Kadınlar Ne Diyor?

Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Bulunur?

25.10.2021
48
Cilt Alt Tonu Nedir? Nasıl Bulunur?

Cilt alt tonu her insanda bulunan ve fazlasıyla önem taşıyan cilt renk tonudur. Cilt tonunuzu doğru bulmanızın ve tonu bilmenizin size katacağı çok sayıda avantaj vardır. Vücut içinde bulunan hücreler sayesinde deri rengimiz pigmentler sayesinde oluşur. Bu hücre ve cilt tonunu oluşturan pigment herkeste farklı özellikler gösterir.

Cilt Alt Tonu Neleri Etkiliyor?

Günlük hayatınızda veya özel davetlerde yaptığınız kombin renklerinin bazılarının üzerinizde şık ve enerjik durması, bazı kombin renklerinin ise sönük kalmasının nedeni de yine cilt alt tonu durumunuzdur. Cilt alt tonunuza uygun şekilde renkler ile kombin yaptığınız çok daha şık gözükeceğinize emin olabilirsiniz. Bu yüzden cilt alt tonu bulma oldukça önem kazanmaktadır. Cilt tonunuzu bilir ve ona göre renk seçimi yaparsanız bu sizi bir adım öne taşıyacaktır.

Saç renginizi değiştirmeye karar verdiğinizde de yine cilt alt tonunuza uygun bir seçim yapmalısınız. Kendiniz ile aynı cilt tonuna sahip birinde görüp çok beğendiğiniz saç rengini kendiniz yaptırdığınızda hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. İşte bunun sebebi tam olarak cilt tonunuzun o kişiden farklı olmasıdır. Hem giyim hem saç rengi konusunda doğru seçimler yapmanız için cilt alt tonu bulma konusunda daha doğru adımlar atmanız gerekir.

Takılar özellikleri kadınların vazgeçilmez kombin parçalarının başında gelir. Sade bir elbiseyi doğru takı seçimi ile şık bir şekle dönüştürmek mümkündür. Takılar genel olarak gold, gümüş, altın gibi pek çok farklı renkte üretilmektedir. Kullandığınız takıların cildinizdeki duruşunu da yine cilt tonunuz belirler. Cilt alt tonu ile uyumlu takılar kullanıldığında çok daha canlı ve şık bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Özetle cilt tonunuzu doğru bulmak ve ona uygun şekilde hareket etmek tüm hayatınızı etkilemektedir.

Cilt Alt Tonu Çeşitleri Nelerdir?

Cilt alt tonu genel itibariyle soğuk, nötr ve sıcak olmak üzere üç ayrı gruba ayrılmaktadır. Cilt tonu kişinin esmer, beyaz tenli veya kumral olması ile ilişkili değildir. Kumral biri soğuk tonlu cilde sahip olabileceği gibi beyaz tene sahip birisi de yine soğuk alt tonuna sahip olabilir. Sıcak ve soğuk alt tonuna nötr alt tonuna göre daha sık rastlanmaktadır.

Cilt alt tonu bulma işlemini doğru şekilde yaparak daha doğru kombinler yapabilir, takılarınızı daha doğru seçebilir, makyaj malzemelerinizi de yine cilt alt tonunuza uygun olarak seçerek daha şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Cilt alt tonu çeşitleri ise aşağıdaki gibidir;

  • Soğuk Ton

Bu cilt tonuna sahip olan kişiler çok zor bronzlaşmaktadır. Güneşe maruz kaldıklarında önce kızarır, sonra ise yanıklara maruz kalabilirler. Kırmızı, mavi, mor ve turuncu gibi renkler ve bu renklerin tüm tonları bu kişilere daha çok yakışmaktadır.

Soğuk alt tonuna sahip olan kişilerde gümüş takılar daha iyi durmaktadır. Altın takılar bu tona sahip kişileri solgun gösterebilir. Pembe, mor, mavi, gümüş renklere sahip farlar daha doğru bir seçim olacaktır. Bu tene sahip kişileri kırmızı ve pembe tonlarda ruj daha alımlı gösterirken aynı zamanda saç rengi olarak küllü kumral, siyah, açık kahve tonları tercih edilebilir.

  • Sıcak Ton

Sıcak alt tonuna sahip kişiler güneşe çıktıklarından kızarmak yerine bronzlaşırlar. Petrol mavisi, kızıl kahve, nar çiçeği, şeftali, mercan en çok yakışan renklerdir. Cilt tonunuz sıcak ise bu renkleri kombinlerinizde kullanabilirsiniz. Bu sayede daha canlı ve enerjik görünebilirsiniz.

Takı seçiminde cilt tonu oldukça önemlidir. Takılarınızı gold detaylı olarak seçebilir, bal karamel, kızıl, bakır, bal köpüğü gibi saç renklerini tercih edebilirsiniz.

  • Nötr Ton

Nötr alt tonu oldukça az rastlanan bir cilt tonudur. En şanslı gruplardan olan nötr alt tonuna sahip kişilere genellikler hemen hemen her renk tonu yakışır. Saç rengi olarak küllü, koyu ve dore istediğiniz rengi seçerek gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Cilt Alt Tonu Belirleme

Cilt alt tonu bulma işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabilir. Ayrıca Cilt tonu bulmak için şu adımları takip edebilirsiniz;

  1. Damarlarınız mor veya mavi renkte ise soğuk, yeşil damarlara sahip biri iseniz cilt alt tipiniz sıcaktır. Hem mavi hem yeşil damarlara sahip olanlar ise nötr alt tonuna sahiptir.
  2. Altın takılar cildinizde daha güzel görünüyorsa sıcak, gümüş takılar daha şık ve parlak bir görüntü sağlıyorsa soğuk alt tona sahip olduğunuzu gösterir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.