Kadınlar Ne Diyor?

Bebek Egzaması Nedir?

15.04.2021
169

Aslında egzama sadece bebeklerde değil her yaş grubunda meydana gelen bir hastalıktır. Yetişkinlerde de görülmektedir. Ancak son zamanlarda bebeklerde tıp dilinde atopik dermatit denilen yani alerjik egzama meydana gelmeye başlamıştır. Peki, bebeklerde egzama belirtileri nelerdir? Bebek egzaması nasıl tedavi edilir? Bu soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızın devamını mutlaka okumalısınız…

Bebek Egzaması Nedir?

Bebek Egzaması Nedir?

Bebek egzaması; bebeklerin cildinde meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, pullanma ve kuruma gibi semptomlardır. Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmese de genel olarak çevresel faktörlerden ya da genetik olduğu düşünülür. Bebeğin annesinde veya babasında egzama bulunuyor ise büyük olasılık ile bebekte de egzama meydana gelir.

Bebeklerde Egzama Nedenleri

Yeni doğan bebeklerde veya ek gıdaya başlayan bebeklerde egzama meydana gelebilir. Bunun birçok sebebi vardır. İşte bebeklerde meydana gelen egzamanın nedenleri aşağıdaki gibidir.

  • Sürekli ağlama ve stres yapma egzamaya sebep olabilir.
  • Genetik faktörler bebeklerde egzama rahatsızlığını meydana getirebilir.
  • Bebek alerjik bir bünyeye sahip ise evde bulunan toz egzamaya sebep olabilir.
  • Bebeklerin giysilerini yıkadığınız deterjan içerisinde bulundurduğu kimyasallar sebebiyle cildi tahriş edebilir.
  • Domates, çilek, buğday ve yumurta gibi alerjik besinler bebeklerde egzama oluşturabilir.

egzama belirtileri

Bebeklerde Egzama Belirtileri Nelerdir?

Özellikle son zamanlarda birçok bebekte egzama görülür. Bebeklerde meydana gelen egzama genel olarak boyun kısmında, yüz kısmında, kollarda ve bacaklarda görülmektedir. Peki, egzama belirtileri nelerdir? İlk olarak egzama kızarıklık ile başlar. Kızarıklığın yanı sıra; kaşıntı, deride döküntü ve yara gibi semptomları ortaya çıkarır. Bu durumda mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Tedavisine başlanılmadığında vücudun her yerine yayılabilir ve bu durumda bebek olumsuz bir şekilde etkilenir.

Egzama Ne Kadar Sürede Geçer?

Egzama doğru tedaviler ile bebek büyüdükçe kendiliğinden kaybolan bir rahatsızlıktır. Egzamayı kısa sürede geçirmek için kuruyan bölgeler düzenli bir şekilde nemlendirerek yumuşatılmalıdır. Egzama tedavisinde kullanılan birçok losyon ve kremler mevcuttur. Egzamanın semptomları oluşmaya başladığında bu krem ve losyonlar kullanılmalıdır.

Bebeklerde Bulunan Egzamayı Hafifletmek İçin Yapılması Gerekenler

  • Bebeğe banyo yaptırmak egzamanın hafiflemesine yardımcı olacaktır. Ancak bebeğe banyo yaptırılırken suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir. Banyoda bebeğin cildine zarar verecek kese tarzı uygulamalardan kaçınılmalıdır. Banyo süresi 15 dakikadan kısa tutulmalıdır.
  • Banyo sonrasında ve aynı zamanda gün içerisinde bebeğin cilde nemlendirilmelidir. Sürekli olarak nemlendirildiğinde egzama hafifler. Nemlenmez ise kuruyarak bu yara genişler ve bütün vücuda dağılır. Gün içerisinde mutlaka 3-4 sefer semptomların bulunduğu yere krem sürülmelidir.
  • Kimyasal içeriğe sahip olan hiç bir ürün bebeklerde kullanılmamalıdır.
  • Bebek için üretilen bakım ürünleri ve şampuan  kullanılmalıdır.

Bebek Egzamasına Bitkisel Çözüm

Bebek egzaması ciltte kaşıntıyı meydana getirir. Bu durumda bebek sürekli rahatsızlık hisseder. Bitkisel çözümler ile bebek egzamasından kurtulmak ve bebek egzamasını azaltmak mümkündür. İşte bebek egzamasına bitkisel çözümler aşağıdaki gibidir.

dogal egzama tedavisi

Hindistan cevizi yağı

Aktarlarda ve büyük marketlerde basit bir şekilde bulunan hindistan cevizi yağının bebek egzamasına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Bebeklerde bulunan egzamayı hafifletir. Özellikle kaşıntıyı ve kuruluğu kısa süre içerisinde yok eder ve cildi onarır. Gün içerisinde egzamanın olduğu bölgeye sürekli olarak sürülmelidir.

Kuru beyaz dut

Beyaz dut egzama için kullanılan bir besindir. Kuru dut kaynatıldıktan sonra püre haline getirilir ve düzenli bir şekilde egzamanın olduğu bölgelere sürülür. İçerisinde bulunan maddeler sebebiyle hücreler yenilenir ve egzamanın semptomları ortadan kalkar. Gün içerisinde 2-3 defa sürmek yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.