sahip olmayan çocuklar

hayali arkadaş,

Ergenlerde Hayali Arkadaş

Çocukların arkadaşlara sahip olması son derece normaldir. Ancak bazen çocuklar büyüdükleri halde hayali arkadaşlarını geride bırakamazlar. Çocuklar 12-15 yaşlarında ve daha sonrasında da hayali arkadaşa sahipse bu duruma en uygun şekilde müdahale etmek gerekir. Bu durumda çocuğunuzun gerçeklik algısını inkâr etmeden, baskı kurmadan, kavga etmeden sorunu çözmeniz gerekir. En iyi müdahaleyi yapabilmeniz için bir psikologdan destek almalısınız.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.