Kadınlar Ne Diyor?

Bebeklerde Görülen Kolik Nedir?

Genel olarak yeni doğan bebeklerde uzun süreli ve sık aralıklar ile ağlama görülür ve aynı zamanda bebekler huzursuz olur. Bu duruma tıp dilinde kolik ismi verilir. Bu durum bazen birkaç ay sürerken; bazı bebeklerde yaşına kadar devam etmektedir. Bu süreçte ebeveynler zor durumlardan geçerler.

Bebeklerde Görülen Kolik Nedir?

Bebekler genel olarak 6 haftalık olduklarında kolik belirti vermeye başlar. Burada ebeveynlere düşen görev bebek ile ebeveyn arasındaki bağın kuvvetlenmesini sağlamak ve bebeğin rahatlaması için yardımcı olmaktır.

Bebeklerde Kolik Neden Olur?

Şu an için tıp uzmanları bebeklerde meydana gelen kolik sorununun neden kaynaklandığını henüz çözememişlerdir. Genel olarak birçok sebebe bağlı olarak bu durumun meydana geldiği düşünülmektedir. Uzmanlara göre kolik rahatsızlığı; Aile içinde olan stresin bebeğin algılaması, migren, sindirim sistemi problemleri, bebeğin gıda alerjisinin olması, yetersiz beslenme, çok fazla beslenme, sindirim sistemi düzensizliği gibi sorunlardan kaynaklanabileceği öngörülmüştür.

kolikli aglayan bebek

Bebeklerde Olan Koliğin Belirtileri Nelerdir?

Yeni doğan bir bebekte hepimizin bildiği üzere ağlama ve huzursuzluk son derece normaldir. Her ağlayan ve huzursuz olan bebeğe kolik diyemeyiz. Kolik olmayan bebeklerin ağlama süresi daha kısadır. Fakat kolik olan bir bebek günün belirli saatlerinde uzun süreli ağlar ve huzursuz olur. Atak meydana geldiği zaman bebekte çığlık da görülebilir. Genel olarak kolik atakları akşam ve gece saatlerinde meydana gelir. Bebeğin gaz çıkardıktan sonra semptomlarında azalma olduğu görülür. Kolik rahatsızlığı olan bebekler ağladıkları zaman kızarırlar. Bacakları her zaman kendine çekik durumda olur.

Kolik Olan Bir Bebeği Ne Rahatlatır?

Kolik birçok sebebe bağlı olarak meydana gelse de genel olarak gazı olan çocuklarda bulunur. Bu çocuklar günün belirli zamanlarında atak yaşarlar. Atak meydana geldiği zaman ebeveynlerin çocuklarına rahatlatmaları gerekir. Peki, kolik olan bir bebek nasıl rahatlatılır? Atak meydana geldiğinde ebeveynin çocuğunu kucağına alması ve dolaştırılması gerekir. Karnını yavaş hareketler ile ovmak çocuğun rahatlamasına sebep olacaktır. Aynı zamanda yüzüstü yatırmak da çocuğu bir nebze rahatlatacaktır. Kolik olan bebekler; elektrikli süpürge saç kurutma makinesi gibi cihazların çıkardığı sesler ile rahatlarlar. Bu nedenle de atak meydana geldiğinde bu cihazlar çalıştırılabilir. Ya da internet üzerinden bu sesler çocuğa dinletilebilir. Bu sesleri duyan bebeğin olumlu tepki verdiği ve rahatladığı kısa süre içerisinde belli olur.

kolikli bebek ve anne gorseli

Kolikli Bebek Nasıl Beslenmelidir?

Kolik bebeği olan ebeveynler bebeklerini beslerken de dikkatli olmalıdır. Bebek biberon ile besleniyor ise dik bir şekilde beslenmeye özen gösterilmelidir. Çünkü dik bir şekilde beslenildiği zaman vücuda gaz fazla gitmez. Bebek beslendikten sonra mutlaka biriken gaz çıkartılmalıdır. Bu nedenle yavaş hareketler ile çocuğun sırtı ovulmalıdır.

Kolik Bebek Ne Zaman Düzelir?

Kolik bebeği olan ebeveynler bebeklerinin ne zaman düzeleceğini merak ederler. Çünkü bu süreç çok zorludur. Hem anne-baba hem de bebek bu süreçte çok yıpranır. Uzmanlar kolik rahatsızlığının 6- 12 ay içerisinde tamamen geçtiğini söylüyor. Bu bebeğin yapısına göre ve hareketliliğine göre değişiyor. Çok hareketli bir bebeğin kolik rahatsızlığı daha erken sonlanıyor.

Kolik Bebeğin Anneleri Ne Tüketmelidir?

Kolik bebeği olan ve aynı zamanda emziren anneler beslenmesine mutlaka devam etmelidir. Gaz yapıcı ürünlerden ve aynı zamanda hazır gıdalardan uzak durmalıdır. Bitkisel ürünler tüketildiğinde anne sütünden bebeğe geçer ve bebek de rahatlar. Kolik bebeği olan bir anne gün içerisinde mutlaka zencefil, hindiba ve rezene çayından tüketmelidir. Bu çaylar vücutta bulunan gazı yok eder. Aynı zamanda avokado armut ve elma da çok yararlıdır ve düzenli bir şekilde tüketilmelidir.

kolik olmamak icin

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.