Kadınlar Ne Diyor?

Kadınların Baş Belası Basen Kilolarından Kurtulmak İçin Yapılması Gereken 5 Egzersiz

Kadınların Baş Belası Basen Kilolarından Kurtulmak İçin Yapılması Gereken 5 Egzersiz

‘Ne kadar kilo verirsem vereyim basenlerim incelmiyor’

‘Basen bizim ailede genetik. Annemde de var bak!’

Sen de bu bahanelere sığınarak sıkı bir görünüme kavuşmayı erteliyor musun? Basen kilolarından kurtulmak uzak bir hayal, güzel bir rüya değil. Düzenli egzersiz ve doğru beslenme ile düzelmeyecek bir vücut görünümü olduğunu kabul etmiyoruz!

Bize katıl. Bugün basen kilolarından kurtulmak isteyenler için etkili egzersizleri derledik. Hadi birlikte göz atalım!

  1. Basen kilolarından kurtulmak isteyenler için; Squat egzersizi

basen kilolarından kurtulmak

İlk egzersizimiz bahsini sağır sultanın bile duyduğu malum hareket: squat. Bu içerikte basen kilolarından kurtulmak için her gün kaç kez squat yapmanız gerektiğini konuşmayacağız. Çünkü kaç kez yaptığınızdan çok nasıl yaptığınız önemli. Oldukça kolay gözükse de etkili olması açısından doğru duruş ile yapmamız şart. Peki, squat nasıl doğru yapılır?

Harekete başlamadan önce düz bir zemine geçip ayaklarımızı omuz genişliğinde açıyoruz. Harekete devam ederken bu açıyı kaybetmemeye çalışın. Squat temelde bir oturma pozisyonu. Dolayısıyla yer seviyesindeki bir tabureye oturmaya çalışıyormuş gibi düşünebiliriz. Oturuşu yaparken kalçamızı mümkün olduğunca geriye çıkarmaya çalışalım. Bu sırada belimiz mutlaka düz olmalı. Nereye koyacağımız bilmediğimiz ellerimizi ve kollarımızı öne doğru uzatabiliriz. Bu sizi rahat hissettirmediyse çene altında birleştirmeyi deneyin. Ardından başlangıç pozisyonuna dönüp tekrarlayın.

  1. Basen kilolarından kurtulmak isteyenler için; Lunge egzersizi

basen kilolarından kurtulmak

Basen kilolarından kurtulmak isteyenlerin imdadına yetişen bir başka hareket daha: lunge. Lunge egzersizi de basit ama doğru duruş gerektiren bir egzersizdir. Başlarken dik durmaya özen göstererek bir ayağımızı öne atıyoruz. Ardından ağırlığımızı diğer ayağa verecek şekilde eğiliyoruz. Döneceğimiz pozisyon bir ayağımızın önde olduğu pozisyon. Ve tekrar ediyoruz. Aynı adımları öndeki ayağı değiştirerek de yapın. Bu hareketi yaparken ayak parmaklarımızın karşıya bakmasına dikkat ediyoruz. Bir bacağınızı diğerinin önüne atacak şekilde eğilmeyin. Hareketi hızlı değil doğru yapmaya çalışın. İleri seviyelerde zıplayarak ve aynı anda öndeki ayağı değiştirerek deneyebilirsiniz.

  1. Kuş Köpek Hareketi (Bird Dogs)

basen kilolarından kurtulmak

Bu hareket hem göbek bölgesindeki yağlardan hem de basen kilolarından kurtulmak isteyenler için bulunmaz bir nimet! Doğru yapmak ve göbek eritme avantajından faydalanmak için hareket sırasında karnımızı sıkı tutuyoruz. Avuç içlerimiz ve dizlerimiz yere değecek şekilde yumuşak bir zeminde duruyoruz. Ardından sağ bacağımızı geriye doğru uzatırken sol kolumuzu öne doğru uzatıyoruz. Başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. Sol bacağımız geriye doğru uzatırken sağ kolumuzu öne doğru uzatıyoruz. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönüyoruz. Hareketleri uygularken bacak kaslarını ve karnını sıkmayı unutma.

  1. Köprü Egzersizi

Yorgunluğumuzu atmak için yere sırt üstü uzanıyoruz. Ama buna alışmadan hemen harekete geçiyoruz ki terimiz soğumasın. Kollarımızı bizi desteklemesi için yere uzatıyoruz. Bacaklarımızı da yere doğru kırıyoruz ve güç alarak belimizi yukarı kaldırıyoruz. Bu esnada kalçamızı ve karnımızı sıktığımızdan emin olalım. Ardından yere indirip hareketi tekrarlıyoruz. Vücudunuz izin verdiği sürece belinizi yukarı kaldırabilirsiniz.

  1. Tırmanma Egzersizi

Bu hareket sayesinde basen yağlarından kurtulmak haricinde kol, omuz, karın ve bacak için de sıkı bir görünüm elde edebilirsiniz. Çok yönlü bu harekete başlarken şınav pozisyonuna geliyoruz. Ardından ayaklarımızı sırayla karnımıza doğru çekip tekrar geriye doğru uzatıyoruz. Başlangıç seviyesinde bu hareketi senkronize ve hızlı yapmak zorlayıcı olabilir. Ancak yavaş hareketlerle başlarsanız zamanla gelişiminize inanamayacaksınız!

Bütün hareketlerde her set için tekrar sayısını 10-20 arasında tutup seviyenize göre arttırabilirsiniz. Set aralarında kısa molalar vermeyi ihmal etmeyin. Bitirmeden tekrar hatırlatmak isterim. Hareketleri kaç kez yaptığınız değil doğru yapıp yapmadığınız önemli. Bu rakamlar sadece sizin ilerleyişinizi daha kolay takip edebilmeniz için. Pazartesi değil şimdi başlamanız dileğiyle!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.