Kadınlar Ne Diyor?

Bakarak Anlamak: Beden Dili İle Karşınızdaki İnsan Hakkında Öğrenebileceğiniz 15 Ayrıntı

17.06.2021
41
Bakarak Anlamak: Beden Dili İle Karşınızdaki İnsan Hakkında Öğrenebileceğiniz 15 Ayrıntı

Biz insanlar konuşarak anlaşan canlılarız. Ancak aslında iletişimimizin büyük bir yüzdesini sadece bakışarak gerçekleştiriyoruz. İnanmayanlar bir bölüm Hint dizisi izleyerek gözlemleyebilir.

Peki, bunu nasıl başarıyoruz? Beden dili sayesinde konuşmadan da anlaşmak mümkün. Karşımızdaki kişinin hareketlerini gözlemleyerek ne anlatmak istediğini anlayabiliriz. O an nasıl hissettiğini de yine beden dili ile anlamak mümkün.

Bazı özel duruşlar, yüz ifadeleri ve hareketler bize bir şeyler anlatırız. Daha anlaşılır bir iletişim için beden dili bize ne anlatır inceledik. Gelin birlikte açabileceği kapıları konuşalım!

1.    Göz Teması

İkna edici olmak için yapmanız gereken göz teması kurmak! Sizinle göz teması kurmaya çalışan kişiler sizi bir konuya veya duruma ikna etmeye çalışıyor olabilir. Göz temasını uzun süre gerçekleştirmek farklı algılar yaratabilir. Bu yüzden beden dili ile karşınızdaki kişiyi rahatlatmak ve algılarını açmak istiyorsanız üç saniyelik bir temas yeterlidir.

2.    Yüz Seviyesi

Özgüvensiz insanlar konuşurken çoğunlukla yere veya başka bir yöne bakar. Hakkınızda böyle bir algı yaratmak istemiyorsanız yüz seviyesine bakmayı deneyin!

3.    Kolları Bağlamak

Kolları göğüs hizasında bağlamak savunmacı bir tutuma işarettir. Bunu yaparsanız karşınızdaki kişiyle sağlıklı bir iletişim kurmanız zorlaşır. Beden dili ile öfkeli gözükmek istemezsiniz. Bu hareketi gülümsemeyle birleştirip arkanıza yaslanabilirsiniz. Durumun kontrolünüz altında olduğu algısı yaratır.

4.    Gülümseme

Gülümsemeler farklı anlamlara gelebilir. Ama samimiyetsiz bir gülüşü anlamanın yolları var. Gülümserken karşınızdakinin ağzı köşelere doğru açılır. Gözleri de kısılıyorsa bu gerçek bir gülümsemedir.

5.    Parmak Hareketleri

Parmaklarına sık dokunan biri sabırsız bir izlenim yaratır.

6.    Tırnak Yemek

Tırnak yemek strese işarettir. İnsanlar çoğu zaman bunu farkında olmadan yapar.

7.    Yanağı Ele Yaslamak

Yanağınızı elinize yasladığınızda düşünceli ve dikkatli gözükürsünüz. Karşınızdaki kişi bunu yapıyorsa sizi ciddiyetle dinliyordur.

8.    El Sıkışmak

El sıkışmalar birçok anlam içerir. Biri sizinle sert bir biçimde el sıkışıyorsa hâkim ve güçlü gözükmeye çalışıyordur. Hafif el sıkışma ilgisizliği gösterir. En doğru el sıkışma göz teması eşliğinde normal bir sıkılıkta yapılır. Hakimiyet kurmak için diğer beden dili ipuçlarından faydalanabilirsiniz.

9.    Çene Sıvazlamak

Çenenizi okşamanız düşünceli anlarda yaptığınız bir harekettir. Genellikle karar anlarında yapılır.

10. Başı Yana Doğru Yatırmak

Kafanızı yana doğru yatırdığınızda konuşulanları dikkatle dinliyor olursunuz. Çok yoğun konsantre olduğunuz zamanlarda görülür.

11. Kaşları Kaldırmak

Kaşlarınızı kaldırmak yüzünüze şaşkın bir ifade yerleştirir. Bazen onay beklediğiniz anlamına da gelebilir. Karşınızda kaşlarını kaldırmış biri varsa sizden cevap bekliyor olabilir.

12. Konuşurken Mesafe Bırakmak

Biriyle konuşurken aramızda bilinçli olarak bir mesafe bırakırız. Bu karşımızdaki kişi ile alakalı düşündüklerimiz hakkında ipucu verebilir. Özellikle yabancılar ya da çok iyi tanımadığımız insanlarla aramızda mesafe olmasını isteriz. Daha yakın olduğumuz insanlarla mesafe olarak da yakın dururuz. Bazı insanlar kişisel alana aynı hassasiyeti göstermeyebilir. Yakın bir duruşla etkileşim kurmak isteyebilirler. Bunun çoğunlukla rahatsız edici olduğunu unutmayalım.

beden dili

13. Aynalama

Karşınızdaki kişi sizinle aynı beden dili ile etkileşime geçiyorsa ikna olmuş demektir. Bu bilinçaltından gelen bir cevaptır. Aynalama denir. Beynimizdeki nöronlar, böyle durumlarda aynalamaya neden olur. Kişi yaptığınız hareketleri tekrar etmeye başlar. Gülümserseniz, o da gülümser. Ellerinizi birleştirirseniz bunu o da yapar.

beden dili

14. Saçlarla Oynamak

Saçları parmağa dolamak çoğu zaman flörte işaret olarak bilinir. Dizi ve filmlerde de bu şekilde aktarılır. Kişi sizinle göz temasını kesmeden bu hareketi yapıyorsa algı doğrudur. Ancak bir iş görüşmesinde bu hareketin yapılması ciddiyetsiz ve rahatsız edici gözükür.

beden dili

15. Oturma Pozisyonu

Son olarak oturma pozisyonunun neler anlattığından bahsedelim. Beden dili içerisinde oturma pozisyonunuzun bile bir anlamı vardır. Dik oturuyorsanız kendinize güveniyorsunuzdur. Koltuğun ortasında oturmayı tercih ediyorsanız kendinizden eminsinizdir. Bacak bacak üstüne atarak oturmak rahat olduğunuzu gösterir. Ellerinizi vücudunuzda topladıysanız dinlemeye ve anlamaya istekli değilsinizdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.