Kadınlar Ne Diyor?

Çocuklara Cinsel Eğitim Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklara Cinsel Eğitim Verilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklar konuşmaya başladıkları andan itibaren sorular sormaya başlarlar. Etraflarında gördükleri her şeyi keşfetmek ve tanımlamak isterler. Bir süre sonra dikkatleri kendi bedenlerine ve gördükleri diğer kişilerin bedenlerine takılabilir. Bu konular hakkında sordukları sorunların mutlaka uygun olarak cevaplanması gerekir. Buna cinsel eğitim denir.

Çocuklarınıza Cinselliği Doğru Öğretin

Çocukların merak ettikleri anda cinsel sorularına cevap almaları gerekir. Bu eğitimi ya da soruları geçiştirmek istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Çocukluk dönemlerinde bu eğitimi almamış yetişkinlerin mevcut hayatlarında birçok problemle karşılaştığı görülür. Psikolojik incelemelerinde cinsel tabularla büyütüldükleri ya da tacize maruz kaldıkları görülür.

Cinsel eğitim çocuklara doğru aktarılmazsa kulaktan dolma bilgilerle öğrendikleri görülür. Bu da hiç bilmemeleri kadar tehlikelidir. Yaşça büyük biri cinsellikle alakalı asılsız bilgiler vererek çocukları istismar edebilir. Cinsel eğitim almış bir çocuk yanlış bir yaklaşımı fark edip ailesini bu konuda uyarabilir.

Ailelere Büyük Görev Düşüyor

Aileler bu süreçlerde çocuklarının sorularına nasıl cevap vermeleri gerektiği konusunda bilgisiz olabilir. Bu konuları çocukları ile konuşmaktan çekinebiliyor. Ancak her ebeveynin bu konunun önemini kavraması gerekiyor. Cinsel eğitim konusunda bilinçlenerek çocuklarına aktarımı yapması gerekiyor. Cinsel istismarın önüne geçilmesi için bu bilgilendirme şart.

Peki, cinsel eğitim çocuğa hangi ebeveyni tarafından verilmeli? Cinsiyet konusunda en iyi diyaloğun anne ile kızı ve baba ile oğlu arasında gerçekleştiği bilinir. Ancak bazı ailelerde bir ebeveyn daha çekingen davranabilir. Yetersiz kalınan bir durumda diğer ebeveynin her iki çocuğuna da cinsel eğitim vermesi gerekir.

Okul Öncesi Çocuklarda Cinsel Eğitim

Eğitim süreci ilk olarak okul öncesi çağlarda başlar. Çocuklar bu dönemde özellikle karşı cins arkadaşlarından neden farklı olduklarını merak ederler. Kız çocukları erkek üreme organına sahip olmadıkları için bir eksiklik hissedebilir. Erkek çocukları ise yaramazlık yaptıklarında üreme organlarının kesileceğini düşünebilir. Bu korkuların önüne geçmek için çocuklara cinsiyetler ve organlar tanımlanmalıdır.

Çocuklar bu yaşlarda cinsel yönelim taşıyan hareketlerde bulunabilir. Bu durumda ebeveynleri panikler ve çocuğa kızar. Ancak bu hareketler cinsel bir anlam taşımaz. Anne babalarının tepkileri sebebiyle çocuk bu hareketleri gizlice yapmaya devam eder. Eğer ebeveynler ilgisini başka bir alana yönlendirirse bu hareketi yapmayı bırakacaktır.

Bu yaş döneminde çocuklarda mahremiyet algısı oluşturmak da oldukça önemlidir.

Mahremiyet Algısı

Cinsel eğitim verilirken çocuğa mahrem alanlarını öğretmek gerekir. Buna özel bölge eğitimi de denir. Özel bölge eğitimi sayesinde çocuk kendi özel alanını ve bedenini koruyabilir. Eğitim içeriğinde çocuğa sınırlarını öğretmek vardır. Sonuçta çocuk istemediği yakınlık ve taleplere hayır diyebilme becerisi kazanır. Bu eğitimi verirken çocukta korku ve endişe yaratılmamalıdır.

cinsel eğitim

Çocuklara Cinsellik ve Mahremiyet Algısı Nasıl Verilir?

Öncelikle özel bölgeler tanımlanarak başlanır. Özellikle popo, dudak, göğüsler ve bacak arası bölgesi anlatılır. Bu bölgelere kimsenin kendisinden izin almadan dokunamayacağı söylenir.

  • Yasak, günah gibi kelimeler yerine mahrem kelimesi kullanılmalıdır.
  • Mahrem bölgelerin gizlenmesi gerektiği anlaşılır bir dille aktarılır.
  • Ebeveynler dahi çocuğun mahrem bölgelerine dokunurken izin almalıdır.
  • Çevredeki diğer insanlar bu bölgelerle ilgili şaka yapmamalıdır.
  • Çocuk çıplak bir şekilde dolaştırılmamalıdır.
  • Çocuğun cinsiyeti ve kişinin yakınlığı ne olursa olsun bir yetişkinle yalnız kalmamalıdır.
  • Çocuğun odasına izin alınarak girilmelidir. Onun da aynı alışkanlığı kazanabilmesi için açıklanmalıdır. Oda özel bir alan olduğundan bu tavır cinsel eğitim açısından destekleyicidir.
  • Çok küçük olsalar dahi çocuklar başkalarının yanında giydirilmemelidir. Alt değiştirme sırasında sadece ebeveynlerin olacağı bir odada bulunulmalıdır.
  • Tuvalet eğitimi verirken de çocuk tuvalette yalnız olmalıdır. Başkalarının yanında bunu yapması beklenmemelidir.

Sonuç olarak:

Çocuklara sınırlarının yabancılar tarafından ihlal edildiği anlarda sizinle konuşması gerektiği öğretilmelidir. Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim içinde olun. Otorite kurmak amacıyla sergileyeceğiniz katı tutum onu sizden uzaklaştırabilir. Zor ve anlamlandıramadıkları durumlarda size gelebilmeleri için onları cesaretlendirin. Böyle bir durumda istismarcıya tepki göstermeden önce çocuğunuza paylaştığı için teşekkür edin. Mümkünse ortamdan uzaklaştırın.

Tek bir çocuğun dahi bunu yaşamaması için cinsel eğitimi önemseyelim. Bu konuda geç kalmayalım!

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.