Kadınlar Ne Diyor?

Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı?

21.10.2021
46
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı?

Cilt bakım sırası, günlük rutin bakımın faydalı olması açısından fazlasıyla önem taşır. Bu sebeple cilt bakım yapmadan önce bu sırayı da bilmek gerekir. Cilt bakımını doğru ve düzenli olarak yaptığınızda cildiniz hem daha genç hem de daha canlı görünecektir.

Doğru bir cilt bakımı için öncelikle cildinizi iyi tanımalı, doğru cilt bakım ürünleri kullanmalı ve doğru sıra ile uygulamalısınız. Cilt bakım sırası yapmış olduğunuz bakımdan en üst düzey verimi alabilmeniz için oldukça önemlidir. Yanlış sırayla yapılan cilt bakımından verim almak oldukça zordur. Bu yüzden sıralama konusunda hassasiyet göstermek gerekebilir.

Cilt Bakımında Sıralamanın Önemi Nedir?

Doğal ve organik ürünlerle elde edilen kişisel bakım ürünlerine her geçen gün yenileri eklenmektedir. Değişen ve gelişen teknoloji ile birlikte üretilen cilt bakımı ürünlerinden üst düzey verim elde etmek amaçlanır. Aldığınız cilt bakım ürünlerinden kaliteli ve verimli bir sonuç almak istiyorsanız öncelikle cilt tipinizi tanımalı ve ona uygun ürünler seçerek doğru sıralama ile uygulamalısınız.

Her ne kadar alınan ürünlerin kaliteli oluşuna çok fazla özen gösteriliyor olsa da cilt bakım sırası hemen hemen herkes tarafından göz ardı edilen bir konudur. Ancak ürünlerin kalitesi kadar doğru sıralama ile uygulanması da alacağınız verim için oldukça önemlidir. Doğru ve kaliteli ürünleri yanlış sıra ile uygularsanız istediğiniz sonucu alamazsınız. Cilt bakım rutini aksatılmadan ve doğru sıra il yapıldığında faydalı ve verimli olacaktır.

Cilt Bakım Sıralaması Nedir? Nasıl Olur?  

Cilt bakım sırası sağlıklı bir cilde ulaşmak için rutin bakımda nelerin ne zaman yapılacağını ifade etmektedir. Cilt bakım sıralanışı genel olarak aşağıdaki gibidir;

  • Kir ve yağlardan arınmış bir cilt: Cilt bakım sırası ilk olarak cildi arındırmak ile başlamalıdır. Kirden ve yağdan arındırılmayan bir cildin üstüne ne uygularsanız uygulayın asla istediğiniz verimi alamazsınız. Gün içinde makyaj, dış faktörler gibi nedenlerden dolayı cildiniz kirlenir, gözenekleri tıkanır. Bunun için öncelikle cilt tipinize uygun bir temizleme suyu ile cildinizi iyice temizleyerek gözenekleri açmalısınız.
  • Tonikle destekleme: Cilt bakım rutini sırasında temizleme suyu ile cilt derinlemesine temizlendikten sonra uygun bir tonik yardımı ile desteklenmelidir. Tonikler özellikle makyajdan dolayı çok fazla yorulmuş, cilt tipi yağlı olanlar için oldukça elverişli bir yapıya sahiptir.
  • Cilt bakım serumları: Cilt bakım sırası tonikten sonra serumlara geçmektedir. Özellikle içeriği zengin, vitamin içeren serumlar nemlendirme öncesi cildi hazırlayarak canlılık kazandırmaktadır. Serum seçerken yine cilt tipinize uygun ve kaliteli markaları kullanırsanız daha yüksek verim elde edebilirsiniz.
  • Göz çevresi bakımı: Serumlarla cildinizi besledikten sonra ekstra bir bakım gerektiren göz altlarınız için ayrı krem kullanabilirsiniz. İçeriği zengin, göz altı morluklarına iyi gelen pek çok göz kremi bulunmaktadır. Sizin için uygun olanı seçerek gece yatmadan önce göz çevrenize hafif masaj yaparak uygularsanız göz altı sorunlarınızdan kısa sürede kurtulmuş olursunuz. Gözlerimiz gün boyunca sürekli ışığı, toza maruz kaldığı için ekstra bir bakım göz altı sorunlarının giderilmesi için önemlidir. Böylelikle cildiniz daha canlı ve parlak görülecektir.
  • Cildi nemlendirme: Cilt bakım rutini için arındırma, tonikleme, serumlarla besleme, göz altı bakımı sonrası nemlendirme işlemine geçilmektedir. Cilt tipinize uygun derinlemesine nemlendiren ürünleri seçerek uygulayabilirsiniz. Nemlendiriciyi serum sonrası yapacağınız için daha yüksek verim elde edeceksiniz. Cildinizi nemlendirerek daha sağlıklı, canlı ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz.

Haftalık Cilt Bakımı

Günlük cilt bakımı kadar haftalık olarak ayrıyeten yapacağınız cilt bakımları da bir o kadar önemlidir. Haftalık cilt bakım rutini için biçilmiş kaftan olan cilt maskelerinden faydalanabilirsiniz. Cilt maskeleri yağlı, kuru, normal, karma ve hassas cilt tiplerine göre ayrı ayrı üretilmektedir.

Haftalık cilt bakımında uygulayacağınız cilt maskesi cildinize uygun olmalıdır. Cilt maskeleri çeşitli sorunlara göre farklı özelliklere ayrılır. Sivilceli ciltler için sorun giderici, siyah nokta temizleme, cilt arındırma, cilt yağlarından kurtulma gibi farklı amaçlar için çeşitli olarak bulmak mümkündür.

Cildinizde bu yönde herhangi bir sorun varsa ona uygun maske alarak haftalık olarak uygulayabilirsiniz. Cilt bakım sırası kadar cildinizi doğru tanımanız da doğru, sağlıklı ve kaliteli bir cilt bakımı için çok önemli bir noktadır. Cilt tipinizi, cildinizdeki sorunları ne kadar tanır, önemser, cilt bakım sırası konusunda ne kadar hassas davranırsanız o kadar sağlıklı, canlı ve parlak bir cilde sahip olursunuz.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.