Kadınlar Ne Diyor?

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Bayram yaklaşırken ev hanımlarının korkulu rüyası olan bayram temizliğinin stresi de yavaş yavaş kendini göstermeye başlıyor.  Dip köşe bir bayram temizliği yapmak için iyi bir planlama yapmalısınız. Temizliğe başlarken enerjinizin yüksek olduğu sabah saatlerini tercih edin. Böylece daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Bir anda bütün evi temizlemek oldukça zor olacaktır. Bu yüzden gün gün belirlediğiniz odaları silmek hem sizi yormayacak hem de rahat etmenizi sağlayacaktır. Temizliğe ilk olarak odalardan başlamanız sizin açınızdan daha iyi olacaktır. Böylece misafirler gelmeden önce salonunuz ve mutfağınız temiz kalmış olacak.

Mis Kokan Perdeler İçin Formül

bayram temizliği,

Temizlik için seçtiğiniz odanın ilk önce camlarını temizleyin. Tabi bunun için her ihtimale karşı önce hava durumuna bakın. Perde temizliğini de düşünüyorsanız camları silmeden hemen perdelerinizi makineye atın. Böylece siz silme işlemini bitirdiğinizde perdeleriniz de yıkanmış olacak. Tülleriniz beyazsa çamaşır makinenize bir miktar çamaşır suyu dökün. Köpürme işlemini gördüğünüz zaman makinenizi durdurun ve bırakın çamaşırlarınız biraz o suyun içinde kalsın. Daha doğal yöntemler kullanmak isterseniz aynı işlemi limon tuzu ve karbonatla da yapabilirsiniz. Bembeyaz ve mis gibi kokan tüllerinizi asın ve bırakın temizlik kokusu odayı sarsın.

Dip Köşe Temizliğin Detayları

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Perde temizliği ve cam temizliğinizi bitirdikten sonra dolap temizliğine geçin. Dolap ve odanızdaki fazla dağınıklığı ortadan kaldırdıktan sonra pratik bayram temizliğine diğer odalara geçerek devam edebilirsiniz. Evinizin içinde sigara içiliyorsa tercihe bağlı olarak duvar silme işi yapabilirsiniz. Koltuk silmeyi planlıyorsanız temizlik malzemelerini buna uygun seçebilirsiniz. Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise süpürme işlemini yaptıktan sonra toz alma işlemine geçmenizdir. Bayram temizliğinin son adımı olarak banyoya geçip temizliğinizi tamamlayabilirsiniz.

Banyo Temizliği İçin Pratik Bilgiler

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo temizliğini bayram temizliğinin son aşaması olarak düşünebilirsiniz. Burayı eğlenceli ve kısa sürede temizlemek sizin elinizde. Klozet içine ve kenarlarına çamaşır suyu dökün ve bekleyin. Sonra sifonu çekin ve bembeyaz klozetinize merhaba deyin. Duşa kabin temizliğini krem cif ve sünger kullanarak yapabilirsiniz. Aynı  şekilde banyo lavabonuzu krem ciflerle iyice ovarak temizleyebilirsiniz.  Yine alternatif olarak lavabonun içine dezenfektan sıkıp lavabonuzu kirlerden arındırabilirsiniz. Banyo zemin temizliğini en sona bırakın. İlk olarak dökülen saçlarınızı süpürge yardımıyla alın. Bir kovaya su ve güzel kokulu bir yüzey temizleyicisi dökün ve mop yardımıyla banyonuzu silip temizliğinizi tamamlayın.

Doğal Temizlik Malzemeleri Kullanın

Temizlik yaparken kullanacağınız malzemeleri marketten alabileceğiniz gibi evinizdeki doğal malzemelerden de kullanabilirsiniz. Koltuk ve halılarınız da bulunan lekeleri temizlemek için beyaz sirke ve arap sabunu kullanabilirsiniz. Limon suyu ve sevdiğiniz bir bitkisel yağı karıştırıp parkelerinizi temizleyebilirsiniz. Cam temizliği için kaynamış suyun içine yine bir miktar beyaz sirke ve limon suyu sıkarak camlarınızı parlatabilirsiniz. Mutfağınızda tıkanmış bir lavabonuz var ise karbonat ve sirkeyle bu durumu çözüme kavuşturabilirsiniz. Ev temizliğiniz için ufak araştırmalarla fazla para harcamadan ve doğal yöntemlerle temizlik yapmanız mümkündür.

Bayram Temizliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

Mobilyalarınızı çekip altını silecekseniz iki iş yapmamak için önce süpürün sonra  silin. Yanınızda mutlaka ikinci bir kovanız olsun yerleri sildiğiniz su ile mobilyalarınızı silmeyin. Mutfak temizliğinde dolap içlerini en sona bırakın. Öncelikle dolapların dış yüzeyini silin. Beyaz eşyalarınızın üzerinde yağ lekesi varsa onları temizleyin. Kullanmadığınız tabaklarınızı kaldırın. Böylece fazla dağınıklıktan kurtulmuş olacaksınız. Ayrıca mutfağınız küçük ise bu sayede daha ferah gözükecektir. Bayram temizliğinizi dışarıdaki fazla ayakkabılarınızı kaldırarak ve kapı önünü temizleyerek tamamlayabilirsiniz.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.