Kadınlar Ne Diyor?

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri

Aşırı Saç Dökülmesinin Nedenleri

Aşırı saç dökülmesi kadın, erkek, genç, yaşlı pek çok kişide görülen sorunlardan biridir. Saç dökülmesinin pek çok nedeni vardır. Bunlardan bazıları metabolizma ile ilgili iken bazıları ise dış faktörlere veya kullanılan ürünlere bağlı olarak gelişmektedir. Aşırı saç dökülmesi nedenlerinden bazılarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

  1. Genetik Faktörler

Saç dökülmesi pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bunların başında da genetik faktör gelmektedir. Ülkemizde özellikle erkeklerin büyük kısmı genetik olarak ileri yaşlarda aşırı saç dökülmesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

  1. Deri Hastalıkları

Aşırı saç dökülmesi nedenlerinden biri de sedef, egzema, mantar gibi deri hastalıklarıdır. Bu tip deri hastalıkları saç derisinde meydana geldiğinde dökülme sorunu ortaya çıkar. Deri hastalığı tedavi edilmedikçe ise sorun giderek büyür. Deri hastalığından kaynaklı saç dökülmelerinde öncelikle neden olan hastalığın tedavisi yapılmalıdır.

  1. Yanlış ve Sağlıksız Beslenme

Saç doğal olarak canlı bir organdır. Saçın sağlıklı uzaması, aşırı saç dökülmesi gibi sorunların yaşanmaması için sağlıklı, dengeli, düzenli beslenmeye önem verilmelidir. Çok fazla yağlı beslenmek, karbonhidrat ağırlıklı olarak beslenmek, uzun süre aç kalmak, düzensiz beslenmek saç dökülmesini artırır.

  1. Vitamin ve Mineral eksikliği

Vücudumuzda yeteri kadar vitamin ve mineral yok ise saçlar sağlıklı şekilde beslenemez. Sağlıklı bir şekilde beslenemeyen saçlarda ise saç dökülmesi sorunu ortaya çıkar. Özellikle B12, d vitamini, çinko, folik asit, demir gibi vitamin ve mineraller saç sağlığı için oldukça önemlidir.

  1. Hormon Sorunları

Hormonal sorunlara bağlı olarak ortaya çıkan saç dökülmesi sorunu daha çok hamilelerde ve yeni doğum yapmış annelerde görülmektedir. Hormonların çok fazla etkilendiği bu süreçte saç dökülmelerinin de arttığı gözlemlenmiştir. Ayrıca adet düzensizliği olanlarda da yine saç dökülmesi eşlik ettiği görülür.

  1. Hastalık ve İlaç Kullanımı

Tiroit bezlerinin düzenli çalışmaması, diyabet sorunu, insülin direnci, böbrek üstü bezleri hastalıkları, kullanılan doğum kontrol hapları aşırı saç dökülmesi sorununu da beraberinde getirmektedir. Burada öncelikle mevcut olan iç hastalık ile mücadele edilerek tedavi edilmeli, ardından gerekli saç bakımı yapılarak desteklenmelidir.

  1. Hamilelik ve Kemoterapi tedavisi

Hamilelik sürecinde değişen hormonlar, bebeğin annenin vücudunda bulunan vitamin ve besinlerle beslenmesi saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kanser hastalarının aldığı kemoterapi tedavisi de yine aşırı saç dökülmesi sorununu beraberinde getirir.

  1. Kalitesiz Saç Bakım Ürünleri

Saç dökülmesini dış etkenler olarak en çok etkileyen unsur kullanılan yanlış bakım ürünleridir. Saç bakımınız için seçeceğiniz ürünler öncelikle saç tipinize uyumlu olmalıdır. Yağlı, kuru, normal saç tipinden en uygun olan hangisi ise ona göre saç bakım ürünleri seçilmelidir.

Aynı zamanda alınan ürünlerin içeriği de çok önemlidir. Çok fazla kimyasal içeren saç bakım ürünlerinden uzak kalınmalıdır. Saçlar gün aşırı uygun şampuan ile yıkanıp, bolca durulama yapılmalıdır. Aynı zamanda saç tipinize uygun saç kremleri, saç bakım yağları kullanmakta dökülmeyi azaltacaktır.

  1. Stres, kaygı, depresyon:

Depresyon, aşırı stres pek çok hastalığa neden olduğu gibi saç dökülmesi sorununa da neden olmaktadır. Yapılan araştırma ve gözlemlere göre stres, kaygı, depresyon, panik atak gibi psikolojik rahatsızlığı olan kişilerde aşırı saç dökülmesi sorunu olduğu gözlemlenmiştir.

Aşırı Saç Dökülmesini Engellemek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Aşırı saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler evde hazırlayacakları basit karışımlar ile sağlıklı, parlak saçlara sahip olabilirler. Doğal saç bakımı denildiğinde akla elbette öncelikle doğal yağlar gelmektedir. Özellikle badem yağı, çörek otu yağı, nane yağı saç sağlığı için oldukça verimlidir. Bu yağlar saç ve saç derisini besleyerek dökülmeyi azaltmaktadır. Burada önemli olan nokta alınan yağların organik olması ve doğru şekilde uygulanmasıdır.

Saç bakım kürlerinden bir diğeri ise alovera bitkisidir. Kendine has bir özü olan bu bitkiyi saçlarınıza uygulayarak saç dökülmesi sorununuzu çözüme kavuşturabilirsiniz.

Aşırı saç dökülmesi sorununa karşı etkili olan bir diğer doğal yöntem ise sarımsak ve soğandır. 4-5 diş sarımsağı blender yardımıyla iyice ezerek suyunu çıkarınız. Ardından eczaneden alacağınız E vitamini ampulü ile çıkardığınız sarımsak suyunu homojen bir karışım elde ederek aşırı saç dökülmesi yaşadığınız bölgelere masaj yaparak uygulayın. Ardından başınıza tülbent örterek yarım saat bekleyip yıkayın. Sarımsak ve E vitamini birleşimi dökülmesini engellemede yardımcıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.