Kadınlar Ne Diyor?

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti

Yaz ayları oldukça yaklaştı. Özellikle pandemi döneminde alınan kiloları vermek için Ramazan ayı tam bir fırsat. Hem oruç tutmak hem de zayıflamak isteyen kişilerin uygulayabileceği birçok diyet programı var. Aralıklı oruç diyeti de bunlardan biri…

Aralıklı oruç diyeti nedir? Oruç diyeti nasıl yapılır? Aralıklı oruç diyeti saatleri ve daha fazlası için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz…

Aralıklı Oruç Diyeti Nedir?

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı oruç diyeti sayesinde ayda 10 kiloya kadar verebilmeniz mümkündür. Ancak bunun için diyet programını doğru bir şekilde hazırlamanız ve hazırladığınız programa tamamen uymanız gerekmektedir. Aynı zamanda bu diyet türü daha çok ne yediğinizi değil ne zaman yediğinizi belirlemeniz gereken bir diyet türüdür. Yani, gün içerisindeki 8 saatlik süre boyunca istediğinizi yiyor, geride kalan saatlerde ise hiçbir şey tüketmiyorsunuz. Ancak yine de 8 saatlik sürede tek bir öğün yemek daha hızlı kilo verebilmenize imkan tanıyor…

Bu diyet özellikle vücudunuzun belirli kısımlarında biriken yağların erimesini ve o bölgenin zayıflamasını sağlar. Ayrıca bu diyet türü metabolizmanızın da hızlanmasına yardımcı olur. Spor yapmak ve diyet yapmak kadar metabolizmanın hızlanması da kilo vermeniz için önemlidir. Aralıklı oruç diyeti, yeme içme programı olarak diğer diyet türlerinden ayrılır. Bunun sebebi bu diyet türünde belirli saat aralıklarında hiçbir şekilde besin tüketmemenizdir. Oruç diyetindeki en önemli nokta budur. Dilerseniz normal oruç vakitlerinde oruç tutarak bu uygulayabilir, dilerseniz de kendi belirlediğiniz saatler arasında oruç tutabilirsiniz.

Aralıklı Oruç Diyeti Nasıl Yapılır?

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı oruç diyeti, daha çok yeme alışkanlığını değiştirir. Gün içerisinde tek seferde çok yiyenlerden ziyade sık sık yakın aralıklarla yemek yiyen kişilerin tercih etmesi gereken bir diyet türüdür. Aralıklı diyette günün sadece belirli kısmında yemek yiyebilirsiniz. Bu diyeti uygulayan kişiler genellikle yeme aralığını 8 saat olarak belirliyor.

Aralıklı diyet, günlük ya da haftalık olarak planlanır. Daha sonrasında bu haftalık süreç yaklaşık 1, 2 aylık süreyle genişletilir. Öncelik olarak haftanın hangi günleri diyete ağırlık vereceğinize ve gün içerisinde hangi saatlerde yemek yemeyeceğinize karar vermeniz gerekiyor…  Diyette haftanın 5 günü sadece belirli saat aralıklarında yemek yiyip, diğer 2 günü ise harcadığınız kadar kalori tüketmeniz gerekmektedir. Günde 8 saat yemek yiyerek zayıflamak olarak da adlandırılan bu yöntem; kısa süre içerisinde fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı oluyor.

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti

Aralıklı Oruç Diyeti Çeşitleri

Bu diyet programı, herkes tarafından farklı şekilde uygulanabiliyor. Aralıklı oruç diyeti yapanlar, genellikle kendine uygun olan programı seçiyor ve bu şekilde diyet yapmaya başlıyor. Siz de zaman kaybetmeden aşağıdaki diyet türlerinden birini seçebilirsiniz ve kısa süre içerisinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

  • 16-8 diyeti

16-8 diyeti; gün içerisinde sadece 8 saat yemek yemenize imkan tanıyor. Günün 8 saati yemek yerken geride kalan 16 saat içerisinde herhangi bir yiyeceğin tadına dahi bakmıyorsunuz. Oruç diyeti çeşitleri arasında en çok tercih edilen bu program, fazla kilolarınızı en hızlı şekilde vermenize olanak sağlıyor. Ayrıca bu programı uygulayacak kişiler genellikle 12:00 ve 20:00 saatleri arasında tek ya da iki öğün yapıyor. Aslında bu programda aralıklı oruç diyeti saatleri tamamen sizlere kalmış.

  • 5-2 diyeti

Bu programa dayanmak diğerlerine göre biraz daha zor… Ancak ben dayanıklı ve güçlü biriyim yeter ki fazla kilolarımı vereyim diyorsanız bu program tam size göre. Bu programda haftanın 5 günü aldığınız kadar kalori tüketebilirken kalan 2 gün ise 24 saat boyunca hiçbir şey yemiyorsunuz.

Bu program ise oruç diyeti çeşitleri arasına en kolayı… Bunda yapmanız gereken tek şey haftanın 2 günü yaktığınız kaloriden daha az kalorili yiyecekler tüketmek. Diğer günlerde ise 8 saatlik yeme süreci devam ediyor. Bu program da kısa süre içerisinde kilo vermenize olanak tanıyor.

Aralıklı Oruç Diyeti Menüsü

Saatleri belirledim ancak 8 saat içerisinde ne yemeliyim diye düşünüyorsanız sizin için bunları da araştırdık. Diyet menüsü yine sizler tarafından belirleniyor. Ancak bu noktada her şeyi de yememelisiniz. Özellikle yağlı ve şekerli yiyeceklerden diyet boyunca kaçmaya çalışın… Bu programları uygulayarak kısa süre içerisinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.