Kadınlar Ne Diyor?

Geçmişten Bugüne Annelerin İcat Ettiği Buluşlar: 6 Harika İcat

27.06.2021
25
Geçmişten Bugüne Annelerin İcat Ettiği Buluşlar: 6 Harika İcat

Düşünsenize gerçekten onlar olmasa halimiz ne olurdu? Aslında icat denildiğinde akla daha çok erkekler gelir; fakat süper annelerin icat ettiği buluşlar da hayatımıza büyük kolaylık sağlamıştır.

Hayatımızı kolaylaştırmak için elinden geleni yapan, başımız sıkıştığında bizim için harika çözüm önerileri sunan, küçük dokunuşlarıyla bize hayat veren süper kahramanlarımız…

Bazen hem çalışmak zorunda kalırlar hem de farklı sorumluklarıyla yüklerine yük katarlar. Çocuk bakımı, ev temizliği, iş temposu gibi koşuşturmalarının arasında bir de yaptıkları her işin mükemmel olmasını ister ve birbirinden güzel işler yaparlar.

1.    Evimizin Vazgeçilmezi Bulaşık Makinesinin Mucidi: Josephine Cochrane

Kabul edelim ki bulaşık makinesi icat edilen ev işlerini yardımcı olan en önemli makinelerden biridir ve annelerin icat ettiği buluşlar arasında yerini alır. Biliyoruz ki her icadın arkasında bir problem yatmaktadır. Bulaşık makinesinin icadının arkasında yatan problem de çok sayıda tabak, çanak kırılmasıdır.

Amerikalı mucit Josephine Cochran zengin ve renkli hayata sahip bir kadındı. Bulaşık yıkamanın kendi görevleri olmadığını düşünür ve bunun yerine sosyal aktivitelere önem verirdi. Temizlik işleriyle hizmetçiler ilgileniyordu; fakat her seferinde yüzlerce tabak kırıyorlardı. Bundan bıkan Cochrane isyan etti ve bulaşık makinesini icat etmeye karar verdi. Hatta bir rivayete göre: hiç kimse bulaşık makinesi icat etmeyecekse, ben kendi başıma yapacağım diye bağırdığı biliniyor.

2.    Kullan At Bebek Bezinin Mucidi Bir Anne

Basit gibi görünen fakat annelerin en iyi yardımcısı tek kullanımlık bebek bezi de bir anne tarafından icat edilmiştir.

Marion Donovan tarafından icat edilen buluş, Donovan’ın çocuklarının doğması ile birlikte bebek giysilerinin kirlenmesi ve bebeğinin altını değiştirirken yaşanan zorluklar nedeniyle annelerin icat ettiği buluşlar arasında sayılmaktadır.

Sürekli sızıntı yapan bebek bezleri, bebeklerin pişik olmasına neden oluyordu. Ayrıca anneler temiz bez için sürekli bez yıkamaktan bıkmış vaziyetteydi. Donovan da bu anneler arasındaydı.

İlk başta bebeği için duş perdesinden yararlanarak bir bebek bezi dikmeye başladı. Zaman geçtikçe de diktiği bebek bezinde değişikliğe gitti. Sonunda annelerin en büyük yardımcısı tek kullanımlık bebek bezi piyasaya sunuldu ve Donovan icadına boater adını verdi.

3.    Sling De Bir Anne Tarafından İcat Edildi

Sling çalışan anneler için kurtarıcı bir icat. Aslında bu icat uzun zaman önce de biliniyordu fakat daha güvenli hale getirilmiştir. Çalışırken bebeğim kucağımda dursun isteyen annelerin kullandığı bu buluş annelerin icat ettiği buluşlar arasında olup Elle Rowley tarafından tasarlanıp geliştirilmiştir.

Rowley de bir anne. Çalışan annelerin hayatlarını kolaylaştırmak için piyasaya sürdüğü bu tasarımın yanında hala şirketinde çocuklar için tekstil ürünleri tasarımlarını sürdürüyor.

4.    Filtre Kahveyi Bulan Kadın: Melitta Bentz

 

Herkes gibi Melitta Bentz de kahve içmeyi çok severdi. Hatta gün içerisinde birden fazla kahve tüketirdi. Onunla birlikte kocası Hugo Bentz de iyi bir kahve severdi ve kahvelerini Melitta hazırlardı.

Fakat bir zaman sonra Melitta çömlekte biriken kahve kalıntılarını temizlemekten bıkmıştı. Bu işi yaparken çok fazla zahmet çekiyordu ve sonunda annelerin icat ettiği buluşlar arasına bir buluş daha eklendi.

Hem çömlek temizliğini kolaylaştırmak hem de kahveye daha güçlü bir aroma vermek için kolları sıvadı. Geliştirdiği yöntem sayesinde kahve tüketiminde yeni bir dönemin başlamasını sağladı.

5.    Daksilin Mucidi: Bette Nesmith Graham

Resim ve heykele meraklı bir annedir Graham. Fakat çocuklarının geçimini sağlamak için bu hayalinden uzaklaşır ve bir bankada sekreter olarak çalışmaya başlar. Çalıştığı yerde ofis malzemelerinin değişmesiyle birlikte kağıt üzerindeki hataları silmek imkansız hale gelir.

Graham da hatalarını silemiyorsa üzerini karalamayı düşünür ve annelerin icat ettiği buluşlar arasında yerini alacak daksili icat eder. Mutfağını çalışmalarını sürdürmek için laboratuvara çevirmiş ve Liquid Paper adında bir şirket kurmuştur

6.    Martha Coston’ un İcadı: İşaret Fişeği

 

Martha Coston oldukça zor bir hayat yaşadı. Kocası da bir bilim adamıydı ve genç yaşta öldü. Bir gün kocasının eşyalarını karıştırırken renkli işaret fişeği ile ilgili bir not buldu ve çok uzun yıllar bu fikri hayata geçirmek için çalıştı. Hayata geçirdiği icat sonucunda Amerikan ordusu nedeniyle çok az miktarda para aldı.

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Kadınlar Ne Diyor? sitesinde yer alan tüm içeriklere yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.