Kadınlar Ne Diyor?

Çiçek Toprağı Neden Sineklenir?

Çiçek Toprağı Neden Sineklenir?

Çiçek toprağı hakkında neler biliyorsunuz? Evimizde yetiştirdiğimiz çiçeklerin hem ruhsal hem de fiziksel açıdan birçok faydası vardır.  Dekoratif açıdan evimizi süsleyen çiçekler evimizin havasını temizlerken aynı zamanda üzerimizdeki negatif enerjiyi de almaktadır. Evimize renk getiren saksı çiçeklerimize ne kadar iyi baksak da sineklenme olabilir.

Özellikle havaların ısınması ile birlikte saksı çiçeklerinde sineklenme oluşur. Bu günlerde en çok karşılaştığımız sorulardan bir tanesi ‘çiçek toprağı neden sineklenir?’ sorusudur. Minicik sinekler toprakta çoğalarak hem çiçeğinize zarar verir, hem de evinizin içinde istenmeyen bir durum meydana getirir.
Özellikle havaların ısınması ile birlikte saksı çiçeklerinde sineklenme oluşur. Bu günlerde en çok karşılaştığımız sorulardan bir tanesi ‘çiçek toprağı neden sineklenir?’

Peki, Çiçeklerde Sineklenme Olmaması İçin Neler Yapmalısınız?

 

Evinizde sağlıklı çiçekler yetiştirmek için istiyorsanız çiçeklerinize kimyasal hiçbir katkı maddesi vermemelisiniz.

  • Çiçek saksılarınızı altında fazla suyun akması için delik yoksa ya da yeterli değilse sineklenme olur. Fazla suyun akıp gitmesi çiçeklerimizin sağlıklı büyümesi için çok önemlidir.
  • Öncelikle çiçeklerinizi gereğinden fazla su verirseniz sineklenmenin oluşması için cazip bir ortam yaratmış olursunuz. Dolayısıyla çiçeğinizi suladığınızda saksı alt tabağında biriken fazla suyu muhakkak boşaltın ki sineklenmeye fırsat vermeyin. Fazla nemli olan toprağı da biraz kuru toprakla karıştırmak gerekir. Bu sayede sineklenme oluşmaması için önlem almış olursunuz.
  • Çiçeklerinizi ektiğiniz toprak eğer çok gübreli olursa çiçeklerde sineklenme kaçınılmazdır. Bu yüzden çiçeklerinize eklediğiniz gübre oranına dikkat etmelisiniz.

Eğer bunlara dikkat ederseniz ‘çiçek toprağı neden sineklenir?’sorusundan kurtulabilirsiniz. Siz de rahat edersiniz çiçekleriniz de!

 Eğer Çiçeklerinizin Toprağı Sineklenirse Ne Yapmalısınız?

Evinizde, ofisinizde bulunan çiçeklerinizin toprağı sineklenirse doğal yöntemlerle sineklerden kurtulabilirsiniz. İşte çiçek toprağı neden sineklenir ve sineklenme nasıl önlenir sorusuna vereceğimiz formüller:

1.     Aspirin

Çiçeği suladığınız su kabının içine aspirin ekleyerek çalkalayınız. Daha sonra bu karışımı spreyle çiçeğinizin yapraklarına sıkınız kalan karışımlı suyla da toprağı sulayın. Aspirinin kimyasal etkisiyle çiçekleriniz de sineklenmelerin oluşmasını önlersiniz. Var olan sineklerinde yok olmasını sağlarsınız.

2.     Sigara Külü

Çiçeklerinizi sigara külü karıştırdığınız su ile suladığınızda da sineklenmeyi önleyebilirsiniz. Sineklenme olmuş çiçeğinizin toprağına sigara izmariti gömmekte çözüm olabiliyor. Sigara izmaritinin kötü kokusu kısa zamanda minik sinekleri uzaklaştırır. Sineklerin yok olduğunu gördüğünüz zaman toprağa gömdüğünüz izmariti muhakkak çıkartın.

3.     Elma Sirkesi

Çiçek sulama kabına bir miktar elma sirkesi koyduğunuz zaman sineklenme oluşmuyor. Eğer sineklenme başlamışsa da sinekleri uzaklaştırırsınız. Elma sirkesinin asidik etkisi ile toprakta oluşmuş küçük sinekler muhakkak uzaklaşır ve bir daha da üreyemez.

4.     Toz Tarçın

Bir tatlı kaşığı toz tarçını sprey suluğa koyarak üzerine su ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı çiçeğinize sıkın çiçeğinizde bulunan sinekler anında yok olacağını göreceksiniz. Ayrıca toz tarçını çiçeğinizin toprağına ekmekte pratik bir çözüm olabilir. Tarçın antioksidan etkisiyle çiçeğinizi besleyecektir. Aynı zamanda kokusuyla çiçeklerde oluşan sinekleri de uzaklaştıracaktır. Bir çay kaşığı toz tarçını toprağa serperek toprağı karıştırın, sineklerin uzaklaştığını görün.

5.     Limonlu Su

Çiçek sulama spreyinize limonlu su koyarak çiçeğinizi suladığınızda da çiçeğiniz de oluşan küçük sinekleri uzaklaşacağını göreceksiniz. Limonlu su sineklerin uzaklaşmasını sağlayarak üremesine engel olacaktır.

Çiçek toprağı neden sineklenir sorusunun cevabını ve eğer çiçekleriniz sineklenirse de ne yapmalısınız sorusunun cevabını bulmaya çalıştık. Çiçekleriniz de sineklenme başladıysa eğer elinizin altında bulunan doğal malzemelerle çözüm üretebiliriz.

Çiçek Toprağındaki Sineklenmenin Kimyasal Çözümü Var Mıdır?

Çiçek toprağında oluşan sinekler için satın alabileceğiniz bitki ilaçları da vardır. Kimyasal olan bu tip ilaçlar zehirlidir. Keskin ve ekşimsi kokusu vardır.  Çiçek toprağınızı ilaçlarken eldiven ve maske kullanmalısınız. Hatta açık havada ilaçlama yapmanız daha iyi olur.

Belli bir miktar suyun içine kullanım talimatında yazıldığı ölçüde ilaç katılarak karışım hazırlanır. Sprey şişesi ile çiçek toprağına sıkılır. Çiçeklere kesinlikle zarar vermiyor denilse bile kimyasal ilaca başvurmadan önce doğal yöntemlerle çiçek toprağındaki sineklerden kurtulmayı denemelisiniz.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.